Медия без
политическа реклама

Скиатос и Хелзинки - вече с директен полет от София

"Луфтханза" прекратява стотици полети на средни разстояния заради проблем с двигателите на "Еърбъс"

21 Яну. 2024Обновена
БГНЕС

И тази година от четирите международни летища у нас ще има директни полети до нови дестинации, а по други се отварят нови възможности с повече авиокомпании. Операторите на аерогарите в София, Пловдив, Варна и Бургас вече обявиха част от новостите.

От 31 март до 26 октомври "Райънеър" ще лети пет пъти седмично от София до Копенхаген. Полетите ще са във вторник, сряда, четвъртък, събота и неделя. Сега директни полети по този маршрут има само с "Уиз еър".

Ирландската нискотарифна компания започва от 1 април и директни полети от София до Аликанте, Испания. Полетите ще се осъществяват до 25 октомври. През април и май ще бъдат два пъти седмично – понеделник и петък, а след това три пъти седмично – понеделник, петък и неделя. Тук също има алтернатива с "Уиз еър".

От 1 юни 2024 г. "Райънеър" ще предлага директни полети и между София и Скиатос. Този маршрут ще бъде активен до 28 септември, като полетите ще са само в събота.

Хората, които предпочитат през лятото да се разхладят на север, ще могат да се възползват от новата линия на Norwegian между София и Хелзинки. Полетите ще се изпълняват два пъти седмично през лятото.

Другият основен нискотарифен превозвач - "Уиз еър", обяви, че възобновява полетите си по маршрута София-Тел Авив от 1 март, спрени заради войната. До израелския град ще бъдат възстановени и полетите от 5 други дестинации от мрежата на "Уиз" - Будапеща, Букурещ, Лондон, Краков и Рим.

"Уиз" има и интересен нов маршрут от Букурещ - най-близкото международно летище на русенци. От 2 април от румънската столица ще има директни полети от и до Залцбург, Австрия.

Нови директни полети и от Варна

Във Варна от 3 май "Дискавър Еърлайнс" започва да обслужва нова директна връзка с Мюнхен. Полетите ще са два пъти седмично. "Райънеър" предлага от морската ни столица директни полети до Виена, Катовице и Краков, а също и Вилнюс. "Трансавиа" пък ще лети от 12 април всеки петък по линията Париж-Варна, като тук си струва да се отбележи, че във френската столица пристигането ще бъде на летище "Орли", а не на традиционното за нискотарифните превозвачи Бове, което e на около 80 км от Париж. Този директен полет ще е наличен до 27 септември. Transavia France за последен път е изпълнявала чартърни полети по линията Париж-Варна през 2017 г., напомнят от оператора на варненското летище Fraport.

"Еър Балтик" ще лети между Бургас и Талин

В Бургас пък от май до септември тази година ще има редовни полети до Талин с "Еър Балтик", които ще са два пъти седмично. "Дискавър Еърлайнс" ще оперира директни полети от Бургас до Франкфурт, които ще са два пъти седмично от 28 април. От май до октомври, всеки понеделник и четвъртък, ще има и директни полети между Бургас и Ливърпул, осъществявани от Jet2.com & Jet2holidays.

"Луфтанза" съкращава графика си заради проблеми с двигатели на "Еърбъс"

Междувременно германският авиопревозвач "Луфтханза" (Lufthansa) обяви, че намалява графика на полетите си през пролетта заради проблеми с реактивни двигатели, засягащи част от нейните самолети "Еърбъс" (Airbus), летящи на средни разстояния. В резултат на това "Луфтханза" вече няма да лети от Франкфурт до Клуж-Напока и Тимишоара в Румъния от 1 март.

От 31 март са прекратени и вътрешните полети Франкфурт- Фридрихсхафен и Мюнхен - Лайпциг, както от полетите от Франкфурт до австрийските дестинации Инсбрук и Линц.

Очаква се съкращенията да засегнат общо около 100 полета на седмица.

По-рано главният изпълнителен директор Карстен Шпор заяви, че 64 самолета на "Луфтханза" са засегнати от проблеми с двигателите, произведени от "Прат енд Уитни" (Pratt & Whitney), дъщерна компания на американската "Ар Ти Екс корпорейшън" (RTX Corporation). Те трябва да бъдат инспектирани от "Луфтханза техник" (Lufthansa Technik).

Проблемът произтича от наличието на метален прах, използван при направата на някои от двигателите на "Прат енд Уитни" за самолетите "Еърбъс" от модела "А320нео". Този дефект налага непланирани дейности по поддръжката на стотици двигатели, лишавайки авиокомпаниите от някои самолети в период, в който те разчитат да възстановяват полетите си след ковид-кризата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата