По-топлата зима няма да доведе до по-ниски сметки за парно този отоплителен сезон. Падането на цената на природния газ, който е суровина за топлофикационните дружества, също няма да свали цената на топлинната енергия.
Това обясни Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.
“Не е достатъчно зимата да е по-топлa, за да бъдат по-ниски сметките. Наистина изразходваната енергия в по-топлите дни е по-малка, но от 1 юли 2022 г. цената на тази енергия е различна - средното увеличение за страната беше 30%. За отделните топлофикации варира в доста голям диапазон - от 10 до 40%, като за София увеличението на цената на топлоенергията беше 39%", припомни Георгиев в интервю за бТВ.
В същото време от средата на годината ДДС за топлоенергията бе намален на 9%. Така сметките за парно и топла вода не скочиха драстично и дори за районите с ръст на цената от 10% почти няма промяна в разходите за отопление тази зима. За столичното парно след начисляване на по-ниския ДДС сметките са с около 27% по-високи от миналата зима.
"Цените на природния газ през последните месеци вървят надолу, но преди това дълго се движеха нагоре. Определените от 1 юли цени за топлофикациите са базирани на прогнозните цени за газа“, коментира Георгиева. Той обясни, че поевтиняването на синьото гориво ще се отрази върху топлоенергията в следващия период, който ще започне от 1 юли 2023 г. "Рано е обаче да очакваме каквато и да било промяна, защото не са направени разчетите. Това ще се случи до края на март“, посочи още експертът.
До 2027 г. всички стари топломери трябва да бъдат заменени с нови уреди с дистанционно отчитане, припомни още Георгиев. Това ще премахне изравнителните сметки, които правят фирмите за дялово разпределение на топлинната енергия. "Дистанционните отчети ще ги елиминират. Ще се събират данни за текущите месеци“, посочи експертът.