Медия без
политическа реклама

Дамаск падна, а Башар Асад избяга в Москва

Сирийската столица е под контрол на бунтовниците, които разграбиха президентския дворец

08 Дек. 2024Обновена
ЕПА/БГНЕС

Башар Асад избяга от Дамаск, а часове по-късно бунтовниците взеха контрол над сирийската столица. Час преди полунощ в неделя Асад е излетял от Дамаск.  Дълго време се смяташе, че той е напуснал страната с товарен Ил-76 или частен джет. Предполагаше се също, че той се е отправил или към руската ВМС база в Таурус, или към Русия, или към Иран. Рано сутринта Reuters, съобщи дори, че съществува голяма вероятност Башар Асад да е загинал при авиокатастрофа.

Едва привечер в неделя стана ясно, че Башар Асад е в Москва. ТАСС съобщи, че Асад и членовете на семейството му са пристигнали в Русия, която заради "съобръжения от хуманитарен характер" им е предоставила убежище. 

След бягството на Асад армията хвърли оръжията и военните униформи и не оказа съпротива на нахлуващите бунтовници. 

Републиканската гвардия престана да охранява резиденцията на Асад. Сирийски бунтовници влязоха в президентския дворец в Дамаск рано тази сутрин, скандирайки „Бог е велик!", казаха очевидци пред ДПА. По-късно дворецът бе разграбен. След това бунтовниците влязоха и в сградата на държавното радио и телевизия и обявиха края на режима на Асад.

Фамилията Асад управляваше Сирия 53 години, от 1971 г. насам: първо Хафез Асад - до 2000 г., а след това неговият син Башар - до днес.

Сирийските бунтовници влязоха в Дамаск, без да срещнат сериозна съпротива, съобщиха световните агенции. Висши военни от армията на Асад дадоха разпореждане да не се оказва съпротива, а командването на бунтовниците разпореди на своите бойци да не приближават държавните институции, които ще останат под надзора на премиера Мохамед Джалали до официалното предаване на властта.

Премиерът на страната декларира, че е готов да предаде властта.  Джалали каза днес, че Сирия трябва да произведе свободни избори, за да позволи на народа си да реши кой да е начело на държавата, предаде Ройтерс. В интервю за телевизия „Ал Арабия“ Джалали каза още, че е имал контакт с бунтовническия командир Абу Мохамед Ал Джолани. Двамата са обсъдили управлението на настоящия преходен период, който представлява забележително развитие в усилията за формиране на политическото бъдеще на Сирия.

Няколко часа по-рано местни хора свалиха статуя да бащата на експрезидента Хафез Асад, а колони с бойци влязоха без съпротива в южните квартали на столицата. Превзет бе „Седная“ - голям военен затвор в покрайнините на Дамаск, където сирийското правителство държеше хиляди свои противници. 

Сирийски опозиционни бойци щурмуваха посолството на Иран в Дамаск, след като по-рано бе съобщено, че служителите са напуснали сградата. Посолството на Италия е било ограбено - на територията на посолството влезнали група бунтовници и откраднали три коли. Посланикът и служители на посолството на са пострадали. 

Тази новина идва няколко часа, след като напредващите от север радикални ислямисти обявиха, че са превзели още един голям град - Хомс. Той е ключов възел между столицата и средиземноморското крайбрежие. Хомс също падна без съпротива. 

Лидерът на джихадистите от "Тахрир ал Шам" се обърна към привържениците на опозицията и собствените си бойци. „Скъпи братя, изживяваме последните моменти от освобождението на Хомс по волята Божия. Исторически момент в борбата между доброто и злото. Призоваваме нашите братя, муджахидините, както ги наричахме преди, да бъдат мили към хората. Който постави оръжие, трябва да е в безопасност. Който реши да бяга - да бъде оставен”, призова Абу Мохамед Ал Джолани, който вече се подписва с истинското си име - Ахмед ал-Шараа.

Джолани се появи в неделя вечерта в Омаядската джамия в Дамаск и произнесе победна реч. Той заяви, че сирийският народ е „законният собственик“ на страната след свалянето на президента Башар ал-Асад, и обяви, че „нова история“ е написана за целия Близък изток.

Въпреки призивите на Джолани, сградата на сирийската централна банка бе ограбена, дворецът на Асад също бе ограбен и подпален, редица други правителствени сгради бяха плячкосани от мародери.

Парите от централната банка в Дамаск бяха изнасяни с чували:
 

Дворецът на Асад също бе плячкосан:
 

Късно снощи CNN съобщи, че според властите в САЩ властта на Асад в Сирия може да падне в рамките на няколко дни, но не смятат тази възможност за предрешена. Падането на Асад е "все по-вероятен сценарий", заявил един от високопоставените американски чиновници.

Според Bloomberg, Асад е помолил САЩ за помощ чрез посредници, включително ОАЕ и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан. Асад е бил готов да прекъсне връзките с Иран и групировката "Хизбула" в замяна на помощ за прекратяване на въоръжения конфликт. Според информацията на изданието, сирийският лидер демонстрирал готовност да сключи сделка, която или ще му позволи да запази контрола над останалите територии, или ще му гарантира безопасното му напускане на страната.

