Медия без
политическа реклама

България се надява Турция да спира прииждащите бежанци

Анкара обаче няма основание да спре мигрантите от Афганистан към ЕС

13 Авг. 2021Обновена
EPA/BGNES
Струпване на афганистански бежанци на границата с Пакистан

Притесненията в България от бежански наплив след влошената ситуация в Афганистан растат. В понеделник темата ще бъде разисквана на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), а днес президентът Румен Радев обиколи югоизточните гранични райони. Той посочи "постоянния диалог с Турция" като един от факторите за превенция. Сигналите от съседката ни обаче към момента не са особено окуражителни.

"Миграционният натиск нараства. Това е обяснимо, защото талибаните си възвръщат контрола в Афганистан. Рискът за нас неизбежно се увеличава", заяви Радев. Той поздравления Гранична полиция за създадената организация, но и прехвърли отговорности към предишната власт  - оградата била на места компрометирана, обрасла с растителност, видеонаблюдението не работело, областните управители не разполагали с пари за поддръжка. Според него съоръжението трябва да се приведе в годен за ползване вид. А и прокуратурата да си свърши работата, установявайки кой е виновен за състоянието му.

Президентът се надява КСНС да постигне консенсус за мерките. "Трябва да работим с ЕС за по-сериозен ангажимент на Фронтекс, а и за разработване на оперативен план за действие на ЕС", заяви той. 

По темата говори и премиерът Стефан Янев. "Ситуацията в Афганистан, от гледна точка на сигурността, се изостря. Може да предизвика много сериозна бежанска вълна, която да се почувства на европейските граници. Навреме трябва да се говори по тази тема и да се вземат необходимите мерки, за да е подготвената държавата", каза той.

 

Коментари в Турция

 

Анкара реагира рязко на факта, че САЩ и ЕС приемат Турция и Иран като страни, които трябва да осигурят убежище на бежанците от Афганистан. Турция изчерпа своята квота и повече не може да носи бремето сама, пише проправителственият вестник Türkiye, позовавайки се на дипломатически източници. ЕС трябва да е готов за възможна миграционна вълна, предупреждава Анкара. 

Източниците на вестника напомнят, че между Турция и ЕС няма споразумение за афганистанците както за сирийците. По тази причина Турция няма да пречи на бежанците от Афганистан, които искат да стигнат до Европа и ще отвори границите си. 

Експертът по международните въпроси проф. д-р Билал Самбур отбелязва, че готовността на Турция да осигури безопасността на летището в Кабул подтикна афганистанците да се насочат именно към Турция, а не към Пакистан и Индия. Но САЩ и ЕС трябва да разберат, че приемането на афганистански бежанци в Турция има социална, политическа, културна и икономическа цена. 

Вашингтон е в паника, коментира днес "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Все по-често президентът Байдън е обвиняван, че САЩ ще бъдат застигнати от позора на Виетнамската война. Белият дом засега отхвърля тази възможност. Но прогнозите кога талибаните ще превземат Кабул от 90 дни паднаха на 30. Байдън прати войници от Персийския залив в Кабул да подпомогнат изтеглянето на американските военни и дипломати, което трябва да приключи на 31 август. "Това издава паника", коментира ФАЦ. Вестникът се надсмива и над идеята да се проведа помирителна среща в Доха с талибаните и да им се предложи участие във  властта - "талибаните не искат участие във властта, те искат цялата власт". 

Служебният вътрешен министър Бойко Рашков даде да се разбере, че ще се наложи спешно разкриване на нови центрове за мигранти заради натиск на границата, основно на хора от Афганистан. Бежанските центрове в България започват да изпълват своя капацитет.
Талибаните превзеха Кандахар, вторият по големина град в Афганистан, предадоха новинарските агенции. Кандахар е и мястото, където ислямистката групировка се появи за първи път през 90-те години на миналия век, припомня в. Гаридън''.

 

Още по темата