Хиляди протестиращи влязоха тази вечер в битка с полицията пред сградите на арменските парламент и правителство в Ереван. Бунтът е с искане за оставка на премиера Никол Пашинян, настоява се населението в Нагорни Карабах да бъде защитено от военната агресия на Азербайджан. На пл. "Република" се разполагат палатки, протестът става безсрочен.
Протестиращи са се събрали и пред руското посолство, то е обградено. Посолството поиска арменското правителство да осигури сигурността на дипломатите. Москва изостави Армения и самият Пашинян призна наскоро, че е било грешка да се разчита на Русия.
Протестите тази вечер в Ереван избухнаха часове след като Азербайджан започна "антитерористични операции" в района на Нагорни Карабах с цел: "възстановяване на конституционния ред". Министерството на отбраната на Азербайджан съобщи, че е информирало командването на руските миротворци и ръководството на центъра за наблюдение за мерките.
Въздушното пространство е затворено за Армения. Самолетът на Wizzair от България не кацна в Ереван, а бе отклонен към Тбилиси.
Конкретният повод за азерската атака, според Баку, е инцидент с камион, при който двама азербайджански войници са били ранени - според Баку заради провокация от страна на арменски военни. Ереван опроверга това твърдение - в Кабарах няма подразделения на арменската армия, а само на местната териториална отбрана.
Азербайджан съобщи, че нанася високоточни удари по арменски сили и военни обекти, разположени на територията на Карабах. По арменската телевизия обаче се съобщава за 30 жертви, вкл. цивилни и много ранени, вкл. деца. Азербайджан информира за един загинал от сепаратистки огън. Премиерът Пашинян заяви, че Ереван няма да се намесва, защото целта на Баку е да вкара Армения в бойни действия. Очаквано турското външно министерство заяви, че Азербайджан е бил принуден да предприеме действия чрез започване на антитерористична операция в Карабах. Иран заяви, че е готов да организира среща във формат 3+3 - между Армения, Азербайджан и Карабах, както и от Турция, Иран и Русия.
По-рано Министерството на външните работи на Азербайджан заяви, че в отцепническия планински анклав Нагорни Карабах, може да бъде постигнат мир единствено след като арменските войски се изтеглят от региона и сепаратистките местни власти бъдат разпуснати, предаде Ройтерс, цитиран от БТА. Министерството на отбраната на Азербайджан каза, че цивилните могат да напуснат региона по хуманитарни коридори, установени през Лачинския коридор към Армения и в други посоки. То призова цивилните да стоят на страна от, по думите му, легитимните военни цели, които са подложени на атаки от страна на азербайджанските сили като част от "антитерористичната" операция на Баку.
Ведомството добави, че министърът на отбраната на страната е разговарял по телефона с турския си колега. Властите в Нагорни Карабах заявиха, че Азербайджан обстрелва региона с ракети и артилерия по протежението на цялата фронтова линия около планинския анклав. Арменското министерство на отбраната заяви, че негови сили не се намират в Нагорни Карабах. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза, че руските мироопазващи сили продължават да изпълняват мисията си в Нагорни Карабах и призова двете страни да прекратят кръвопролитието.
Нагорни Карабах е населена с арменци част от Азербайджан, за която двете страни спорят от десетилетия.
РЕАКЦИИ
Арменският премиер Никол Пашинян свика спешно заседание на Съвета за сигурност. Ереван обвини Азербайджан, че е отприщил "широкомащабна агресия", и че опитва да извърши "етническо прочистване" в региона.
"На 19 септември Азербайджан разгърна поредния мащабен акт на агресия срещу народа на Нагорни Карабах, целящ да завърши политиката си на етническо прочистване", заяви външното министерство на Армения.
Ръководителят на ЕС Шарл Мишел призова Азербайджан да прекрати военните си действия.
"Опустошителни новини, идващи от Нагорни Карабах днес. Военните действия на Азербайджан трябва незабавно да бъдат прекратени, за да се даде възможност за истински диалог между Баку и арменците от Карабах", написа той в социалните мрежи.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън организира спешни разговори с всички страни за прекратяване на "ужасяващата" операция на Азербайджан в етническия арменски сепаратистки анклав Нагорни Карабах, съобщи официален представител, предава БГНЕС.
След откриването на пътя за помощ в понеделник "ние се надявахме, че ще успеем да се адаптираме към по-дългосрочните проблеми", заяви американският служител при условие на анонимност, "така че това прави този инцидент през нощта особено стряскащ и особено опасен".