Временният енергиен министър Владимир Малинов продължава да напира за ключова смяна в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим" - въпреки че Агенцията по вписванията пресече първия му опит. По искане на енергийното министерство на 14 ноември е насрочено извънредно общо събрание на акционерите на бургаската рафинерия само с една точка - въпросната смяна.
Това се случва на фона на очакване за поява на нов мажоритарен собственик на най-голямото българско предприятие.
През септември гръмна новината, че министър Малинов тихомълком е задвижил отстраняването на експерта Бойко Ницов, който само преди година бе избран с конкурс да представя държавата в надзора на бургаския нефтокомбинат, и е лансирал за поста Цветан Цирков, за когото няма данни да се е занимавал с горива или с енергетика.
На събранието през септември са били представени мажоритарният собственик "Литаско" (дъщерна на руската "ЛУКойл") и държавата (енергийното министерство), които са одобрили смяната. Но впоследствие Агенцията по вписванията отказа да регистрира новия надзорник Цирков, защото искането за промяна в надзорния съвет не е било включено в редовния дневен ред и не всички акционери (дребните) са били уведомени.
Сега по настояване на Министерството на енергетиката е насрочено ново акционерно събрание - този път извънредно, на 14 ноември, с единствена точка смяна на Ницов с Цирков.
Освен че подобни рокади не са работа на кабинет, който основно трябва да организира избори, случаят е скандален поне по още три причини: държавата в лицето на временния енергиен министър не посочва мотиви за отстраняването на Бойко Ницов, който е признат енергиен експерт, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията. За Цирков се знае само, че е бил съдружник във фирма, продаваща протектори за обувки ("Инвизибъл протект"), и че е в борда на "Зона Доброславци", подопечна на държавната компания "Индустриални зони". За разлика от Бойко Ницов, спечелил прозрачен конкурс, Цирков е лансиран неизвестно как, от кого и заради какви качества.
Кой иска златната акция
Държавата България има само една акция в бургаския гигант, но тя е "златна" - позволява блокирането или отпушването на важни решения. Затова и представителят на държавата в Надзорния съвет в нефтохима е особено важен - той на практика държи златната акция и участва в гласуванията по ключови въпроси.
От миналата година усилено се говори, че руският мажоритарен собственик ЛУКойл може да продаде дела си в бургаската рафинерия - заради западните санкции срещу руския петрол и горива. Различни източници, вкл. и бившият финансов министър Асен Василев, твърдят, че има интерес от западни - американски и европейски, инвеститори. Но има и опасения, че ако се стигне до има сделка, тя ще е фиктивна, за маскиране на руското участие и заобикаляне на санкциите.
Ето защо е важно в чии ръце е "златната акция".
Въпроси отляво
Очевидно здравите леви сили, симпатизиращи на кремълския режим, силно подкрепят смяната на сегашния държател на златната акция. Партия АБВ отправи въпроси до служебния министър, целящи очевидно да дискредитират Бойко Ницов. Ето част от въпросите, адресирани до Малинов:
"Колко пъти Ницов е участвал с лично присъствие в Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим“? Какви информации е предоставил на Министерството на енергетиката, на правителството и на Народното събрание за състоянието на рафинерията? Информирал ли Ви е за намерението да бъде продавана рафинерията или „Лукойл България“ и за проявения интерес от купувачи? И ако Ви е информирал, правил ли е анализ кое е доброто решение за България в средносрочна и дългосрочна перспектива?
И въпроси отдясно
В последните дни на миналия парламент депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров настоя служебният министър да даде обяснения за смяната. Отговорът на Малинов е, че нямал комуникация с Бойко Ницов и не получавал от него нито доклади, нито друга информация. "Сега" изпрати питане до Ницов защо не си общува със служебния министър, но засега няма отговор.
Министър Малинов и досега не е обяснил публично защо иска да повери златната акция на почти мистериозния Цветан Цирков.
Мартин Димитров заяви пред "Сега", че подготвя нови въпроси към служебния енергиен министър.
Борба за влияние
Министър Малинов наскоро обясни, че златната акция всъщност не носела много права и че щял да "настоява" държавата да получи повече власт, вкл. и да има думата при евентуална смяна на мажоритарния собственик. Естествено това са просто думи, но самият факт, че толкова бърза да отстрани Ницов и да постави Цирков подсказва, че има битка на различни кръгове и интереси за влияние в единствената българска петролна рафинерия.
Най.дълго задържалите "повелители на златната акция" - Румен Овчаров, номинация на БСП, и Красимир Първанов, лансиран от ГЕРБ, с години не даваха обратна връзка на държавата, която ги бе пратила в надзора, но тогава правителствата обясняваха колко е трудно държавата да ги смени. Сега служебен министър показва, че всъщност е съвсем лесно.