Разливът на мазут в Черно море след авариите на двата руски танкера е най-сериозната екокатастрофа в Русия от началото на века, заяви пред "Комерсант" научният ръководител на Института по водни проблеми на Руската академия на науките Виктор Данилов-Данилян. Според него мазутът ще стигне до бреговете на Румъния, България и Турция.
"За първи път се излива мазут в такива големи количества. Това е безпрецедентно събитие", каза той. И добави, че разливът на дизелово горива в Норилск през 2020 г., когато руският президент Владимир Путин обяви извънредна ситуация на федерално ниво, а щетите надхвърлиха 2 млрд. долара, е несравним с днешния, тъй като тогава "всичко бе локално и последиците бяха бързо отстранени".
"Разливът сега е страшен удар за екосистемата - гибелта на десетки хиляди птици, множество делфини, големи загуби в крайбрежната флора и фауна... В такава среда, дори те да се намират в солена вода, практически нищо не може да живее", смята той.
У Бугазской косы ( 40 км от Анапы) подводный дрон обнаружил мазут на дне. Также мазут нашли рядом с причалом у Витязево. Когда вода станет теплой, то весь этот мазут всплывет. pic.twitter.com/qJFHVDDxtu
— Sasha Sever Мерность седьмого Я✨✨✨ (@SashaSever12) 17 януари 2025 г.
Извозването на 200-500 хиляди тона замърсен грунт ще доведе до преформатирането на брега. "За цялата туристическа инфрастуктура това ще са огромни загуби, ще се появят и огромни разходи, свързани с комплекса необходими дейности", подчерта ученият.
По прогнозите на Данилов-Данилян, към края на януари замърсяването може да стигне Одеса. И макар че основното течение минава край Кримския полуостров, "неговите езици" засягат Феодосия, Коктебел, Судак, Ялта, Балаклава, Севастопол и Евпатория.
Ученият смята, че тези последици е можело да бъдат избегнати: "Като минимум не трябваше да се използват плавателни съдове, които е трябвало да бъдат бракувани още преди 20 години. В зимно морско плаване не трябва да се пускат изобщо съдове от клас "река-море".
Данилов-Данилян разкритикува и ликвидацията на последиците от аварията: "Сериозната работа по ликвидиране на последиците започна едва на деветия или десетия ден след аварията. Първата седмица на мястото на аварията имаше само доброволци".
Мазут раливается дальше. Он уже на побережье Керчи, Евпатории, Ялты, Сакском и Ленинском районе. В мазуте всё побережье Темрюкского района
— Злой 👉 ☮️ (@abtohton) 11 януари 2025 г.
Водолаз, спускавшийся к затонувшим частям танкера. Весь в мазуте, всё в мазуте. Спасибо твари путину за уничтожение экологии Чёрного моря 😠 pic.twitter.com/2QjBoBdrCf
Думите на Данилов-Данилян са най-сериозната критика на станалото в Керческия пролив от страна на руското научно общество досега. В първите дни чиновниците и пропагандата създаваха илюзията, че властите правят всичко възможно за ликвидания на последиците от аварията. За инцидента са арестувани само капитаните на двата аварирали танкера /единият е в ареста, а другият - под домашен арест/, които едва ли са отговорни за продължаването на експлоатацията на съдовете, построени през 1960-1970-те години.
Едва на 9 януари 2025 г., на 26 ден след катастрофата, Владимир Путин заяви, че това, което се прави по "минимизацията на ущърба", "засега явно е недостатъчно".
Още на втория ден след аварията на крайбрежието на Краснодарския край, в района на Анапа, започна изхвърлянето на фрагменти мазут. По-късно мазут се появи в населени места по цялото южно крайбрежие на Крим, а в средата на януари - достигна и Евпатория.
Мазут с развалившихся от старости танкеров в Керченском проливе выбрасывает в огромных количествах на побережье Анапы.
— смт.Гурзуф (@torvi2502) 17 декември 2024 г.
Экосистеме конец. pic.twitter.com/ADeJMlIouO
Според съпредседателя на групата "Екозащита" Владимир Сливяк Черно море ще се изчиства в течение на десетилетия. Той се усъмни, че това лято може изобщо да се говори за туризъм по крайбрежието. "Всякакви мечти на местните власти за курортния сезон са неактуални. Към днешен момент над 100 кв.км на различни места е замърсено", каза той.
Контактът с мазута повишава риска от развитие на ракови, респираторни и кожни заболявания. Вдишването на неговите пари могат да доведе до развитие на бронхит и пневномия.
146 души са потърсили медицинска помощ, след като са се включили в почистването на мазута в Кубан, съобщи регионалният министър на здравеопазването Евгений Филипов. Трима от тях са настанени в болница. Един от доброволците - 17-годишно момче, дори почина.
Скандал
Огромни скандали се вихрят между доброволците, които от началото на екокатастрофата се опитват да спасят омазаните с мазут птици, и местните власти. След като бъдат измити, на птиците им трябват още няколко седмици за възстановяване, преди да се върнат в дивата природа. Местните власти обаче бързат да се освободят от тях, за да се снимат за пропагандни цели. Така представители на руското екоминистерство иззеха около 160 спасени птици и тържествени ги пуснаха в морето. На следващия ден доброволците намериха много от тях мъртви. Една от доброволките, които се опитала да попречи на чиновниците, бе задържана и разпитвана от полицията и Федералната служба за сигурност.
"Със своите прибързани действия хората обричат птиците на мъчителна смърт не само от глад и мазут, но и от удавяне, защото отслабените птици не могат да се удържат над водата и да плават", обясняват доброволците от "Пеликан".
Волонтёра из Анапы обнял спасённый лебедь🥺
— Эта страна (@RusUslada) 15 януари 2025 г.
Ранее Лариса сообщила, что лебедя из ролика выпустили на свободу. Его отмыли и оказали ему необходимую медпомощь. pic.twitter.com/BJsE0bU1OT