Медия без
политическа реклама

Властта реши да намали порциите към Доган

Под натиска на политическите обстоятелства студеният резерв ще се разпределя по нов начин, който е в разрез с европейските правила, признаха управляващите

17 Юли 2020Обновена
Снимка: Архив
Снимка: Архив
Снимка: Архив

Управляващата коалиция е решила да направи корекции в студения резерв, за да се плаща по-малко за него, включително и на притежавания от Ахмед Доган ТЕЦ-Варна. Идеята е била обсъждана на коалиционното съвещание вчера. Всичко това се разбра от думи на Валери Симеонов пред Нова телевизия днес.

"Вчера си дадохме сметка, че в няколко случая работата на правителството се обвързва едва ли не със слугинаж към Доган. В тази връзка взехме решение тотално да се промени схемата на студения резерв в енергетиката. Това са суми, които държавата плаща, за да може някоя енергийна мощност да поддържа своята готовност за включване при авариен случай. Има упреци, че ТЕЦ "Варна" на Доган получава пари от студения резерв. През 2018 г. тя действително получи студен резерв, който преди това беше определен за ТЕЦ-Марица Изток. Около 50-60 милиона за една година отидоха в ТЕЦ-Варна. Това беше голяма грешка, не успях да стигна до причината. Явно оттам са тръгнали съмненията", заяви Симеонов. „Студеният резерв ще бъде намален около 10 пъти. По този начин ще бъдат намалени и сумите, които отиват към ТЕЦ-Варна", каза още той.

Наколко часа по-късно министърът на енергетиката Теменужка Петкова и шефът на ресорната комисия в парламента Валентин Николов (ГЕРБ) дадоха извънреден брифинг. На него обясниха, че идеята е студеният резерв да не се разпределя вече чрез търгове, а да се прехвърли със заповед на министъра на държавната ТЕЦ Марица Изток 2. Промяната не била според европейските изисквания, но ще важи временно да средата на следващата година, когато пазарът ще се либерализира напълно. Действало се изцяло според актуалната политическа обстановка, тоест протестите и критиките към кабинета, че е обвързан с ДПС.

За целта още от понеделник ще се пристъпи към промяна на преходните разпоредби на Закона за енергетиката. „Ще променим закона, така че със заповед на министъра да се определя кой да предоставя капацитет. И това ще е държавната ТЕЦ- Марица Изток 2. Това е принципно неправилен механизъм, но той ще е временен. За Европа е много важна конкуренцията, но политическата обстановка не ни позволява да създадем конкуренция“, заяви Николов. По промените в Закона за енергетиката се работело отдавна.

Предходните две години най-голяма част от капацитета се даваше на ТЕЦ - Варна. Електроенергийният оператор плащаше годишно на централата по около 30 млн. лв. В началото на 2019 г. ТЕЦ-ът не е успя да изпълни ангажимента си да пусне мощности по искане на оператора, заради което бе глобен 2 млн. лв.

Досега търговете за студения резерв се провеждоха в средата на лятото. И сега трябваше да е така, но заради протестите управляващите променят практиката. „Надяваме се президентът да не забавя приемането на тези текстове, защото има срок за провеждането на търговете за „студен резерв“ и да минем на друг вид механизъм. Ние вече сме намерили начин. Има и решение на Народното събрание да с търси начин Министерският съвет да възлага на ТЕЦ-Марица изток 2 като държавна компания, така че да запазят работата си и работните места в Маришкия басейн“, каза още Николов.

Новата идея за драстично намаляване на студения резерв обаче влиза в челен сблъсък с курса на увеличаването му, който енергийният министър Теменужка Петкова преди две години "обоснова" с изисквания от ЕС. Това припомни Владислав Панев на страницата си във фейсбук:

"Преди 2 години Теменужка ПеИзображението може да съдържа: 1 човек, близък планткова увеличи студения резерв от 500 на 650 мегавата с аргумента, че европейските правила изисквали той да е поне 1040 мегавата, колкото е най-голямата ни мощност. Така нови 15 млн. годишно полетяха към джобовете на Доган и свързаните с Ковачки ТЕЦ. Даже повече, защото държавният  ТЕЦ Марица Изток 2 беше изтикан от баницата.

