Медия без
политическа реклама

Родители извоюваха промяна при приема за медицина

До края на октомври 2021 г. вузовете трябва да оповестят условията си за балообразуване през 2022 г.

Според сегашните правила учениците, които не са изучавали химия и биология в 11-и и 12-и клас, трябва да държат допълнителни матури по тези предмети, ако искат да следват медицина във вуз. Предстои да видим до октомври 2021 г. дали ще има промяна в изискванията.
Илияна Кирилова
Според сегашните правила учениците, които не са изучавали химия и биология в 11-и и 12-и клас, трябва да държат допълнителни матури по тези предмети, ако искат да следват медицина във вуз. Предстои да видим до октомври 2021 г. дали ще има промяна в изискванията.

Новата структура на гимназиалното образование доведе до хаос с приема в отделни университети. В 11-и и 12-и клас учениците вече не изучават всички предмети, а основно профили, поради което по някои предмети те няма да имат оценки в дипломата за средно образование. Така, ако искат да кандидатстват с предмет, който не са изучавали в последните два класа, ще трябва да държат допълнителна трета или четвърта матура по него. Затова ректори на медицински университети настояват за промяна в балообразуването при приема в специалностите медицина, дентална медицина и фармация. От МОН пък съобщиха и, че са изискали всички ректори да вземат решение и да оповестят условията си за прием през 2022 г. до края на октомври 2021 г.

Омбудсманът Диана Ковачева също е залята от жалби на родители. Те се оплакваха, че нямат никаква яснота кои оценки ще бъдат балообразуващи за децата, които ще кандидатстват в медицински вуз с предмет от общообразователната подготовка - като биология или химия, който не се изучава във втория гимназиален етап и съответно не фигурира в дипломата за средно образование. Според новия училищен закон от 2016 г. през втория гимназиален етап - от 11-и до 12-и клас, учениците не учат всички предмети, а само 5 - български език, литература, гражданско образование, математика и спорт, плюс три или четири профилиращи предмета. Затова и в дипломата за завършено средно образование ще се вписват само оценките от тези 5 предмета, както и от профилиращите.

Ректорите предлагат два варианта за промяна на наредбата. Единият е освен задължителните кандидат-студентски изпити по биология и химия, с които по принцип се влиза в медицина и дентална медицина, при балообразуването да се взема предвид оценката от матурата по български език, която е задължителна за всички ученици. "Получената оценка е за грамотността на кандидата, нещо, което считаме за изключително важно за нашите кандидат-студенти", казват ректорите. Второто им предложение е балообразуващи да са една от 4 възможни оценки с еднаква тежест, които да се избират от вузовете - или оценките от матурите по биология и химия, изучавани като общообразователни предмети, или оценките от матурите по тях, изучавани като профилирани, или оценките по тези предмети от дипломата за средно образование, или от удостоверението за първи гимназиален етап (8-10 клас).

Родители обаче не одобряват идеите. "Никак не е без значение каква тежест ще имат съответните балообразуващи оценки за всеки университет - едно е ученикът да е учил биология и химия в 11-и и 12-и клас и да държи по тях по-сложна матура, съвсем друго - да не ги е учил и да се яви на общообразователна матура по тях, която е доста по-лесна", казват те.

От МОН поясниха, че предложенията на университетите трябва да бъдат обсъдени с министерството на здравеопазването, което е съавтор на наредбата заедно с МОН.

 

ПОЗИЦИЯ

"Обръщам специално внимание, че учениците имат възможността да положат до два допълнителни държавни зрелостни изпита, в т.ч. и по предмети, които не са изучавали като профилиращи в 11-и и 12-и клас, като в този случай зрелостните изпити се полагат върху учебното съдържание за общообразователна подготовка, а при част от предметите това е изучаваното в първи гимназиален етап. Поради това не е необходимо за балообразуване да се вземат окончателните оценки от удостоверението за завършен първи гимназиален етап, които учениците са могли да променят само след приключването му и не се допуска такава промяна след приключване на втори гимназиален етап. Тази информация е изпратена до всички висши училища", казва просветният министър в отговор до омбудсмана. Той добавя, че по този начин се създават условия за всеки, успешно придобил средно образование, да кандидатства за продължаване на образованието си във висше училище без ограничение. От МОН смятат, че като балообразуващи по преценка на съответното висше училище може да се включат, но с различни коефициенти, една или няколко от следните оценки: от матура по български език, от матура върху профилирана подготовка, от матура върху общообразователна подготовка по предмети, изучавани само в първи гимназиален етап, от матура върху общообразователна подготовка по предмети, изучавани в 11-и и 12-и клас, от зрелостни изпити, положени преди 2022, включени в дипломата за средно образование или включени в удостоверението за завършен първи гимназиален етап.

 

 

За стартиране на широка информационна кампания и, при необходимост, за промяна на правилата за балообразуването при кандидатстване във висши училища настоява омбудсманът Диана Ковачева, която вчера изпрати препоръка до служебния просветен министър Николай Денков.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата