Медия без
политическа реклама

Възможен е компромис с вечерния час за ресторантите по празниците

Браншът иска да падне забраната за работа на нощните заведения поне за 8 декември и Нова година

13 Ноем. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Възможно е да бъде направен компромис за вечерния час на ресторантите за предстоящите през декември празници. Това каза днес вицепремиерът Марияна Николова пред БНТ. В момента заповедта на здравния министър регламентира, че не работят дискотеки, пиано-бар, нощни барове и клубове, а всички останали заведения за хранене и развлечения могат да работят само в часовете между 06.00 и 23.30 часа. През останалите часове на денонощието се допускат само доставки по домовете.

Часове след изказването на вицепремиера от Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията се обърнаха с отворено писмо до Николова и здравния министър Костадин Ангелов с искане за ясни и конкретни параметри, при които нощните клубове ще могат да работят поне за двата празника 8-ми декември и Нова година. "Те са изключително важни за бизнеса и ще бъдат глътка свеж въздух за всички - служители, артисти, собственици и клиенти", се посочва в писмото. 

Туристическият бранш отдавна се оплаква, че вече има резервации за студентския празник и Нова година и уверява, че взема всички мерки против разпространението на заразата. "Всички заведения разчитат на приходите от организирани мероприятия и изразяват притеснение от невъзможността да се планира рекламата, събиране на капаро, организиране на партит, наемане на певци, DJ и др.", се казва в писмото.

Браншът сам предлага правилата за работа за 8 декември и Нова година. Първо, да отпадне вечерният час 23.30 ч и да се позволи заетост в заведенията от един човек на 2 кв. м. Разстоянието от маса до маса да е 1.5 м, а между 15.00 и 18.00 ч заведенията да не работят, за да се направи пълна дезинфекция преди посрещането на вечерните резервации.

Двете сдружения отбелязват, че никой не може да предотврати събирането на много хора в домашни условия, а заведенията са по-безопасни. Ресторантьори и собственици на нощни барове също така отбелязват, че "15 дни след затварянето на нощните клубове броят на новозаразените не намалява, а точно обратнотото", което показвало, че заведенията не са огнище на зараза. 

"Нормалното провеждане на празниците със сигурност има отношение към психичното здраве на хората", завършва писмото.

Държавата и туристическият бранш трябва да обединят усилия, за да могат да се справят с икономическата криза, отбеляза днес пред БНТ минитърът на туризма Марияна Николова. По думите й над 30 000 работни места са запазени по мярката 80/20. "Не можем да говорим за добър сезон, но ще имаме сезон", каза още министърът на туризма.

"От неделя вече съм на терен в зимните курорти. Бях в Боровец и в Банско. С моя заповед бяха утвърдени указания, които са задължителни за всички места за хранене и развлечения. Противоепидемичните мерки са задължителни както за хотелите, така и за лифтовете и съоръженията. Единните правила са въведени на публично и достъпно място, обезпечени са местата за хранене с необходимата дистанция. Ние ще имаме сезон, не можем да говорим, обаче за добър сезон", уточни Николова.

От думите ѝ се разбра още, че отново ще се залага залага на вътрешния туризъм. За първите 8 месеца на годината над 2,7 милиона българи са посетили нашите курорти. "Отново ще залагаме на българите, както и на балканските страни", коментира Николова.

Собствениците на заведения решиха, че няма да организират протести срещу налаганите противоепидемични мерки, а вместо това ще искат компенсации.

 

Последвайте ни и в google news бутон