Медия без
политическа реклама

40 км плажове на Черно море вече са замърсени с мазут

Доброволци и ветеринари отчаяно се опитват да спасят птиците в опасната зона

18 Дек. 2024
Над 4000 доброволци се включиха в почистването на замърсената с мазут зона в Анапа
Телеграм
Над 4000 доброволци се включиха в почистването на замърсената с мазут зона в Анапа

Мазутът, излят в Черно море след авариите на два танкера, стигна до централния плаж на Анапа, където тази сутрин се появиха огромни петна и се разнесе характерният му мирис. Замърсената брегова линия вече е минимум 49 км, съобщи пред "Интерфакс" Андрей Потахов, зам.началник на Главното управление към министерството на извънредните ситуации в Краснодарския край. Министерството увеличи зоната на мониторинга до 70 км от мястото на аварията.

Спасители и доброволци се опитват да почистят крайбрежието от нефтопродуктите, но работа се усложнява от лошото време. Член на екосъвета към губернатора на Краснодарския край призна, че мазутът няма да може да бъде напълно изчистен и курортният сезон е провален поне за две години напред. В момента плажовете на Анапа са черни, пише "Кедр".

Оперативният щаб на Краснодарския край съобщи, че за почистването на плажовете са привлечени 4000 доброволци. Във Витязево е открит пункт за спасение на птиците, където работят ветеринари и доброволци. Според учените в опасната зона се намират до 10 000 птици, като половината от тях може да загинат.

Пред Телеграм канала "Агенцията" еколозите допуснаха, че разрастването на замърсяването може да се ограничи, ако властите успеят да организират своевременно източване на мазута, останал в авариралите танкери. В противен случай замърсяването може да обхване 50-100 км, предположи координаторът на програмата по екологизация към Центъра за охрана на дивата природа Игор Шкрадюк. Той припомни, че след аварията на танкера "Находка" край бреговете на японския остров Хонсю през 1997 г. плажовете там бяха затворени за няколко години. "Такива нефтопродукти се просмукват в пясъка и е много сложно да бъдат извлечени. Отвън плажовете могат да изглеждат чисти, но когато слънцето напече, мазутът ще се изпарява. Част от мазута може да потъне и да изплува периодично при бури. При всички случаи мазут ще бъде изхвърлян на брега поне до лятото", коментира експертът.

До разлива на мазут се стигна, след като два танкера клас "Волгонефт" претърпяха аварии в Керческия пролив на 15 декември. Всеки от тях пренасяше по 4000 тона мазут. "Грийнпийс" предупреди, че аварията може да доведе до една от най-тежките техногенни катастрофи в акваторията на Черно море.

Танкерите от серията "Волгонефт" отдавна трябваше да са бракувани, тъй като средната им възраст е около 50 г. и те са в много лошо състояние, смятат експерти.

 

Предупреждение

„Аварията с двата танкера в Керченския проток, според различни доклади и двата – над петдесетгодишни, е сериозна и в момента изтичащият мазут застрашава местната екосистема. Този инцидент е ясен знак за доста по-голям проблем: руския сенчест флот. В него Русия използва остарели танкери, с които изнася суров петрол и така финансира войната в Украйна. Това трябва спешно да бъде добавено към списъка със санкции на ЕС", ", предупреди Наталия Гозак, директор на „Грийнпийс" – Украйна.

„Грийнпийс" – Германия публикува доклад със списък от 192-та най-опасни танкера от руския сенчест флот. Те са стари, недостатъчно обезопасени и някои от тях вече са привличали вниманието с технически неизправности и опасно прехвърляне на суров петрол между отделни кораби. По-рано екологичната организация проучи възможните последици от потенциален инцидент с танкери от сенчестия флот край германските брегове, както и от потенциален петролен разлив. Природозащитниците разположиха буйове, снабдени с GPS предаватели, по маршрута на танкерите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата