Медия без
политическа реклама

Бунтове и пожари доведоха до 4 жертви и 61 ранени в затвор в Техеран

Иран разкритикува Байдън за това, че изрази подкрепа за протестите в Иран

16 Окт. 2022Обновена
Архив ЕПА/БГНЕС

Голям пожар е избухнал в затвора "Евин" в иранската столица Техеран, предадоха Би Би Си и Ройтерс, цитирани от БНР. Видеа, публикувани в интернет, показват пламъци и дим, който се издигаха часове наред в района. 

От сградата се чува стрелба. Пътищата към затвора са блокирани, а на мястото има много линейки, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свидетели на мястото на събитието. 

 

В изявление на иранските съдебни власти се посочва, че пожарът е започнал след сбиване между затворници, осъдени за финансови престъпления и кражби. От пожарната служба в Техеран обаче са заявили пред иранските държавни медии, че причината за инцидента се разследва.

Държавните медии цитираха също неназован представител на иранските сили за сигурност, който заявил, че ситуацията в затвора вече е "спокойна".

Очевидец, цитиран от Ройтерс, посочил, че пред сградата е имало множество членове на специалните сили, а видеа, публикувани в интернет, показаха как сили за борба с безредиците са влезли в съоръжението.

Затворът "Евин" е известен с това, че той е основното място, където биват изпращани политически затворници, задържани чуждестранни журналисти и лица с двойно гражданство. 

Новините за пожара идват на фона на най-интензивните протести в Ислямската република за последните десетилетия. В събота отново имаше демонстрации в над 10 града в цялата страна.

Повод за масовите протести стана смъртта миналия месец на 22-годишната Махса Амини, която почина, докато беше задържана от нравствената полиция. Според властите тя е починала от вече съществуващ медицински проблем, но близките ѝ твърдят, че Амини е била бита от полицията.

Четирима души, излежаващи присъди, са загинали, а 61 са ранени, след като снощи в затвора Евин в иранската столица избухна пожар, съобщи днес на сайта си съдебната власт в ислямската република, предадоха междувременно световните осведомителни агенции, цитирани от БТА. "Четирима затворници са починали в резултат от вдишване на дим, предизвикан от пожар, а 61 са ранени", гласи съобщение в Мизан онлайн, като уточнява, че четирима от ранените са в тежко състояние. Иранската агенция ИРНА предаде, че 51 от ранените са лекувани амбулаторно. В болница са общо 10 пострадали.

Пламъците лумнали в шивашки цех на затвора след конфликт между затворници, осъдени за финансови измами и кражби, заради който избухнали безредици. Местните власти твърдят, че не става дума за бунт в затвора, положението е под контрол, а инцидентът няма връзка с неотдавнашните безредици в страната. При инцидента няма избягали затворници.

Държавните медии днес излъчиха кадри с последиците от пожара, на които се виждат обгорели стени и тавани в помещение, за което се посочва, че е горният етаж на шивашки цех в затвора.

ИРНА съобщи вчера, като се позова на висш служител по сигурността, че е имало сблъсъци между затворници в едно от отделенията на Евин и надзиратели. Служителят казал, че затворниците подпалили склад, пълен със затворнически униформи, откъдето тръгнал пожарът. 

Днес пред сградата на затвора се събраха близки на лишени от свобода, с надежда да получат информация за състоянието им.

Междувременно Техеран разкритикува президента на САЩ Джо Байдън за това, че изрази подкрепа за протестите в Иран, които започнаха във връзка със смъртта на млада жена, предават Ройтерс и БТА, като се позоват на иранската новинарска агенция ИСНА.

Коментирайки антиправителствените протести в Иран, повод за които стана смъртта на Махса Амини на 16 септември, Байдън заяви вчера, че е изненадан от смелостта на хората, които излизат на улиците в Иран.

"Вчера...Байдън се намеси в държавните работи на Иран, като изрази подкрепа за безредиците...През изминалите дни американското правителство отчаяно се опитва под различни предлози да провокира вълнения в Иран", каза Насер Канани, говорител на иранското външно министерство.

Протестите във връзка със смъртта на Амини са едно от най-сериозните предизвикателства, с които се е сблъсквала Ислямската република от революцията през 1979 г. насетне. Демонстрации има навсякъде в Иран, а някои хора дори скандират, че върховният лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, трябва да умре.