Асоциацията на европейските журналисти-България и Програма "Достъп до информация" излязоха с позиция в подкрепа на Стефан Дечев, университетският преподавател, който сигнализира за фрапиращи нарушения в Югозападният университет "Неофит Рилски". В негова защита вече има и организирана петиция.
Припомняме, че в края на м.г. той сигнализира МОН за раздадени дипломи за висше образование на студенти с оценки, нанесени от негово име, без той да е провеждал изпит. Това провокира проверка на министерството, която установи стотици нарушения - от некоректна документация, поправки на заглавия на дисциплини, грешки в хорариума и кредитите по отделните дисциплини до липсващи протоколи, неподписани оценки, неправомерно признати изпити, обучение в съкратени срокове в регулираната специалност "Право" - за 3 вместо за 5 г. и др. По тези факти окръжната прокуратура в Благоевград образува досъдебно производство за извършени длъжностни престъпления.
Година по-късно ЮЗУ и ректорът му проф. Николай Марин заведоха три дела срещу доц. Стефан Дечев. Общата стойност на поисканите обезщетения е 650 000 лв. Ректорът смята, че с публичните си критики срещу ръководството на университета и разкриването на нередни практики Стефан Дечев е нанесъл нематериални вреди на учебното заведение и на ректора му.
От АЕЖ и Програма "Достъп до информация" оцениха исковите молби като SLAPP-дела, или дела-шамари, които нямат за цел да защитят легитимен интерес, а да попречат на публичното участие. Трите дела според тях противоречат на Европейската директива за защита на подателите на сигнали за нередности и са заведени с цел да ограничат правото на свободно изразяване на Стефан Дечев. "Съгласно тази директива и българския закон лицата, които подават сигнали за нередности на работното им място или публично оповестяват такива, се ползват със специална защита. В България органът, който следи за прилагането на това законодателство, е Комисията за защита на личните данни. Настояваме тя да вземе отношение към настоящия случай", пишат от Асоциацията на европейските журналисти.
Оттам и от програма "Достъп до информация" вече изразиха позицията си и в становище до Върховния касационен и Върховния административен в съд, в което призовават съдилищата да не допускат юридически лица да претендират обезщетения за неимуществени вреди, тъй като това би дало силен тласък на SLAPP делата и би задушило критиката и дебата, характерни за демокрацията. "Още повече, че доброто име на университета няма как да пострада само по себе си от отправената критика към определени управленски практики в него", се казва в позицията им.
Според организациите от едновременното подаване на три иска може да се направи изводът, че ректорът Марин цели да осуети публична критика на управлението на държавния университет и използва служебното си положение, за да преследва свой критик. "Ако чувства интересите си засегнати, той би могъл да подаде иск само от свое име, а не да подава и два почти идентични иска от името на учебното заведение. Нещо повече, в тези два иска се претендират неимуществени вреди, претърпени от юридическо лице", допълват от АЕЖ.
Програма "Достъп до информация" и Асоциацията на европейските журналисти призоваха министъра на образованието да обърне специално внимание на данните, изнесени от Стефан Дечев и при съмнения за закононарушения да сезира компетентните органи. "Важно е да се отбележи, че изнесената от Дечев информация доведе до журналистически разследвания и разкрития от висок обществен интерес. Делата срещу него биха могли да имат смразяващ ефект не само за ответника, а и за всички граждани, които решат да разкрият пред медиите данни за злоупотреби, на които са се натъкнали. Това би засегнало работата на журналистите и би ги затруднило в разследването на теми от интерес за обществото", пишат от АЕЖ.
Петиция
Междувременно представители на академичната общност инициираха петиция в подкрепа на доц. Стефан Дечев, към която към момента са се подписали 90 души. Те заявиха подкрепата си за гражданската позиция на преподавателя и настояха огласените в сигнала обстоятелства да станат обект на "сериозно проучване". "Единствено по този начин, а не чрез предизвикващото безпокойство съдебно преследване срещу доц. Дечев, би се постигнало възстановяване на репутацията на ЮЗУ", се казва в петицията. Преподавателите питат има ли образувано вследствие на проверките досъдебно производство за извършени документни и/или длъжностни престъпления в ЮЗУ за 2015-2022 г. и, ако има такова, на какъв етап се намира.