Регионалните управления по образованието ще преценяват кои ученици могат да се обучават от вкъщи и кои - да продължат присъствено. Това става ясно от приети днес окончателно на второ четене промени в закона за предучилищното и училищното образование, с който се регламентира електронното обучение от разстояние при извънредни обстоятелства, въвежда се задължително предучилищно образование за 4-годишните деца и др. В закона не бяха записани никакви критерии, по които РУО-тата ще вземат подобни решения, което крие рискове от субективна преценка при сходни случаи. От МОН обаче коментираха, че критерии ще има.
Идеята на МОН беше учениците да могат да се обучават електронно от разстояние до 30 дни, ако по здравословни или други уважителни причини, удостоверени с медицински документ, присъственото обучение крие рискове за здравето и живота им (при разискването на закона в зала не стана ясно какви може да са другите уважителни причини). Това обаче не удоволетвори редица родители, които се страхуват за децата си и не желаят да ги пускат на училище.
Затова и към първоначалната идея се добави едно изключение - учениците ще могат да учат от разстояние и над 30 дни - по свой избор, но след решение на РУО. Конкретното предложение за това е на депутатите от ГЕРБ Милена Дамянова и Галя Захариева от ГЕРБ и бе направено при второто разглеждане на закона в просветна комисия. Днес то бе подкрепено и в пленарна зала. Новите текстове гласят, че при епидемична обстановка, когато присъственият процес не е преустановен, при наличие на необходимите технически средства, ученик може да учи от разстояние и над 30 дни (до края на епидемичната обстановка), при три условия - ако поради здравословни причини, удостоверени в медицински документ, присъствието му в училище поставя под риск живота и здравето му, ако това присъствие поставя под риска живота и здравето на лице, което живее с него на един адрес, както и по "избор на ученика след решение на РУО". Така написани и приети, от текстовете следва, че цялата преценка за това кой да ходи на училище и кой да учи от вкъщи за над 30 дни е оставена в ръцете на началниците на РУО.
От МОН обаче коментираха, че това няма да е така - ще има критерии, по които шефовете на РУО да вземат въпросните решения. "Началникът на регионалното управление на образованието разрешава обучение в електронна среда от разстояние при: - положително становище на директора на училището, в което ученикът е записан, въз основа на показаната през предходната учебна година ангажираност в процеса на обучение; - писмено съгласие на родителя за организацията на обучение в електронна среда от разстояние, която училището и/или дистанционният център могат да осигурят по учебните предмети от училищния учебен план". Родителите, които заявяват искане за такива форми, трябва да разполагат с необходимите технически средства и оборудване за такъв тип обучение, както и възможности да насърчават и осигуряват децата си да участва в този тип обучение, като поддържат и активна връзка с училището и учителите за това как ученикът участва в процеса и самоподготовката. "Тези условия все още се обсъждат с представители на родителски организации и е възможно да бъдат въведени и допълнителни критерии. Това ще се разпише в наредба на МОН", уточниха от министерството.
Възможността ученици да учат у дома заради риска за здравето на техен близък, живеещ с тях, бе разкритикувана преди ден от Сдружението на общопрактикуващите лекари и наречена дори "безумна". Доц. Любомир Киров изрази пред БНР мнение, че освобождаването от учебни занятия трябва да става най-вече при деца със злокачествени заболявания и такива, които са на химиотерапия или на имуносупресори.
Промените регламентират електронното обучение от разстояние (досега то не бе разписано в закона), към което учениците ще могат да преминават при извънредни епидемични обстоятелства. В подобни ситуации, когато присъственият образователен процес е преустановен, дните ще се водят за учебни, ако са създадени условия за обучение на учениците от разстояние в електронна среда. Ако училището не може да предложи дистанционни часове, тогава обучението от разстояние може да се осъществява и от друго училище, определено от РУО-то, което предлага такова или е организирало дистанционно обучение. Става дума за т.нар. дистанционни центрове, в каквито би следвало да се превърнат 15-20 училища, като още обаче още не се знаят кои ще са. За иновативните училища бе разрешено до 20% от задължителните и/или избираеми часове по един или повече учебни предмети да могат да са дистанционни, като това ще е валидно само за учениците от 5-12 клс.
