Замразяването на плащания от 2024 г. за свършена работа отново е изправило на нокти строителния бранш. Редица фирми имат да получават милиони за вече извършени през 2024 г. дейности, като нямат никаква яснота кога ще ги получат. Възникват за пореден път съмнения и за фаворитизиране на фирми при одобряването на документите.
За това сигнализираха “Сега” представители на фирми от бранша на пътното строителство.
“Чакам сериозна сума за вече извършени дейности, която не се превежда. Не се подписват сертификати за извършена дейност по действащи договори и по задания, дадени от самото АПИ. В момента, в който се подпишат сертификатите, те стават дължими”, коментира пред “Сега” представител от брашна. Той допълни, че всяка свършена работа преди фактура се удостоверява със сертификат, но тези сертификати отлежават неразписани. “Това е лоша практика и обикновено от строителната камара се противопоставят на нея”, коментираха строители. Не е ясно и с какъв приоритет се покриват стари задължения.
За стотици милиони получени, но неразплатени сертификати си призна в началото на февруари и самата АПИ. Покрай дебатите около наследените неразплатени задължения стана ясно, че във ведомството е натрупана огромна неразплатена сума за 2024-а, която се прехвърля за 2025-а. Пред регионална комисия в НС ресорният министър Иван Иванов обяви, че има фактурирани, но неразплатени към 31 декември дейности за 314 млн. лв. и сертификати за други 549 млн. лв., които стоят неодобрени. Огромна неразплатена сума има и по така наречените индексации - договори с индексирани заради инфлацията цени. Според коментари на депутати евентуално изплащане на тези суми е забавено съзнателно, за да не се надхвърля прагът от 3% за дефицита за 2024 г., което би попречило за членство в еврозоната.
От изказването на регионалния министър пред НС не стана ясно кога точно ще бъдат разплатени тези суми при неприет бюджет. Според удължителния закон при недостатъчни приходи спрямо разходите с приоритет се извършват плащания за заплати и социални разходи. Капиталови разходи се допускат с решение на правителството. От публичните данни за разплащанията на МРРБ в системата СЕБРА не личи да се покриват капиталови разходи - вървят разходи за заплати и издръжка.
Това не е първият случай на замразавяне на плащания в пътния бранш - месеци наред дължими суми стояха замразени и покрай многото ревизии, започнати след падането на кабинета Борисов 3. И при тяхното изплащане възникнаха съмнения за по-бързо изчистване на суми към правилни фирми.