Президентът на Иран Ебрахим Раиси е загинал при хеликоптерната катастрофа, която претърпя вчера в 15.30 българско време. Заедно с Раиси са загинали всички 9 души на борда на хеликоптер Bell 212, сред които външният министър на Иран Хосейн Амир-Абдолахиан, губернаторът на иранската провинция Източен Азербайджан Малик Рахмати и имамът на град Табриз Мухамед Али ал-Хашим. Иран обяви 5-дневен траур, траур е обявен още в Ливан и Пакистан. Погребението на Раиси ще се състои утре в Тебриз
Заради лошото време и труднодостъпния планински район спасителните екипи достигнаха до мястото на катастрофата едва тази сутрин, въпреки че точното местоположение на хеликоптера бързо бе установено. Към 5.30 тази сутрин, агенция ISNA разпространи снимка на планинска местност, направена от 2 км разстояние, на която има някакви остатъци от хеликоптер. Малко по-късно бяха разпространени и снимки от самото място.
Ройтерс цитира тази сутрин ирански източници, според които машината е почти напълно изгоряла, а вероятността Раиси да е жив е минимална. Шефът на иранския Червен полумесец съобщи, че няма данни за оцелели пасажери, цитира иранската Press TV. Агенция Mehr съобщи, че президента на Иран "Раиси е попаднал в авиокатастрофа по време на изпълнение на своя дълг пред народа и приел мъченическа смърт".
Надежда, че има живи след катастрофата се появи за кратко снощи. "След катастрофата двама души от хеликоптера са успели да се обадят и това увеличава надеждата ни", съобщи снощи иранският вицепрезидент Мохсен Мансури. Имамът на град Табриз Мухамед Али ал-Хашим, който е бил на борда, два пъти се е обаждал след катастрофата, заяви зам.-министърът на МВнР Мехди Сафари. Губернаторът на иранската провинция Източен Азербайджан Малик Рахмати, който също е бил на борда, също е позвънил за да каже, че чува сирените на линейките.
Операцията по издирване на пострадалите се ръководеше от шефа на КСИР ген.майор Хюсеин Салами. Началникът на Генщаба на иранската армия ген. Мохамед Багери разреши всички военни ресурси да бъдат използвани за издирването. Лидерът на Иран аятолах Али Хаменей свика привечер в неделя извънредно заседание на Съвета за сигурност на Иран. Президентът на САЩ Джо Байдън проведе екстрено съвещание за инцидента в Иран. ЕС следи ситуацията, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
По първоначални данни става въпрос за "инцидент с твърдо кацане". Според зам.-министър Сафари, причината за инцидента вероятно са атмосферните условия, които били динамични. Хеликоптерът на Раиси е бил съпровождан от още два хеликоптера, които кацнали невредими в крайната дестинация, според иранската държавна телевизия.
По-късно иранската информационна агенция IRNA съобщи, че причината за катастрофата е техническа неизправност на вертолета.
Според медиите инцидентът се е случил в иранската провинция Източен Азербайджан, между селата Узи и Пир Дауд в близост до град Джолфа, на границата с Азербайджан, на около 600 км северозападно от иранската столица Техеран. Известни са точните координати на инцидента - 38.684 с.ш, 46.527 и.д. Към мястото на инцидента първоначално бяха изпратени 20 спасителни екипа и части на армията, а в началото на нощта спасителните екипи вече бяха 65. Районът обаче е труднодостъпен, търсенето е затруднено и от гъстата мъгла. В издирването се включиха 32-ма алпинисти от Турция. Специални части на иранската армия пристигнаха в района за да участват в издирването през тъмната част на денонощието.
По-рано в събота иранският президент Ебрахим Раиси (вляво) се срещна с азербайджанския си колега Илхам Алиев за откриването на язовир Киз-Каласи на река Арас, който бе изграден съвместно от двете държави.
Какво следва?
Според конституцията първият вицепрезидент става временен държавен глава. Този пост се заема от Мохамад Мохбер (на снимката).
След това в рамките на 50 дни трябва да се проведат нови президентски избори в Иран. Властите казват, че нищо няма да се промени в управлението на страната през този период.
Ройтерс пише, че 68-годишният Мохамад Мохбер се смята за близък до върховния лидер на Иран Али Хаменей. Той ръководи Setad, инвестиционен фонд, свързан с върховния лидер и под санкциите на САЩ. В същото време самият вицепрезидент в момента не е под санкции.
Според източници на изданието Мохбер е бил част от група ирански официални лица, които са посетили Москва през октомври и са се договорили за доставка на ракети и безпилотни самолети за Русия. Той е привърженик на линията на ултраконсервативния президент Раиси - военно сближаване с Русия, твърда линия в отношенията със Запада и отказ от използване на долара при плащания.
Главният преговарящ на Иран по ядрените въпроси Али Багери бе назначен за временен ръководител на иранската дипломация след смъртта на министъра на външните работи Хосейн Амир-Абдолахиан при инцидент с хеликоптер.
Багери е назначен за "ръководител на правителствената комисия за външни отношения", съобщи говорителят на правителството Али Бахадори Джахроми, предаде цитиран от АФП и БГНЕС.
Считан за близък приятел на върховния лидер Али Хаменей, 56-годишният Багери стана заместник-министър на външните работи и главен преговарящ по ядрения въпрос през септември 2021 г.
След подписването на споразумението през 2015 г. Багери многократно критикуваше бившето умерено правителство на президента Хасан Рухани, че е приело ограничения върху ядрената програма на страната и е позволило на "чужденци" достъп до ирански обекти.
През септември 2023 г. обаче той защити преговорите със Запада и разкритикува "онези, които под прикритието на защита на ценности се опитват да направят така, че преговорите да изглеждат антиценности".
Тези лица "в действителност искат да лишат Ислямската република от ключов и важен инструмент за гарантиране на националните интереси", заяви Багери, цитиран от местните медии.
Преговорите са в застой, откакто през 2018 г. Съединените щати едностранно се оттеглиха от ядреното споразумение с Иран по инициатива на тогавашния президент Доналд Тръмп.