Медия без
политическа реклама

Бившият шеф на НАТО Столтенберг оглави групата "Билдерберг"

27 Дек. 2024
Йенс Столтенберг
Стоптадър от екрана
Йенс Столтенберг

Бившият ръководител на НАТО Йенс Столтенберг е новият съпредседател на влиятелната група “Билдерберг”, често наричана "световно правителство в сянка", съобщава британският в. "Гардиън".

След бурно десетилетие начело на армията на алианса, Столтенберг сега поема управлението на един от най-изтъкнатите и тайнствени дискусионни форуми: строго частно четиридневно събитие, посещавано от министър-председатели, еврокомисари, банкови шефове, корпоративни изпълнителни директори и шефове на разузнаването. 

Срещите на “Билдерберг”  по традиция са обвити в мистерия и спекулации, разговорите се водят при закрити врата, имената на лекторите не се разкриват пред медиите. Според организаторите тези правила дават възможност за "истински плодотворни дискусии по важни въпроси".

Първото участие на Столтенберг във форум на “Билдерберг” беше през 2002 г., няколко години преди втория му мандат като министър-председател на Норвегия. Десетилетието му като генерален секретар на НАТО беше белязано от още посещения и той дори изнесе основната реч на съботния вечерен банкет на групата в Торино през 2018 г. Назначаването му за съпредседател на “Билдерберг” циментира ролята на групата в сърцето на трансатлантическата стратегия, отбелязва "Гардиън". 

През февруари Столтенберг ще поеме и председателството на Мюнхенската конференция по сигурността, друг важен симпозиум по отбрана и дипломация. С колега ветеран от “Билдерберг”- бившия холандски премиер Марк Рюте, който замени Столтенберг в НАТО, това бележи концентрация на контрол на върха на Атлантическия съюз в критичен момент. 

Мандатът на Столтенберг в НАТО беше доминиран от конфликта Русия-Украйна, който започна сериозно малко преди той да встъпи в длъжност през 2014 г. Столтенберг ръководеше това, което той наскоро описа като "най-голямото подсилване на нашата колективна отбрана от едно поколение", отбелязвайки гордо, че "разходите за отбрана са във възходяща траектория в целия алианс". 

Редица от новите му колеги в “Билдерберг” се възползваха от този подем. Няколко души от 31-членния управителен комитет на групата имат водещи роли в отбранителната индустрия. Милиардерът, бивш шеф на Google, Ерик Шмид председателства наскоро Комисията за национална сигурност по въпросите на изкуствения интелект и сега е зает с стартирането на компания за дронове камикадзе, насочена към доходоносния украински пазар. Междувременно изключително богатият шведски индустриалец Маркус Валенберг е председател на производителя на отбранителна техника Saab, който се радва на 71% увеличение на поръчките през първите девет месеца на 2024 г., до голяма степен поради войната с Русия.

“Билдерберг” процъфтява благодарение на дискретната дипломация, мрежите на елита и разузнаването: бивш шеф на MI6, сър Джон Соуърс, е член на управителния комитет на групата, а настоящият ръководител на ЦРУ Уилям Бърнс беше член, преди да реши да се оттегли тихо, когато встъпи в длъжност. 

Но пристигането на Столтенберг може да е сигнал за коренна промяна: това е назначение на голямо име и следва неотдавнашния избор на журналиста от CNN Фарид Закария в управителния комитет на групата, което може би сигнализира за излизане от сенките за срамежливата към публичността група. 

“Билдерберг” не е провеждала пресконференция от десетилетия, но Столтенберг е много по-свикнал с брифинги за медиите и въпроси и отговори, отколкото човекът, когото замества: холандския икономист и съветник на Goldman Sachs Виктор Халберщат, който почина през септември. 

Столтенберг вече направи изявление пред пресата за новата си роля, като каза пред норвежкия вестник Dagens Näringsliv, че “Билдерберг”, "заедно с Мюнхенската конференция по сигурността … е добра платформа за сътрудничество между лидерите на политическата сцена, бизнеса и академичен свят". 
 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата