Медия без
политическа реклама

Съветът на ЕС по енергетика завърши с разногласия

Ресорните министри се съберат на нова среща до края на месеца

09 Септ. 2022

Европейските министри на енергетиката обсъдиха, но не приеха днес решения, свързани с овладяването на енергийната криза, предаде БТА. Може да се очаква ново заседание до края на месеца, съобщи след края на днешната среща чешкият министър Йозеф Сикела, чиято страна председателства до края на годината Съвета на ЕС.

Газовите хранилища в ЕС са запълнени до почти 83 на сто, информира еврокомисарката по енергетиката Кадри Симсон. Тя отбеляза, че се обсъжда налагането на пределна цена на газа, доставян по тръбопроводи. По нейните думи в последната година делът на внасяния в ЕС газ от Русия се е сринал от 40 на 9 на сто. Еврокомисарката настоя да се запазят обемите на внос на втечнен газ.

Трябва умно да намалим потреблението на ток, предвиждаме да предложим задължителен минимум за пестене на електричество, посочи Симсон. Тя добави, че продължават разговорите за справедливо разпределение на приходите от продажбата на скъпа електроенергия.

Голяма част от страните се опасяват от контрамерки на Москва, ако бъде въведен таван на цените на природния газ, съобщи „Файнаншъл таймс“, цитиран от БГНЕС. Гърция, Полша и Италия бяха сред държавите, които искаха да бъдат наложени ограничения на цените, докато Австрия, Унгария и Нидерландия бяха против. Според испанския „Ел Паис“ отхвърлянето на инициативата е било „шамар“ за Урсула фон дер Лайен.

Европейската комисия препоръча на Съвета на ЕС да въведе ценови таван за вноса на газ от Русия. ЕК очакваше да намали цената на газа до 520 евро за 1000 куб.м. За да бъде прието решението, трябва да бъде подкрепено от всички 27 държави-членки.

Предложението за ограничаване на цените на газа раздели общността. Франция подкрепя въвеждането на таван на цените, но само за тръбопроводен газ. Белгийският министър-председател Александър де Кро заяви, че е необходим таван на цените "за всички видове газ, доставяни в ЕС, включително и за руския газ". Министърът на климата и околната среда на Полша Анна Москва подкрепи това решение. Естонският министър на икономиката и инфраструктурата Рина Сикут също подкрепи решението. Тя смята, че Русия ще ограничи енергийните доставки за ЕС, без значение какво ще реши ЕС.

Унгария застана твърдо против контрола на цените. „Ограничаването на цените на газа, ще доведе до напълно спиране на енергийните доставки, което ще подкопае европейската енергийна сигурност“, заяви ръководителят на унгарското външно министерство Петер Сиярто.

Засега ЕК планира да опрости правилата за предоставяне на държавна помощ на енергийните дружества, като смекчи антитръстовите изисквания. Брюксел е обезпокоен от липсата на ликвидност в дружествата и от близостта им до фалит.

Членовете на ЕС все още не са готови да кажат какви точно мерки ще бъдат предприети. Словения призовава за пълно преструктуриране на енергийния пазар на ЕС, а Гърция настоява за общоевропейски план за подпомагане на населението. ЕК разчита на подкрепата на международните си партньори САЩ, Азербайджан и Алжир. Нигерия възнамерява също така да увеличи доставките на втечнен природен газ за Европа. 

Още по темата