Медия без
политическа реклама

“Щадлер” се отказва от мегапоръчките за нови влакове за БДЖ

Провалянето на договорите поставя под риск над 1 млрд. лв. финансиране по ПВУ

24 Юли 2024Обновена
Ведри за кратко. Германската "Щадлер" се отказва от договорите за доставка на влакове.
Министерство на транспорта и съобщенията
Ведри за кратко. Германската "Щадлер" се отказва от договорите за доставка на влакове.

Германската компания "Щадлер", която спечели двете поръчки за закупуване на общо 42 влака за БДЖ, се е отказала от договорите. Това се разбира от въпрос на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов до служебния министър на транспорта Георги Гвоздейков, публикуван на сайта на Народното събрание. Депутатът пита транспортния министър защо се е стигнало дотук и какво ще се случи с тези големи проекти по плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/.

Въпросът на Божанов е с дата от 22 юли. В питането се твърди, че на 9 юли полското подразделение на германската компания “Щадлер”, което спечели поръчката за доставка на 35 едноетажни електрически влака, се отказва от сключването на договор заради неудовлетворителни резултати от преговорите върху съдържанието му и заради подадени три жалби срещу процедурата в КЗК. Проверка на “Сега” показа, че по процедурата наистина има получени три жалби. КЗК е отказала производство по две от тях и е пуснала едната - на консорциум “Булему”. Самата оферта на "Щадлер" бе за изпълнение на поръчката при цена от 642,5 млн. лв. без ДДС.

Германците получиха тази поръчка, след като първо спечели друга процедура - за доставка на 7 двуетажни електрически влака. Договорът бе сключен на 26 април, като към него има подписан анекс от 20 юни. По информация на Божанов компанията е внесла заявление в транспортното министерство за прекратяване на договора, като се е възползвала от клауза за прекратяване без неустойки по волята на изпълнителя в срок от 3 месеца след сключването му. Компанията не е изтъкнала мотиви за искането си.

Божанов иска да получи информация от Гвоздейков и за обявения последен търг по плана за възстановяване за 20 интерсити влака. Според него в техническите спецификации на тази поръчка неправомерно са занижени изисквания към изпълнителя. Транспортното министерство преговаряше с ЕК за промяна на изискванията за влаковете заради невъзможност те да бъдат доставени в срока за изпълнение на ПВУ. Божанов пита Гвоздейков как и дали министерството му ще успее да сключи договори за доставка до края на 2024 г.

Изнесените от депутата факти са много скандални, доколкото провалът поставя под риск цялата инвестиция. Няколко пъти поръчките за нови влакове се проваляха и заради късите срокове за регистрация и доставка на машините. Колкото повече напредва времето, толкова по-неизпълнимо става условието влаковете да са доставени до август 2026 г. - какъвто е крайният срок по ПВУ. Ако България се провали с тази инвестиция, рискува да загуби огромна сума, а БДЖ - да си остане с амортизираните и постоянно авариращи машини. Поръчките за нов състав са едни от най-големите проекти по ПВУ, който като цяло върви към шумен провал.

На сайта на НС е указано, че отговор на питането на Божанов може да се очаква едва към 2 септември. До края на този месец, тоест до следващата седмица, финансовото министерство е задължено да запознае депутатите как върви предоговарянето на ПВУ с Брюксел.

 

Реакция

Министерството на транспорта и съобщенията публикува съобщение, че ще бъде избран нов победител в конкурса. "Полската компания Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA ще бъде избрана за изпълнител за доставката на 35 мотрисни влака съгласно Закона за обществените поръчки. “"Щадлер Полска", класирана на първо място, се отказа от процедурата и поиска прекратяване на договора за доставка на 7 двуетажни влака, финансирани със средства по Плана за възстановяване и устойчивост", пише в съобщението.

В Министерството на транспорта и съобщенията е получено писмо от "Щадлер", с което компанията уведомява, че на основание чл. 37, ал. 7 от договора, той следва да бъде прекратен, както и заявление, че се оттегля от процедурата за доставка на 35 мотрисни влака.

От МТС припомнят, че на 26 април 2024 г. е подписан договор с предмет „Доставка на 7 броя двуетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака, с капацитет от минимум 300 седящи места, поддръжка за срок от 15 години и обучение на персонал“. "Първоначалният срок за внасяне на банкова гаранция от страна на изпълнителя беше 30 работни дни от получаване на уведомление за осигурено финансиране. След изпратено мотивирано искане от "Щадлер", срокът беше удължен с още 52 работни дни. Крайният срок за подаване на банковата гаранция изтече на 22 юли 2024 г. и до този момент тя не е предоставена, което е още едно потвърждение за отказа на компанията да изпълни възложения ѝ договор", пишат още от министерството.

В позицията се казва още, че в хода на преговорите между МТС и "Щадлер" са положени много усилия за постигане на взаимноизгодни решения, в рамките на закона. "От страна на компанията се поставиха ултимативни изисквания, променящи дори обхвата на договора, като същите излизаха далеч от рамката на несъществените изменения, което само по себе си е недопустимо съгласно Закона за обществените поръчки. Това е причината същите да не бъдат приети от страна на Министерството. Решението на компанията да прекрати вече сключен договор за доставка, както и да се оттегли от процедура – и двете с огромен национален и обществен интерес, не отговаря на добрите търговски взаимоотношения", поясняват от МТС.

В края на публикацията транспортният министър Гвоздейков заявява, че "въпреки всичко сме в непрекъснат диалог с Европейската комисия и ще положим максимум усилия, за да реализираме в цялост и в срок реформата в железопътния сектор, заложена в Плана за възстановяване и устойчивост“. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?