Поредни два Студентски съвета - на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" и на Лесотехническия университет - се обявиха публично против планираното обединение на университети, лансирано от просветния министър акад. Николай Денков. Преди дни това направиха и студентите от Висшето училище по телекомуникации и пощи, откъдето се заканиха на протест, ако не бъдат чути. Вчера пък препоръка за намиране на широко обществено съгласие отправи и омбудсманът Диана Ковачева.
"МГУ е пряко свързан с националната сигурност и с енергийната независимост на страната ни и подобна идея за създаване на мегаструктура е предпоставка за пряка заплаха за националната сигурност и енергийната независимост на България", заявяват от Студентския съвет на Минно-геоложкия вуз, откъдето смятат, че заличаването на бъдещето на енергийния отрасъл у нас е недопустимо и крайно безотговорно. Студентите са на мнение, че евентуално сливане ще отнеме идентичността и автономността им, както ще се случи и с всеки един университет, който бъде вкаран в плана за изграждане на мегаструктура.
"Готови сме да браним нашата общност и всекидневните предимства, които получаваме като малък бутиков университет! Няма друг университет в страната, в който да осигурява пряк контакт на студентите с ректора и да позволява личното познанство на преподаватели, и студенти. Нашите преподаватели извън амплоато си на преподаватели са и експерти към различни компании в минерално-суровинната индустрия, което прави образованието ни още по-висококачествено и изключително", казват студентите от МГУ. Младежите поставят редица въпроси - как ще се гарантира разпознаването на дипломите от "Общия университет" и как ще се запази тяхната уникалност на световната карта; от къде минният бранш ще намира експерти и специалисти; защо не е направен предварителен анализ на тази идея и кои са независимите експерти, които ще го направят; какво ще се случи с материалната база на МГУ; как ще се гарантира пряк и лесен достъп до администрацията, защо не се споменава нищо за частните университети; какво ще се случи с преподавателите и кой ще преподава по тясно свързаните специалности; мега университетът как ще има достатъчно финанси за осигуряването на социални стипендии или на стипендии на студентите с висок успех, как ще се гарантира присъственото обучение в новия мегавуз и др.
Доста въпроси задават и от Лесотехническия университет, на които не са получили отговори от МОН - защо избирателно се изтъкват само позитивни, но голословни очаквания от евентуално обединение, как ще се изгради добра репутация на една мегаструктура и колко време ще отнеме това, няма ли други форми за разционално използване и споделяне на ресурси, как едно ръководство "шапка" ще разбере и решава многообразните и специфични проблеми и задачи на най-различни направления и специалности, какво ще стане със специфичния академичен дух, който се изгражда от поколения преподаватели и студенти и др.
Несъгласни с обединяването са и студенти от други вузове, но все още оттам не са готови с официални позиции. "Към момента не виждаме да има належаща нужда да бъдем обединявани с другите висши училища по изкуствата. Имаме висока акредитационна оценка, изпълняваме всички изисквания, запълваме приема си и затова към момента сме против идеята, тъй като не сме видели и анализ и доводи, които да ни убдеят", коментира председателят на Студентския съвет на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив Петър Стефанов. "Притесняваме се да не изгубим идентичността си, освен това имаме специалности, които се припокриват с тези от други вузове - те могат да изчезнат, както и някои от преподавателите ни. Но и се надяваме, че едно обединение може да обнови материално-техническата ни база и да даде възможност за повече стажове", казват младежи от друго висше училище.
НАТИСК
Студентите и от трите студентски съвета посочват, че на общата среща на всички студентски съвети с просветния министър акад. Денков не е изтъкнал пред тях конкретни доводи в подкрепа на идеите си, а им е заявил, че те ще бъдат манипулирани от своите ректори. "В качеството си на академик и професор, той си позволи да омаловажи нашите ректори, както и нашето лично възприятие за ценности и морал, като твърди, че ние ще бъдем употребени за нечия изгода", казват те и заявяват, че заради това му твърдение те вече се съмняват в неговата искреност и почтени намерения. "Накърняването на достойнството и омаловажаването не само на нашите ректори, а и на нашия университет, преподаватели и нашия личен избор поражда тревога и притеснение за бъдещите действия на министъра на образованието и науката", казват студентите от МГУ.
ПРЕПОРЪКА
Преди ден омбудсманът Диана Ковачева препоръча на министър Денков темата за преобразуването на държавни висши училища да се постави на задълбочен анализ и широко обществено обсъждане, след сериозна оценка на университетската мрежа, като се вземат предвид обективните данни за състоянието на висшето образование и се преценят положителните и отрицателните последствия от подобно решение. "В академичната общност остава усещането, че реформите се извършват набързо и без доказване на тяхната ефективност, което поражда съмнения за задълбочаване на проблемите във висшето образование и занижаване на качеството му", заявява тя, изразявайки надежда, че позициите на академичната общност ще бъдат отчетени.