Есенната ваканция на учениците тази година ще бъде по-дълга от предварително обявеното, а пролетната няма да се слива с Великден, какъвто беше проектът. Това съобщи МОН на своя сайт, като мотивира промените с предложения на учители и родители.
Припомняме, че за учебната 2024/25 г. МОН предложи есенната ваканция да бъде 3 дни - от 1 до 3 ноември, Коледната - от 24 декември до 5 януари (13 дни), междусрочната - един ден (на 4 февруари), и пролетната - от 12 април до 21 април (10 дни).
Сега МОН вече е изготвило заповедта за определяне на графика на учебното време, след като приключи общественото обсъждане. И в крайна сметка есенната ваканция става по-голяма с един ден (от 31 октомври до 3 ноември), пролетната ще бъде от 29 март до 6 април, т.е. 9 дни (а не 10 дни, както бе в първоначалния вариант), а за дванайсетокласниците – от 4 до 6 април, т.е. в нейните рамки не попада Великден (20 април) и съпътстващите го неработни дни, което беше главна причина за недоволството на родители, а и на учители.
"МОН изказва благодарност за официално получените 93 становища, от които 90 индивидуални, 1 от работодателска организация, 2 от синдикални организации и 4 от учителски колективи на училища. Всички те бяха детайлно разгледани и много от предложенията са залегнали във финалния документ", се казва в съобщението за промените.
Оттам добавят, че Коледната ваканция ще започне по-рано - от 21 декември, и ще продължи до 2 януари включително (пак 13 дни), а междусрочната се измества на 5 февруари, което именно е позволило удължаване и на есенната ваканция.
Като се тегли чертата, в новия вариант почивните дни за учениците са 27 на брой - точно толкова, колкото бяха и в първоначалния вариант на МОН, с тази разлика, че заради дните около Великден (18-21 април), които няма да се включат в пролетната ваканция, учениците ще "спечелят" още 4 дни, които ще са почивни за всички.
Увеличаването на ваканционните периоди обаче води до това, че дните за провеждане матури стават учебни за всички ученици. Досега за изпитите в 7-и клас по БЕЛ и по математика бяха неучебни дни.
От МОН посочват като пример, че миналата учебна година за първи път матурите за 10-и клас бяха в учебен ден, "с което системата се справи без сътресения", затова този принцип ще се приложи и за 7-и клас за учебната 2024/25 г.
Датите за матурите остават, както бяха предложени в проекта на МОН – съответно 18 (БЕЛ) и 20 юни (математика) за 7-и клас, както и 13 (БЕЛ) и 16 юни (математика) за 10-и клас). За четвъртокласниците НВО по БЕЛ ще е на 3 юни, а по математика – на 4 юни. Задължителните държавни зрелостни изпити и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация ще са на 21 и 23 май.
След разглеждане на постъпилите становища по време общественото обсъждане в крайна сметка вторият учебен срок за учениците от 1-3-и клас ще приключи на 2 юни 2025 г., за дванайсетокласниците на 15 май, а за учениците от 4-6-и клас на 16 юни.