ДЕТСКИ ГРАДИНИ
Дебат за пореден път предизвикаха текстовете, с които днес окончателно се въведе задължително предучилищно образование за децата на 4 г. Това трябва да стане до 2023/24 г., до когато общините следва да осигурят необходимите условия. От БСП изразиха опасения, че системата не е готова за това, от ГЕРБ обаче контрираха, че до изискуемият срок има достатъчно време. Решено бе задължителната предучилищна да се осъществява само в детските градини, но ако в даденото населено място няма детска градина - то тогава това може по изключение да става и в училищата.
Депутатите приеха и текстове, според които родителите, чиито деца от 3 г. до първи клас, които не са приети в детски градини, ще получават компенсации за обучението и отглеждането им. Планирано е да се компенсират действително извършените разходи за отглеждане и обучение на детето, като месечният размер на средствата за всяко дете ще се определя със заповед на министъра на образованието и няма да може да надвишава месечният размер на средствата от държавния бюджет за издръжка на дете в предучилищна възраст. По предварителни изчисления става дума за максимум 300 лв. на месец. Те ще се дават при две условия - когато детето не е прието за съответната учебна година поради липса на свободни места за целодневна или полудневна организация на предучилищното образование в общинска детска градина или училище, за която е кандидатствало, както и ако от общината по местоживеене не му е предложено друго равностойно място в градина или училище. По-подробно условията и редът за изплащане на тези средства обаче ще опишат в наредба на МС, която следва да се приеме до 3 месеца. Приет бе и текст, според който ще се подпомага заплащането на дължимите от родителите такси за дейностите по храненето на децата в задължителна предучилищна възраст в детските градини, извън финансираните от държавата, като условията и редът за определяне на пълно или частично подпомагане отново ще се определя чрез подзаконови актове.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
"Като обществен защитник съм обезпокоена от изнесените данни за над 70 000 ученици без достъп до компютри и интернет връзка. В случай, че се премине към онлайн обучение, тези деца не биха могли да учат в електронна среда и са изправени пред опасността отново да останат дигитално изключени от системата на образование". Това пише Омбудсманът доц. Диана Ковачева в писмо до просветния министър Красимир Вълчев, в което настоява за конкретни отговори, свързани с организацията на учебния процес през 2020/21 г. в контекста на Ковид-19. Тя посочва, че в жалбите си до институцията родители изразяват тревогата си, че няма да могат да осигурят със средства от семейния бюджет необходимите устройства за своите деца. Ковачева допълва, че особено трудно е положението за семействата с ниски доходи, безработни родители, за тези с повече от един ученик и с родители, които работят дистанционно от дома си поради създалата се ситуация, предизвикана от COVID -19. Омбудсманът обръща внимание на факта, че броени дни преди старта на новата учебна година, въпреки заявените намерения, липсва ясна и конкретна информация кога точно МОН ще подсигури с електронни устройства и достъп до интернет семействата, които не могат да си ги позволят, така че да се гарантира равният достъп до образование на децата им в електронна среда, в случай, че се премине към дистанционно обучение. Преди ден министър Вълчев съобщи, че са планирани средства за закупуването на 80 хиляди устройства, които ще бъдат раздадени на училищата, които пък ще ги дават на учениците, когато се наложи обучение от разстояние. Това ще стане по европроект - в началото на 2021 г., но кога точно - не е ясно.
В писмото си омбудсманът Диана Ковачева припомня, че чака от МОН отговори на предишни свои препоръки и писма до образователното министерство. "Бих искала да отбележа, че съгласно чл. 28 от Закона за омбудсмана органите и лицата, до които се отнасят становищата, предложенията и препоръките на омбудсмана, са длъжни да ги разгледат в 14-дневен срок и да уведомят омбудсмана за предприетите от тях мерки, а който не представи в определения от омбудсмана срок поискани от него сведения, документи или актове, подлежи на административна санкция, което смятам, че за институции, които винаги са се подкрепяли, не е желателно", пише Диана Ковачева.