Срив в сървърите на НАП от миналата седмица за малко не затвори хипермаркетите на три от търговските вериги в страната. В последния момент преди изтичането на критичните 24 часа, връзката на касовите апарати с приходната агенция е била възстановена, но това е коствало огромно напрежение за компаниите.
За случката се оплакаха днес на финансовия министър Владислав Горанов от Асоциацията за модерна търговия и Българска стопанска камара по време на среща-дискусия за предстоящите поредни промени в Наредба 18, чието влизане в сила наскоро получи 6 месеца отсрочка. Според новите правила на наредбата софтуерите за управление на продажбите и фискалните устройства на всяка фирма трябва да изпращат в рамките на 5 минути данни в НАП за всяка една продажба. При нарушение на връзката в рамките на 24 часа сървърите блокират фискалните устройства и търговецът трябва да спре продажбите.
В понеделник, 3 февруари, в 16.30 ч. фискалните принтери на Кауфланд, Лидл и dm са започнали да изписват "Системата е претоварена. Опитайте пак", от което станало ясно, че продажбите не се отчитат в НАП. Тези вериги вече работят по новите изисквания на наредбата, въпреки дадената отсрочка.
"Бяхме поставени в критична ситуация, защото НАП започна работа по отстраняването на проблема едва на другия ден и успя да го реши час и половина преди крайния срок - 15.00 часа във вторник. Рискувахме нашите устройства да бъдат блокирани. А според наредбата в такава ситуация специализирано лице трябва да посети търговския обект и да рестартира устройствата. Как си представяте да стане това с 800 обекта?", разказа Михаил Петров, финансов директор на Кауфланд.
Търговците настояха НАП да гарантира 24 часа, 7 дни в седмицата сигурността на връзката, включително и с резервен сървър. Те поискаха в подобни случаи ИТ-специалистите на приходната агенция да работят в авариен режим. От Асоциацията за развитие на бизнес-софтуер предложиха външни специалисти да тестват капацитета и защитата на системите на НАП, които се очаква да заработят в пълен обем от средата на годината.
Финансовият министър пък увери представителите на бизнеса, че след хакерската атака и изтичането на лични данни през лятото, в НАП е стартирал проект за няколко десетки милиони за пълна подмяна на мрежовите и инфромационните системи.
"Идеята на днешната среща е да поставим началото на един открит дебат и да чуем представителите на отделните браншове дали подкрепят философията на наредбата", заяви Горанов. Той за пореден път подчерта, че през касови плащания и интернет търговия годишно се укриват 500 млн. лв. обороти.
За пореден път пък представители на търговията на дребно, туризма, хотелиерството, ресторантьорството призоваха изискванията в Наредба 18 за софтуерите за управление на продажбите да бъдат опростени, така че да станат разбираеми и да не допускат различно тълкуване.
В следващите три месеца на експертно ниво НАП и отделните браншове ще работят по изчистване на неяснотите в наредбата. Финансовият министър обеща след месец отново да покани бизнеса на открита дискусия, на която да се отчете какви корекции се предлагат.