Големи разлики се наблюдават в съотношението между броя на преподавателите на трудов договор в българските университети и броя на студентите, показва проектът на нова Карта на висшето образование в България. Документът се актуализира всяка година, като посочва при какви условия и в кои райони може да се разкриват дадени специалности.
Преподавателите на трудов договор в българските университети са 13 800 души, като съотношението им спрямо броя на студентите варира в големи граници.
Най-много са преподавателите по медицина - 2451, и педагогика на обучението - 1536, следвани от икономика с 1233 преподаватели, здравни грижи - 1030, стоматология - 913, филология - 901, и общо инженерство - 801. За сметка на това най-малко са преподавателите на трудов договор в теория на изкуствата - 11, теория и управление на образованието - 34, металургия - 51, религия и теология и др.
По райони най-малко са преподавателите в Северозападния район - 467, а най-много са в Югозападния - 7216.
Най-много студенти на един преподавател има в педагогика и психология - по над 24, икономика - над 20, и право - над 18, а най-малко - в биотехнологии и математика - под 2.
Различното съотношение на броя на преподавателите на трудов договор спрямо броя на студентите в различните професионални направления може да се дължи на особеностите на обучението в различните направления; натовареността на преподавателите с изследователска дейност; осъществяването на обучение от преподаватели, които не са на трудов договор и/или които преподават в повече от едно професионално направление; разкриването на обучение по направлението в нови висши училища; както и на други фактори, пише в Картата. Като фактор обаче не може да се изключи и съотношението на броя на действащите студенти към определения от Агенцията по акредитация капацитет.
"Доколкото съществена част от финансирането на висшите училища се формира на базата на броя на обучаваните студенти, съществува риск от недостатъчно финансиране на част от направленията с малък брой студенти на един преподавател, което или трябва да бъде компенсирано с финансиране по други линии, включително със средства, предоставени за обучението на студенти в други професионални направления на съответното висше училище, или може да доведе до свиване на броя на преподавателите и оттам до намаляване на капацитета в съответното направление, включително и до намаляване на броя на висшите училища, предлагащи обучение в съответното направление", е прогнозата на експертите.