Медия без
политическа реклама

Украинските яйца стреснаха българските производители

Според родните фирми от воюващата държава в ЕС са внесени над 19 000 т, от които над 2 000 т са останали у нас

21 Авг. 2024Обновена
2 000 тона украински яйца са влезли в България, според тукашните производители това е прекалено много
Pixabay
2 000 тона украински яйца са влезли в България, според тукашните производители това е прекалено много

България настоява Европейската комисия да задейства защитен механизъм за българските производители на яйца. Заради завишените доставки  на яйца от Украйна , българските производители поискаха забрана на вноса, това обаче не е възможно - информират от земеделското министерство, предаде БНР. 

Процедурата за подготовка на писмено искане към Европейската комисия вече е започнала от агроведомството. От там припомнят, че в  резултат на съвместните усилия на няколко държави членки в началото на юни беше въведен защитен механизъм с активиране на тарифна квота, извън която се прилага мито при вноса на яйца от Украйна.

Според птицевъдите у нас обаче този защитен механизъм не работи.

Производителите на яйца цитират данни, според които в Европейския съюз са внесени общо над 19 000 т украински яйца, от които над  2 хиляди тона са влезли в  България, което прави относителен дял на вноса над 12 на сто. 

За сравнение  населението на България е едва процент и половина от общия брой жители на европейския съюз. Тези числа сами по себе си показват размера на проблема, казват българските производители на яйца.

И според данните на земеделското министерство за периода януари – юни 2024 г. се наблюдава сериозно увеличение на вноса на пресни кокоши яйца от Украйна спрямо същия период на миналата година.

Ето защо България ще настоява за допълнителни защитни механизми, които да бъдат въведени за определен период срещу неблагоприятно въздействие върху пазара. За да наложи такива мерки, Комисията трябва в срок до четири месеца да направи оценка на състоянието на пазара.

 

ЕС ЗАДЕЙСТВА АВАРИЙНА СПИРАЧКА ЗА УКРАИНСКИЯ ПЧЕЛЕН МЕД

"Аварийна спирачка" за внос на украински мед в ЕС влиза в сила от днес, 21 август, до 5 юни 2025 г., съобщи Европейската комисия (ЕК) на официалната си страница.

Ревизираните автономни търговски мерки, които са в сила от 6 юни 2024 г., включват "аварийна спирачка" за седем селскостопански продукта - яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г.

За меда тази средна стойност е 44 417,56 тона. Тъй като вносът на мед от Украйна от началото на 2024 г. вече е над обемите, определени в тарифната квота за задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ), допълнителният внос ще подлежи на мита за най-облагодетелстваните нации.

От 1 януари до 5 юни 2025 г. ще бъде въведена нова тарифна квота, съответстваща на 5/12 от прага, определен за задействане на аварийната спирачка. За меда обемът на тази нова квота е определен на 18 507,32 тона.

Вносът на украински мед в ЕС е сравнително стабилен през последните пет години, със средно около 49 000 тона годишно.

Последвайте ни и в google news бутон