Медия без
политическа реклама

МОН откри поне 138 законови нарушения в Югозападния университет

Сред тях са липсващи изпитни протоколи, коригирани текстове, неспазване на хорариуми и др.

Ректорът на ЮЗУ трябва да даде писмени обяснения за всеки от установените случаи на нарушения.
DarikNews.bg
Ректорът на ЮЗУ трябва да даде писмени обяснения за всеки от установените случаи на нарушения.

Просветното министерство откри редица нередности в Югозападния университет "Неофит Рилски". Сред тях са липсващи изпитни протоколи, неподписани оценки, коригирани текстове, неспазване на хорариума при задължителни дисциплини и много други. Това показват резултатите от проверката, която стартира МОН през декември 2023 г. по сигнал на преподавателя доц. Стефан Дечев. Той сигнализира за раздадени дипломи за висше образование на студенти с нанесени оценки от негово име за непроведени никога изпити с фалшифициране на подписа му.

 

Нарушения

"Голяма част от учебната документация в Правно-историческия факултет на ЮЗУ се води непрецизно, некоректно, допуснати са редица технически грешки, поправки на заглавия на дисциплини, грешки в хорариума, както и в ECTS кредитите по отделните дисциплини", посочват от МОН част от констатациите от извършената проверка. От проверените главни книги на специалностите история, история и археология и архивистика и информационна сигурност - на случаен принцип, от випуск 2015 г. до випуск 2020 г., комисията е установила 58 случая на нарушение на изискванията на наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. Липсвали са още изпитни протоколи, макар че от тях са били нанасяни оценки в главните книги. В други случаи липсват номера и дати на изпитни протоколи, както и оценки по определени дисциплини. Има коригирани текстове с коректор, неподписани оценки и невписани оценки в главната книга при издадени дипломи.

От проверените главни книги по специалността право с всички студенти-редовно обучение, записани от 2015 г. до 2018 г., комисията е установила 80 случая на нарушение на закона за висшето образование и на наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността право и професионална квалификация "юрист". Сред нарушенията са: обучение в съкратени срокове, преместване от друго висше училище от друга специалност, неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини, както и признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга. Установено е, че липсват 4 протокола от проведени изпити, а в други протоколи има вписани оценки без подпис или невписани такива в главната книга. В главната книга има вписани оценки по дисциплините, които са водени от един преподавател, но са подписани от друг човек, както и други нарушения.

 

Последици

От ректора е изискано писмено становище за всеки от установените случаи на вписани в главната книга оценки, за които липсват изпитни протоколи, в това число да посочи кои са лицата, които са ги вписали. Той трябва да изиска и писмени обяснения от отговорните членове на академичния състав и на административния персонал за всички неподписани оценки в изпитните протоколи и в главните книги и да приведе документацията в съответствие с изискванията на наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. Ректорът трябва да представи на МОН образци на изпитни протоколи и главна книга по изискванията на въпросната наредба за основните документи, издавани от висшите училища.

Направена е препоръка да се спазват стриктно разпоредбите на чл. 58а от Закона за висшето образование. Според него член на академичния състав или на останалия персонал на висшето училище подлежи на дисциплинарно уволнение, ако умишлено извърши някое от следните нарушения: постави изпитна оценка без да е проведен изпит; изпита и постави оценка на лице, което няма право да се яви при него; издаде документ, който невярно отразява завършени етапи в обучението на студент, докторант и специализант.

При необходимост констатираните факти и обстоятелства ще бъдат предоставени и за целите на проверката на прокуратурата, която е в ход във висшето училище, допълват от МОН.  

ЮЗУ не за първи път попада в полезрението на обществото и проверяващите институции с нарушения. Бившият му вече ректор проф. Борислав Юруков бе обвинен от КПКОНПИ в конфликт на интереси през 2021 г., заради което той трябваше да върне на държавата 142 хил. лв. При избора на нов ректор през декември - точно, когато течеше проверката на МОН - също имаше съмнения за нарушения от преподаватели. Доц. Дечев тогава коментира, че реални избори не е имало и изборът е предрешен. За открити нарушения при избора на проф. Николай Марин обаче засега от МОН не се съобщава.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?