Медия без
политическа реклама

МОН публикува въпросите и отговорите на матурата

Над 48 000 ученици разсъждаваха върху разказа на Елин Пелин "Чорба от греховете на отец Никодим“

01 Юни 2020ОбновенаСИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА
Илияна Кирилова

Върху разказа „Чорба от греховете на отец Никодим“ на Елин Пелин писаха днес зрелостниците на матурата по български език и литература. Темата, върху която трябваше да разсъждават в рамките на 4 страници, бе "Човекът и неговите съмнения". Това съобщиха от министерството на образованието. Авторът бе "разкрит" най-напред във фейсбук групата Матури 2020, в която младежите се питаха шеговито: "Наядохте ли се с чорба?" или "Как ви дойде чорбата на Елин Пелин, за мен беше много вкусна".

Произведението е от учебния материал за 11-ви клас. Елин Пелин се пада за втора поредна година на матурата по български език. Миналата година зрелостниците писаха върху разказа "Косачи". 

Общо 45 616 зрелостници се явиха на днешния държавен зрелостен изпит по български език и литература, въпреки че заявления до участие в изпита бяха подали 48 582 ученици. Само 18 от тях са били в карантина заради коронавируса и не са могли да се явят. Те, както и други, които не са успели да се явят днес, ще могат да направят на следващата сесия през август. Анулирани са били 6 изпитни работи.

Матурата се проведе в 5162 зали на 722 училища в страната при спазване на противоепидемичните мерки и осигурено видеонаблюдение. Всички зали и училища бяха дезинфекцирани и запечатани още в петък. Преди отварянето им тази сутрин, те бяха още веднъж дезинфекцирани. На входа имаше медицински лица, които мереха температурата на абитуриентите. Инструкцията бе, ако тя е над 37.3, да се мери повторно, и ако температурата се потвърди и втория път, да се взема индивидуално решение как да се постъпи. От МОН не казаха дали е имало ученици с температура, които са били върнати с обяснението, че не събират подобни данни.

Учениците бяха допускани в училищата със защитни маски или с предпазни шлемове, без да се струпват на входовете на училищните сгради и при спазването на дистанция до 1,5 метра. Те минаха последователно и през проверка на документа за самоличност (лична карта, паспорт или свидетелство за управление на МПС) и на служебната бележка за допускане на държавния зрелостен изпит, и дезинфекцията на ръцете. В изпитните зали зрелостниците можеха да влизат с поставени предпазни маски или с шлемове, а по желание и с ръкавици.

Изпитът започна в 9 часа. Рано сутринта в МОН беше изтеглена темата - номер 18, по която да работят младежите. Тя е за третата част на матурата (41-вия въпрос), по която те ще пишат есе или интерпретативно съобщение. Заради дистанционното обучение, в което премина по-голямата част от втория учебен срок, в изпита не се включваха въпроси, свързани с лириката на Никола Вапцаров,  "Железния светилник" на Димитър Талев, "Тютюн" на Димитър Димов.

Самият изпитен вариант бе генериран 11 718 750 възможни комбинации. "До момента този тест не съществува и той се генерира, след като се натисне клавиш на компютъра", обясни заместник-министърът на образованието и науката Петър Николов. Той пожела успех на всички ученици и изрази надежда, че "по-малко ще преписват" на изпита.

Просветният министър Красимир Вълчев коментира пред Би Ти Ви, че организацията на матурата е добра, осигурени са и достатъчно квестори.

Към 17 ч. днес МОН пусна и самата матура с верните отговори, които могат да се видят на сайта му.

Изпитните работи трябва да се оценяват от 3 до 14 юни, а резултатите от тях да бъдат обявени до 15 юни. Зрелостниците ще получат дипломите си на 26-и юни, или с четири дни по-късно заради промяната в датите на държавните зрелостни изпити, наложена заради извънредното положение в страната.

Утре от 8.00 часа ще се проведат изпитите по желание - по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и по чужди езици (без английски, който ще се проведе на 4 юни). От 14 часа утре ще са изпитите по желание по математика и география и икономика.

 

ВТОРА МАТУРА

И тази година най-много ученици - 11 884, са пожелали английския език за втория си задължителен изпит, който ще е на 3-ти юни. След него се нарежда биологията, избрана от 9846 зрелостници, а 4879 са посочили география и икономика. За изпита по философия са подадени 4621 заявления. На матура по математика желаят да се явят 2509 зрелостници, а по история и цивилизация - 966. Изпит по физика се очаква да положат 197, а по химия - 188 ученици. След английския, най-много желаещи да се явят на матура по език са учениците, избрали немски - 944, след него се нареждат тези с френски - 373, с руски - 321, с испански - 319 ученици. Най-малко зрелостници са избрали да се явят на изпит по италиански език - 69.

Заявления за втория задължителен изпит, който ще се проведе на 3-и юни, също от 9 часа, са подали 37 116 ученици. Други 11 548 са предпочели възможността вместо на втора матура по общообразователен предмет да се явят на държавен изпит за получаване на степен на професионална квалификация, който ще се състои на 5-и юни.

Във връзка с възможността да се кандидатства в различни специалности във висшите училища с резултатите от матурите, за изпит по желание заявление са подали общо 970 ученици. От тях 302 са избрали изпит по математика, 280 - по английски език, 116 - по физика и астрономия, 93 - по биология, и 68 по химия. По останалите предмети желаещите са по-малко. Изпитите по желание ще се проведат на 2-и и 4-и юни от 8 часа и от 14 часа за различните предмети.

 

БОНУС

От МОН припомнят, че зрелостниците с най-високи резултати от изпитите ще могат да получат допълнителна стипендия от 100 лева месечно, ако продължат образованието си в университет в професионални направления, които са важни за българската икономика - педагогически, физически, химически и инженерни науки.  Право на тази стипендия ще имат студентите, които са сред първите 10% с най-високи оценки на ДЗИ по български език и литература, а на втория ДЗИ имат резултат, равен или над средния за страната. Същата стипендия могат да получат приетите в приоритетни направления във висшите училища, ако са имали равен или над средния за страната успех по БЕЛ и са сред първите 30% по резултат на втори ДЗИ по „Математика“, по „Физика и астрономия“ или по „Химия и опазване на околната среда“. Зрелостниците с право да се възползват от тази стипендия ще получат съобщение, когато проверяват резултатите си от ДЗИ на zamaturite.bg. Допълнителната стипендия се отпуска за първи път от предстоящата учебна 2020/2021 г.

 

ЛЯТНО ОТУЧВАНЕ

Въпреки добрата оценка за дистанционното обучение 10-11% от училищата са декларирали, че трудно са обхванали учениците по време на извънредното положение, съобщи просветният министър Красимир Вълчев пред Би Ти Ви. Въпросните ученици са имали асинхронно обучение, предимно чрез социалните мрежи, но не и през образователни платформи. 1-2% от децата пък изобщо не са участвали в он-лайн обучение. Затова всички, които не са взели необходимия материал, които са около 40 хиляди (от общо 730 хил. ученици) ще се върнат в клас лятото, за да доучат, като най-вероятно уроците им ще се преподават на открито.

 

Ключови думи:

матури, зрелостници, 2020

Още по темата