Въпреки трупащия се печален опит роенето на държавни фирми в България продължава. Днес служебният министър на енергетиката Росен Христов обяви старта на поредния "бизнеспроект" - държавно дружество с амбициозното име "Национален енергиен оператор". Христов съобщи новината на конференцията Energy of Tomorrow, организирана в София от Investor.bg.
"България ще създаде държавна компания за зелена енергия - дъщерна на Български енергиен холдинг (БЕХ) , която ще се фокусира върху развитието и съхраняването на зелена енергия. Работи се ефективно с Европейската комисия (ЕК) за разработването на проекти за стимулиране на внедряването на такива технологии", заяви енергийният министър.
Проверка в Търговския регистър показа, че още в началото на април е вписано ново дъщерно предприятие на БЕХ - "Национален енергиен оператор" (НЕО). То е регистрирано с капитал 30 млн. лева с твърде обтекаем предмет на дейност: "изграждане и експлоатация на съоръжения за електрическа енергия и всички други незабранени от закона дейности".
Обтекаеми бяха и обясненията на министъра за създадената при необяснима конспиративност фирма НЕО. "България има нужда на ускоряване на процеса по декарбонизация и внедряване на зелени технологии. Енергетиката много нашумя в рамките на последната година заради цените на енергоизточниците. Също така се ускориха някои процеси на европейско ниво, като декарбонизация и алтернативни източници на енергия", каза Христов на форума.
Кой ръководи НЕО
Новороденото държавно предприятие е акционерно дружество. Ръководи се от тричленен съвет на директорите в състав Александър Михайлов, избран на изпълнителен директор, Пламен Герджиков - председател, и Костадин Христов - член.
Александър Михайлов е бившият директор на оръжейния търговец "Кинтекс", когото Корнелия Нинова като министър на икономиката през 2022 г. уволни с твърдения, че въртял съмнителен бизнес с частни фирми и че имало негативни одити. Михайлов отрече всички обвинения. Той контрира с информация, че след напускането му частни фирми "пререждали" "Кинтекс" и му отнемали поръчки за износ от оръжейните заводи.