Медия без
политическа реклама

Управляващите се хвърлиха да решават проблема със „Зелена карта“

Само преди половин година политиците неглижираха казуса, който засяга влизането на страната в еврозоната

БГНЕС

Пълен обрат отбеляза позицията на политиците по сложния и опасен казус със системата „Зелена карта“. Въпросната система е международно обединение от 48 държави, които я използват, за да уреждат помежду си претенциите на националните застрахователи при автомобилни катастрофи. В петък парламентът одобри на първо четене поправки в Кодекса за застраховането, които адресират проблема.

„Зелена карта“ работи посредством система от национални бюра, в които участват местните застрахователи. Сега в закона се добавя разпоредба, която да гарантира, че българското бюро и неговите членове ще изпълняват задълженията си. Това става по следния начин – когато бюрото получи искане за плащане от друго национално бюро, то го заплаща, след което поисква в 7-дневен срок от съответния български застраховател да му възстанови сумата. Застрахователят има 15 дни да направи това; иначе бюрото си взима парите от банковата гаранция, която всеки член на бюрото трябва да предостави и поддържа като условие за членството си. Така се въвежда принципът „първо плащаш, после оспорваш“, който е в основата на „Зелена карта“.

Проблемът досега беше, че някои български застрахователи отказваха да плащат обезщетения за автокатастрофи в чужбина, тъй като смятаха, че се подават фалшиви искове. Така се натрупаха висящи задължения, заради които нашата страна попадна под риска да бъде изключена от системата. Това породи по-голям проблем, тъй като заплаши и присъединяването ни към еврозоната. Ефективното функциониране на системата „Зелена карта“ в България е една от задачите, които страната ни трябва да разреши след присъединяването ни към т.нар. „чакалня на еврозоната“.

В предния парламент беше направен опит да се приемат сходни поправки в Кодекса за застраховането, внесени от служебното правителство. Те обаче бяха на практика бойкотирани от редица политически сили, сред които ГЕРБ-СДС и ДПС, които влизат и в настоящото Народно събрание. Тогава герберите твърдяха, че ще се стигне до силно поскъпване на застраховките „Гражданска отговорност“. Противопостави се и асоциацията на застрахователите, която също предрече скок в цените. Така законовите промени пропаднаха.

Това беше през януари т.г. Сега, 6 месеца по-късно, законовите предложения внезапно се оказаха приемливи за застрахователите, които в становище към парламентарната икономическа комисия ги подкрепиха. А днес в подкрепа на промените в пленарната зала гласуваха 124 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Противопоставиха се „Възраждане“ и БСП. Националистите обявиха, че парламентът се подава на „изнудване“ от страна на Европейската комисия и западните застрахователни компании. Михал Камбарев от ПП-ДБ репликира, че в системата „Зелена карта“ влизат далеч повече държави, отколкото членуват в ЕС, което прави невъзможен такъв натиск, и напомни, че застрахователният сектор у нас не вижда проблем с промените.

Очаква се следващата седмица да започне и гледането на законопроекта на второ четене.

Последвайте ни и в google news бутон