Сега обясняват, че резервът ще падне с 90 процента. Как ще стане, ако европейските правила изискват ново увеличение (според Петкова)? Или тя е излъгала в полза на господарите си? И такива европравила няма. Или Валери Симеонов лъже сега? Май няма друг вариант", коментира Панев в поста си в социалната мрежа. 

 

Ето как почетният председател на ДПС се сдоби с ключова ТЕЦ

и с квота от стратегическия студен енергиен резерв?

През 2018 г. около студения резерв се случват странни събития. Изведнъж се оказва, че държавната ТЕЦ „Марица Изток 2” няма възможност да поддържа мощности в готовност и се отказва от договора за студен резерв. На 20 април 2018 г. е обявен извънреден търг, като срокът за подаване на оферти е абсурдно къс - до 24 април. Оказва се, че все пак има един кандидат, който успява да се вмести в 4-дневния срок и това е ТЕЦ „Варна”.

Забележителното е, че топлоцентралата става любимка на властта точно когато в нея влиза Ахмед Доган. В края на 2017 г ЧЕЗ продава ТЕЦ „Варна“ за 48,5 млн. евро на „Сигда“ - семейна фирма на Данаил Папазов (транспортен министър в кабинета „Орешарски“). Малко след това почетният председател на ДПС купува дяловете на сина и дъщерята на Папазов в „Сигда” за 3500 лв. и така изведнъж се оказва собственик на на 70% от теца. Договорът за студения резерв осигурява на топлоцентралата на Доган 2.8 милиона лева приходи само за три месеца. Приходите валят и досега, като според Валери Симеонов само за година са от порядъка на 40-50 млн. лева. 

ТЕЦ "Варна" е втората по големина в България и според самата ръководителка на енергетиката Теменужка Петкова „заема много сериозно място в електроенергийната система” и е ключов фактор за енергийната сигурност на страната. Така ключовата мощност се оказва в ръцете на човека, който сам се обяви за разпределител на „порциите“ в държавата и който без свян заяви, че всяка партия си има обръч от фирми и това е нещо нормално.

По повод на странната сделка, в която плаща милиони за теца, а после отстъпва на Доган мажоритарния дял за далеч по-скромна сума, Данаил Папазов обяснява, че имало и други кадидати, но само пенсионираният политик от ДПС застнанал с името си – каквото и да означава това.

След като се сдобива с ключова енергийна мощност на Черно море, Ахмед Доган решава да си направи и търговски порт – на мястото на въглищния терминал на ТЕЦ „Варна“. За целта регистрира дружеството „Пристанище ТЕЦ Езерово”, а за директор назначава... Данаил Папазов (при управлението на тройната коалиция ДПС-БСП-НДСВ той стана шеф на „Пристанище Варна").

Новото пристанище на Ахмед Доган край ВарнаПреди време директорът Папазов обяви, че плановете са новият търговски порт да обслужва товари със  зърно, каолин, глини, шамот и др. и да достигне стокопоток от порядъка на 8 млн. тона годишно. За сравнение"Пристанище Варна" обработва по около 10 млн. тона годишно, от което приходите му са над 70 млн. лева.

 

 

 

 

 

ОЩЕ ПРОБЛЕМИ ЗА ДОГАН

Валери Симеонов заяви още сутринта, че кеят, построен на "Догансарай", бил незаконен и ще бъде разрушен. Проверката на РДНСК установила, че за съоръжението нямало строителни книжа. Без документи били и няколко спомагателни постройки с площ около 30 кв.м. Те също щели да бъдат премахнати.

Както "Сега" писа, кеят към лятната резиденция е пораснал с над 200 метра. Това бе показано със сателитни снимки в разследване на Биволъ, като според публукацията за доизграждане на съоръжението няма никакви строителни книжа. До февруари 2018 г. кеят  е бил дълъг около 50 метра, а през ноември м.г. към него са пристроени още 220 м. Така новото съоръжение оформя марина, в която могат да се приютят големи яхти. За удължаването на кея няма проект, няма строително разрешение, не е извършван строителен надзор, няма Акт 14 и 16 или каквото и да е било от комплекта строителни книжа, изискван по няколко закона, писа тогава Биволъ. Яхтеното пристанище не фигурира и в извадката на пристанищната регистрова книга за района на отговорност на морската администрация в Бургас. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата