Медия без
политическа реклама

Туроператори скочиха на авиокомпаниите за отменени полети

Търпим огромни загуби, а авиопревозвачите не носят никаква отговорност, алармираха туристическите фирми

07 Авг. 2023Обновена
Pixabay

Станалата вече редовна практика в разгара на лятото самолетни полети да закъсняват с часове или да бъдат отменяни по различни причини, предизвиква гнева на туроператорите. Те са принудени да разрешават кризисни ситуации почти ежедневно, при което търпят големи загуби, докато авиокомпаниите не носят почти никаква отговорност.

Това коментира пред БНР Павлина Илиева от Обединение "Бъдеще за туризъм" и призова за "повече коректност в бизнеса от страна на авиокомпаниите".

Само през последното денонощие две от нискобюджетните компании - Ryanair и Wizzair, изоставиха стотици пътници, повечето български туристи, на летищата в Бари и Франкфурт, след като отмениха късните си полети до София. Причината - големи закъснения от графика, заради което не може да се изпълнят ограниченията на летище София за кацане през нощта. Така хората бяха принудени да прекарат на летищата нощта и по-голямата част от следващия ден в очакване на нов полет до България. Преди това на няколко пъти туроператори превозиха с чартъри за своя сметка изоставени българи от отменени от Wizzair полети от Катания до София заради пожарите там.

Още по-неприятно е, когато полети се анулират на път за лятната ваканция. Зачестилите закъснявания на самолетите пък водят до изпускане на трансфери до крайната дестинация, което също проваля началото на ваканцията.

"Клиентите на туроператорите обаче са защитени, защото туроператорът е отговорен за цялото пакетно пътуване, без значение кой от доставчиците не си е изпълнил услугата", обясниха от Обединение "Бъдеще за туризъм". Така клиентите с провалени полети ще получат от туроператора пълната услуга, било то с прекачване, със сменен хотел или каквото е възможно в ситуацията да се направи, включително и връщане на пари за неизползвани услуги.

Самостоятелно пътуващите обаче може да се наложи да останат на летищата с 2-3 дни и в най-добрия случай да се прекачат на друг полет, но за своя сметка, въпреки че при анулирани полети прикачванията и нощувка в хотел е задължение на авиокомпанията. 

Оказва се, че авикомпаниите дори не информират за анулирани полети или големи забавяния туроператорите, закупили голям брой билети за групови пътувания.

"Винаги авиокомпаниите са наясно, че в даден полет има туристически групи. Защото по специален ред се закупуват груповите билети - те в никакъв случай не са на най-ниската цена, но пък са гарантирани местата най-дълго време, откогато туроператорът ги е заел", обяснява Павлина Илиева.

Според нея трябва да се спазва някакъв тип бизнес взаимоотношения: "Поне да ни информират предварително, ако са наясно, че целият полет до крайната дестинация не може да се изпълни. За нас това е безценна информация, за да реагираме, защото ние сме обвързани с групов трансфер, с екскурзоводи, с хотелско настаняване", казва Илиева.

Туроператорите посочват, че след ковид-пандемията отмяната на полетите е станала редовна практика не само за нискобюджетните, но и за редовните линии. Остава неясно защо авиопревозвачите предлагат услуга, която знаят, че не може да изпълнят.

Скорошен пример са неволите на туристи с редовен полет от София през Мюнхен до Амстердам, за да отпътуват на круиз. Групата научава в Мюнхен, че полетът до Амстердам е отменен, без да има възможност за прекачване на следващ полет в рамките на 48 часа. 

"Съответно пътниците трябваше да предприемат друг начин на придвижване, за да пристигнат до тяхната крайна точка. Ние реагирахме като група - бяхме с влаково пътуване, което никак не беше лесно. Това беше единственият вариант, в който можеха да се придвижат, тъй като пътуването им беше свързано на другия ден с качване на кораб. Друга тема е, че авиокомпанията вече 4-ти ден не може да ни достави багажа. Клиентът се сърди на мен като туроператор, но аз наистина нищо не мога да направя, освен всеки ден да се обаждам до авиокомпанията и всеки ден да настоявам да им доставят багажа", разказва Илиева.

При отменени полети туроператорът с регресивен иск може да си върне заплатените суми от хотели и от фирми за трансфер. Претенциите за неизпълнени междуфирмени ангажименти на туроператорите и авиокомпаниите се предявят по съдебен път.

Заради зачестилите проблеми с авикомпаниите вече втора година се води дискусия за промяна в Директивата за пакетните туристически пътувания. Настоящите правила се преразглеждат, за да се гарантира защита на потребителите при мащабни прекъсвания на пътуванията, като тези, които се случиха по време на пандемията Ковид-19. 

Туроператорите и турагентите в Европа са разочаровани от нежеланието на Европейската комисия да наложи еднакви задължения на участниците по веригата на услугите в туристическия сектор, в това число и  на авиокомпаниите, коментира пред БНР Даниела Стоева, член на изпълнителния борд на директорите на европейската организация на туроператорите ЕКТАА. Според нея не трябва цялата отговорност при пакетните пътувания да се носи единствено от туроператорите, фокусът трябва да се насочи и към авиопревозвачите, защото транспортната услуга е възлова при туризма. Засега обаче авикомпаниите изглежда са недосегаеми.

НА ПОМОЩ

Държавният авиационен оператор (бившият Авиоотряд 28) е готов да съдейства на авиокомпаниите и на туроператорите при изоставени българи по летищата в чужбина заради отменени полети, вследствие на пожари и други природни бедствия. Това става ясно от отговор до TravelNews на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА) към Министерството на транспорта.

„Към настоящия момент не е постъпвало искане от авиокомпаниите за оказване на съдействие в ГД ГВА, съобразно правомощията. Проблемът в настоящата ситуация не е липсата на самолети, а ограничените възможности за извършване на полети, заради ситуацията с възникналите пожари. С оглед на това обстоятелство не е търсена помощ за прибирането на туристите с Държавния авиационен оператор“, се казва в позицията на ГВА по повод отменените полети от Катания до София в последните седмици.

ГВА ще засили контрола върху авиокомпаниите и това дали те отговарят на жалбите на своите пътници. Санкциите могат да достигнат до 5000 лв. и ще бъдат налагани по Закона за гражданско въздухоплаване“, обясниха от ГВА.ведомството. А Министерството на транспорта и съобщенията е провело разговори с българското посолство в Унгария (Wizzair е регистрирана в Унгария), като предстои продължаване на кореспонденцията до пълното изясняване на създалата се ситуация. 

Последвайте ни и в google news бутон