Появиха се информации, че израелски танкове са влезнали в Сирия в района на град Ел-Кунейтра, но това не бе потвърдено. "След неотдавнашните събития в Сирия, включително навлизането на въоръжени лица в буферната зона, израелските отбранителни сили (ИОС) разположиха сили в буферната зона и на няколко други места“, посочват от израелската армия. Военните заявиха, че ще продължат да действат в района толкова дълго, колкото е необходимо, "за да запазят буферната зона и да защитят Израел и неговите цивилни граждани“.
"Подчертаваме, че ИОС не се намесва във вътрешните работи на Сирия“, се допълва в изявлението.

Реакциите на Русия и САЩ

На практика в момента бунтовниците от "Тахрир ал Шам" владеят около 1/3 от страната. Част от територията - тази към Средиземно море - при Латакия и Тартус, все още официално не е превзета, а огромна част от територията в североизточна Сирия е под контрол на кюрдите от Сирийските демократични сили, които приветстваха падането на Асад. The Times of Israel съобщи, че антиправителствените войски са влезнали в битка с кюрдите. 

Руските интереси

Имено в Тартус от 1971 г. се намира е руска военноморска база. Още преди три дни стана ясно, че Русия евакуира военноморските си активи от базата в Тартус, което означаваше, че Москва не възнамерява да изпраща значителни подкрепления в подкрепа на президента Башар Асад. От началото на бунтовете, руските военни бази на територията на Сирия се намират в режим на повишена бойна готовност. 

Късно в неделя в Тартус се появиха бунтовниците на Ал Джолани. Руските военни кораби бяха изведени от пристанището и са на рейд в морето. Авиобазата Хмеймим, югоизточно от град Латакия, също управлявана от Русия, бе отрязана от външния свят. ️Руската база в Джебла също. 

Днес през деня Москва съобщи, че е в контакт с всички групировки на сирийската опозиция. Русия договори със сирийските опозиционни сили, които завзеха властта в Дамаск след свалянето на президента Башар Асад, гаранции за сигурността на своите военни бази в Сирия, предаде в неделя вечерта Ройтерс, като се позова на информация от Кремъл за руската агенция Интерфакс.

САЩ са доволни от падането на Асад

В същото време САЩ обяви, че ще съхрани своето военно присъствие на изток в Сирия. САЩ имат бази в Шадади и в Танф на границата с Йордания, както и малки бази в Тал Байдар и Тал Тамер в провинция Хасаке.

Президентът на САЩ Джо Байдън свика среща със свои съветници за ситуацията в Сирия, като след това заяви: „Най-после режимът на Асад падна. Този ​​режим жестоко, изтезаваше и убиваше буквално стотици хиляди невинни сирийци“, заяви Байдън. Според него това е момент на „историческа възможност за многострадалния народ на Сирия да изгради по-добро бъдеще“, но добавя, че това е и „момент на риск и несигурност“. 

15 българи искат да се прибират от Сирия 

По данни на дипломатическото представителство на България в Дамаск от 12:00 ч. на 08.12.2024 г. 15 български граждани и членове на техните семейства са потърсили съдействие за извеждане от страната. По данни на местните власти общо 71 български граждани пребивават продължително или постоянно в Сирия.

Турция: Сирийците могат да се завърнат в родината си

Турският министър на външните работи Хакан Фидан каза днес, че след падането на режима на Башар Асад сирийците вече може да се завърнат в страната си, а новата администрация на Сирия трябва да бъде приобщаваща, защото сирийският народ сега ще определя бъдещето си, съобщиха турските медии. 

На гранично-пропускателните пунктове между Турция и Сирия Килис, Йонджупънар, Каркамъш и Юджилвегьозю има наплив от сирийци, които желаят да преминат в Сирия, информира сайтът Економим. Турските власти по места толерират сирийците да се завърнат в областите, прочистени от терора при операциите на турските въоръжени сили "Маслинова клонка" и "Ефратски щит", допълва изданието. В същото време Турция работи координирано с висшия комисариат за бежанците към ООН по програми за безопасно завръщане, посочва турската телевизия НТВ.

При откриването на библиотека днес, турският президент Реджеп Ердоган коментира ставащото. Той предпрече, че следващите два-три месеца ще са критични за Сирия и региона, а в същото време заяви, че в света са останали 2 големи лидери - той и Путин. 

Празненства и в София

Събитията в Сирия предизвикаха сирийци, живеещи в България, да се съберат спонтанно около софийската джамия. Те празнуваха с традиционни танци и радостни скандирания напускането на Башар Асад. Надеждата на сирийците у нас е, че след 14 години война в Сирия вече ще има мир, за да могат да се завърнат и да изградят страната отново.

Европа е готова да подкрепи

„Европа е готова да подкрепи запазването на националното единство и възстановяването на сирийската държава, която защитава всички малцинства“. Това написа председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа Х. Изявлението ѝ дойде, след като бунтовниците превзеха столицата Дамаск и сложиха край на режима на Башар Асад. 

„Жестоката диктатура на Асад рухна. Тази историческа промяна в региона предлага възможности, но не е лишена от рискове“, добави Фон дер Лайен. Тя заяви, че блокът е в контакт с ключови лидери в Европа и региона и следи бързо развиващите се събития

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Сирия, Башар Асад