11 души са арестувани поради срутването на бетонната козирка на гарата в Нови Сад, в северната част на Сърбия. Това съобщи прокуратурата в града, предаде БГНЕС. При инцидента загинаха 15 души, а други двама бяха тежко ранени. Срещу част от арестуваните е повдигнато обвинение за извършено престъпление, свързано с обществената сигурност. За подобно престъпление обвиняемите може да получат между 2 и 12 години затвор. След тригодишен ремонт гарата бе тържествено открита през юли тази година. Властите твърдят, че бетонната козирка не е била обхваната от ремонта, извършен от китайска компания.
Снощи Йелена Танаскович, директор на Железопътната инфраструктура на Сърбия, подаде оставка заради трагедията на гарата. От май 2024 г. Йелена Танаскович бе изпълняващ длъжността директор на Железопътна инфраструктура в Сърбия. По време на предишния мандат на правителството на Сърбия Танаскович беше министър на земеделието, горите и управлението на водите.
На 20 ноември министърът на вътрешната и външната търговия Томислав Момирович също подаде оставка. На 5 ноември, четири дни след срутването на бетонната козирка, бившият министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич също подаде оставка.
След трагичния инцидент в Нови Сад и в Белград има протести с искане за оставка на правителството. Опозицията настоя за нови избори.
Депутати и общински съветници от опозицията нахлуха в сградата на съда вчера в Нови Сад, съобщи регионалната телевизия Ен1. Те влязоха в сблъсък с полицаите, които охраняват входа на сградата. Четири депутатки успяха да отнемат защитния шлем на един от полицаите и да го извадят от общия кордон.
"Може да е малко комично, но всъщност е тъжно", каза пред Ен1 една от депутатките, която обяви, че е блъскана и ритана от силите на реда въпреки депутатския имунитет, който би трябвало да я защитава.
Втори ден опозиционните депутати и общински съветници от Нови Сад блокират входовете на сградата на съда и прокуратурата в града. В тези акции не участват обикновени граждани, за да бъдат предотвратени нови арести, съобщават сръбските медии.
Исканията на протестиращите депутати и общински съветници са да бъдат освободени всички политически активисти, арестувани по време на големия протест на 5 ноември.
"Пуснете ги всичките!", скандираха депутатите и общинските съветниците пред сградата на съда, предаде Ен1.
Основната цел на блокадата е и да бъде принуден съдът да започне да работи и да повдигне обвинения на виновните за трагедията в Нови Сад, казаха депутатите.