Просветното министерството засега не смята да отменя изпити от задължителния календар на учениците в България заради пандемията от коронавирус онлайн обучението, както това се случи м.г. - нямаше изпити в края на 4-и и 7-и клас. "С нагласа сме, че изпити ще има в края на 4-и, в 7-ми, в 10-и и в 12-и клас. Още повече, че университетите се очаква да потвърдят, че матурата ще бъде вход за висшето образование", Това коментира зам.-министърът на образованието Таня Михайлова пред БНТ тази сутрин.
По думите й изпитите в 4-и и 10-и клас са задължителни по закон, не са проблематични и смисълът им е да измерят постигнатите резултати от учениците. Все пак, МОН ще се фокусира приоритетно върху изпитите, които са вход за следващ етап като тези в 7-и и 12-и клас.
Михайлова потвърди, че част от темите в учебния материал за 7-и и 12-и клас най-вероятно ще отпаднат от националното външно оценяване и матурите, както наскоро посочи и просветният министър Красимир вълчев, но все още е рано да се каже кои от тях няма да се включат в изпитните варианти. Освен това според нея това не означава, че те не бива да бъдат преподадени.
За отварянето на училищата, всички от които в момента провеждат онлайн обучение от 1-ви до 12-и клас, зам.-министърът заяви, че МОН ще следи данните на здравните експерти и след Нова година ще се съобрази с тяхното мнение. Първи би трябвало да се върнат най-малките ученици, за които според нея продължителното оставане извън класните стаи не е полезно. "Един родител да бъде с детето си и да му предава знания, не е никак лошо. Добре е родителите да помагат. Не е лошо, но въпросът е колко е полезно децата да са затворени вкъщи", коментира тя.
"Няма област, която да не е в червената зона. Следим тенденциите, но имаме и случайни фактори, които не можем да предвидим, но трябва да се очаква тяхното влияние. Затова решихме, че няма смисъл да връщаме учениците за 2 дни в училище на 22-23 декември. Имахме от къде да вземем тези дни и увеличихме ваканцията", припомни тя. Коледната ваканция за учениците започва на 22-ри декември и продължава до 3-ти януари 2021 вкл. Дали децата ще се върнат в класните стаи на 4-ти януари, засега не е ясно. "Има вариант първият срок да приключи в онлай режим", посочи Михайлова.
Вторият учебен срок би следвало да започне на 4-ти февруари за учениците от 5-12 клас (първият приключва на 20ри февруари седин междинен ден ваканция), а за тези от 1-4 клас вероятно ще е по-различно време за различните училища - той трябва да започне в първият учебен ден след изтичане на 18 учебни седмици в зависимост от това кога съответното училище е провело проектните си и извънкласни дейности.
Според Михайлова е важно е да се види и спецификата на класа и на самото училище. Тя даде за пример 8-ми клас в профилирана гимназия с изучаване на език и в професионална гимназия - в случая приоритет са учениците от профилираната гимназия. При същите ученици, но в 11-и 12-и клас, приоритет ще са тези от професионалната, защото часовете им по практика са много важни.
Около 5% са учениците, които не са включени в електронното обучение, но това не означава, че с тях не се работи, допълни още Михайлова. По данни на МОН над 90% от училищата имат сключени договори за доставка на устройства, които ще бъдат раздадени на ученици и учители.