За 20% от студентите има риск да отпаднат от университет заради непрекъснато увеличаващите се такси за обучение. Това алармират от Националното представителство на студентските съвети в своя позиция до Министерския съвет. В нея те изразяват силно неодобрение на намерението за поредно вдигане на семестриалните такси за обучение в държавните висши училища за академичната 2024/2025 г. и настояват държавата да въведе фиксирана такса за целия период на обучение на кандидат-висшистите.
Както "Сега" писа, наскоро МС предложи проект за определяне не таксите за кандидатстване и за обучение в държавните висши училища за академичната 2024/25 г., който предвижда средна такса за обучение от около 1010 лв. В различните университети е планирано различно увеличение на таксите - педагогиката например се очаква да поскъпне най-много в Пловдивския университет - от 500 на 700 лв., а икономиката - в Университета за национално и световно стопанство - от 600 на 700 лв.
"Поредното искано увеличение идва след драстично вдигане на семестриалните такси с над 30% през 2023/2024 г. Тогава доводите на висшите училища бяха, че това е необходимо на фона на високата инфлация и осигуряване на по-високо качество за образование. Поредното предвидено вдигане на таксите става отново по предложения на академичните ръководства и следва да бъдат отразени в 2024/2025 г. Този път мотивите са свързани с вдигане на издръжката за обучение", посочват от НПСС.
Оттам заявяват, че в последните години са с впечатление, че в системата на висшето образование се води политика по отношение на системно вдигане на семестриалните такси, което винаги се обвързва с популисткото твърдение, че това е необходимо, за да се вдигне качеството. "Ние, студентите, като ползватели в системата на висшето образование, останахме подведени, че образованието за студентите в държавна поръчка ще бъде безплатно за обучаващите се. В последната една година сме свидетели на хаотичност в политиките, които инициира Министерството на образованието и науката - от идеята за безплатно образование до одобрението на предложението на академичните ръководства за вдигане на семестриалните такси. Това за нас е показател, че няма последователност при водената политика за подобряване на средата за обучение и живот на младите хора", казват те.
Студентите заявяват, че са наясно, че качественото образование изисква и необходимите средства, но според тях приетата държавна политика на постоянно увеличаване на таксите води до неясен хоризонт за устойчивост в процеси, в които попадат и възможностите за издръжка на студентите за обучение. Те смятат, че държавата трябва да регулира този подход на постоянно увеличаване на студентските такси и да приеме механизъм, чрез който студентът да има фиксирана такса в рамките на своето обучение, а не да бъде с неясен хоризонт за бъдещето си.
По техни данни предстоящото увеличение на таксите ще засегне над 149 000 учащи - 143 870 студенти и 5357 докторанти в редовна и задочна форма на обучение. "Всички тези млади хора са преценили възможностите си за издръжка при започване на своето обучение и постоянното увеличаване на таксите създава предпоставки много от тях да прекъснат обучение, поради невъзможност да се издържат. На мнение сме, че тази тенденция трябва да бъде прекратена и държавата да внесе по-ясни критерии за формиране и прилагане на таксите в процеса на обучение", настояват те.
От НПСС посочват, че постоянното повишаване на таксите създава условия за отпадане на 20% от обучаващите се в сферата на висшето образование. Най-засегнати са колегите им в специалностите в област аграрни науки и ветеринарна медицина, здравеопазване и спорт, като драстично увеличение на таксите оттам отчитат и за област изкуства.
"МОН следва да бъде регулатор в процеса на предложенията за постоянно вдигане на таксите и да провежда политики, които да гарантират качествено и достъпно образование за младите хора в страната. За съжаление не виждаме това да се случва и изразяваме своето безпокойство в тази връзка. Настояваме държавата да гарантира регулация на таксите за обучение на студентите и докторантите в рамките на тяхното обучение и сме готови да участваме в процесите по обсъждане на тези въпроси", завършват студентите.