Изпратихме година на стагфлация, а 2022-ра ще ни донесе същото, но в още по-тежка форма - икономиката ще се забавя още повече, а инфлацията ще се ускорява. Това прогнозира пред БНР проф. Красимир Петров, преподавал икономика и финанси в САЩ, Ирландия, Саудитска Арабия, Тайван, Тайланд, България.
Същите опасения споделят и много други експерти. Мика Зайкова, икономически експерт и бивш депутат, дори допуска, че тази година инфрлацията може да достигне двуцифрен процент. Според нея инфлацията е по-голямата заплаха от пандемията. "Тя не е временно явление, някои колеги си мислят, че в следващите месеци нещата ще се успокоят, зно а съжаление няма да стане. България има и допълнителни проблеми – състоянието на топлофикациите и мораториумът върху цените в енергетиката, който не решава проблеми, а само ги отлага”, смята Зайкова.
Проф. Петров коментира, че пандемията си остава спирачка за икономическото развитие: "С Covid мерките няма как да очакваме растеж, имаме конфликт между здравните и икономическите мерки. Този проблем трябва да се реши на макроикономическо и политическо равнище. Икономиката трябва да се разхлаби". Според него проблемът е, че "в икономиката не искаме да се подложим на диета, да няма популизъм, да не даваме пари за щяло и нещяло".
От Уикипедия
Стагфлация („стагнация“ + „инфлация“) е термин от макроикономиката, с който се означава съчетанието между застой (нисък темп на икономически ръст), ръст на инфлацията и на безработицата.
Причини за стагфлацията са политики, поддържаща високи нива на цените в периоди на криза, а също и антикризисни мероприятия, провеждани от правителствата, например държавни покупки и регулиране на ръста на цените.