Либийската национална армия на Халифа Хафтар е взела пълен контрол над град Сирт, предава РИА Новости. Затова е съобщил говорителят на ЛНА Ахмед ал-Мисмар. Градът е разположен на Средиземно море и е един от най-големите в страната. Освен това е родния град на бившия либийски лидер Муамар Кадафи. Той се намира и между столиците на двете враждуващи групи - Триполи и Бенгази.
Източник от правителството в Триполи съобщи, че съпротивата продължава и че наемници от Чад се бият на страната на Хафтар, твърди в същото време БНР. Самият либийски премиер днес е в Алжир. Ас Сарадж очаква от алжирския президент Абделмаджид Тебун подкрепа за преодоляване на кризата в Либия.
Днес в Алжир очакват и турския външен министър Мевлют Чавушоглу. Турция оказа значителна материална подкрепа на либийското правителство през последната година, а от началото на тази започна да изпраща свои военни за координиране на операциите.
Заради кризата в Либия Съветът за сигурност на ООН ще заседава при закрити врата по настояване на Русия, добавя Националното радио.
В неделя ЛНА отрече участието си във въздушен удар по военна академия в Триполи, при който загинаха най-малко 30 души. Според Министерството на здравеопазването в подкрепеното от ООН правителство на Националното съгласие (ПНС) най-малко 30 кадети са убити и повече от 30 са ранени в резултат на нападението.
Либия е разкъсвана между двете съпернически администрации от 2011 г., когато дългогодишният й лидер Муамар Кадафи беше свален и убит. ЛНА се опитва да завземе контрола над столицата на страната Триполи, понастоящем контролирана от подкрепяното от ООН правителство на Националното спъгласие от април 2019 г.
Кой е Хафтар?
Според експерти Москва се опитва да си спечели стабилна позиция в северноафриканската държава, подпомагайки маршал Халифа Хафтар, разположен в източните части на страната и един от най-влиятелните фигури в нея след свалянето на Муамар Кадафи. Русия култивира Хафтар като свой съюзник, като през последните години военният командир е направил няколко посещения в Москва.
Зараждащият се съюз не би могъл да бъде по-очевиден, след като преди месеци руски самолетоносач – веднага след приключването на двумесечната си мисия край сирийските брегове в подкрепа на президента Башар Асад – посрещна на борда си Хафтар. „Адмирал Кузнецов“ хвърли тогава котва край бреговете на източнолибийския град Тобрук, за да качи Хафтар. Там той се срещна с руски офицери и говори чрез видеовръзка с руския министър на отбраната Сергей Шойгу.
Хафтар служи в армията на Кадафи, но по-късно се обръща срещу дългогодишния либийски лидер и прекарва години в изгнание в САЩ. Той се връща в Либия и изиграва ключова роля в силите, които свалят Кадафи по време на подкрепяните от НАТО бунтове през 2011 г. Последвалите оттогава години са белязани от вълнения между противникови формации борещи се за власт.