Военното присъствие на Русия в Сирия трябва да бъде преразгледано, заяви говорителят на преходното правителство на републиката Обейда Арнаут, предава Euronews. В момента на власт в страната е ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ), обявена за терористична в Русия. В началото на революцията руски военни самолети бомбардираха нейни представители в опит да спасят режима на президента Башар Асад, който в крайна сметка избяга в Москва. След това Кремъл започна да обсъжда с новите власти съдбата на военновъздушната база Хмеймим и военноморското пристанище в Тартус.
През 2017 г. Москва и Дамаск подписаха споразумение за присъствието на руски войски там за период от 49 г. Базите се смятат за едно от стратегически най-важните съоръжения на Кремъл. Базата в Тартус е особено критична, защото осигурява на Русия единственият пряк достъп до Средиземно море и служи като точка за военноморски учения и разполагане на военни кораби. През военновъздушната база Хмеймим пък става снабдяването на руските войски в различни държави в Африка.
Elements of a Russian air defense battery departing Hmeimim Air Base in Syria are visible in the latest @Maxar imagery. pic.twitter.com/peHbOZzA1V
— Brady Africk (@bradyafr) 13 декември 2024 г.
Западни анализатори и разузнавателни агенции съобщиха за мащабно изтегляне на руски войски от Сирия, но Москва все още не е потвърдила тази информация. Видео в социалните мрежи показа как голяма колона руска военна техника напуска Латакия в посока Тартус. Сателитни снимки регистрират изчезването на оборудване и кораби от руските военни обекти. На 15 декември членът на ръководството на ХТШ Камал Лабабиди съобщи, че през последните дни най-малко 400 руски войници са били изтеглени от предградията на Дамаск и прехвърлени във въздушната база Хмеймим. Оттам те са превозени със самолет до Русия.
CNN, позовавайки се на източници, съобщи, че руски кораби от Тартус са отишли в Либия. Русия оказва силен натиск върху маршал Халифа Хафтар, който контролира по-голямата част от страната, настоявайки да предостави база в пристанището на Бенгази.
Арнаут обаче нарече последните действия на Русия в Сирия противоречиви. От негова гледна точка изчезването на кораби на ВМС и движението на военна техника от базите не дава ясна картина дали Кремъл действително изтегля войски или това е част от редовни ротации. „Мисля, че Русия трябва да преразгледа присъствието си на сирийска територия, както и своите интереси, които бяха свързани с престъпния режим на Асад“, каза Арнаут. Според него Кремъл трябва „да предприеме инициативи към новата администрация, за да покаже, че не е във вражда със сирийския народ и че ерата на режима на Асад най-накрая приключи“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков наскоро каза, че въпросът за присъствието на руски бази в Сирия все още не е решен и ще бъде решен чрез диалог с новите власти.
The #Hmeimeem air/intel base that served as main Russian power center in #Syria since 2015.
— Joseph Bahout باحوط (@jobahout) 12 декември 2024 г.
With the #Tartous naval force harbor, these are the major military asset for Russia on the #Mediterranean.
Will Moscow accept to lose this?
How will it cope w it?
pic.twitter.com/ajcfxxBcgU
Руските военни бази ще са ключови и в преговорите на ХТШ за изваждането на групировката от списъка на терористичните организации и нормализиране на отношенията с големите държави.
Закриването на руските военни бази може да се превърне в едно от условията за започване на диалог между Европейския съюз и новите сирийски власти, каза вчера върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас. „Това е базата, където се извършват дейности по отношение на Африка и нашите южни съседи. Това също поражда опасения относно европейската сигурност. Ще повдигнем този въпрос“, каза Калас на пресконференция след срещата на външните министри на ЕС в Брюксел. Според нея има консенсус по този въпрос в ЕС. Този въпрос беше повдигнат и от холандския външен министър Каспар Велдкамп. „Що се отнася до руските военни бази в Сирия, ние искаме Русия да напусне“, каза той. Калас също така каза, че Брюксел е изпратил високопоставен дипломат от ЕС в Дамаск, за да установи контакти със сирийското временно правителство.
Лидерът на ХТШ Абу Мохамед ал-Джулани се срещна с британски дипломати и представители на ООН и призова санкциите, наложени заради режима на Башар Асад, да бъдат свалени. Скоро той ще разговаря и с представители на Франция и Германия.
A #Russian KA-52 patrols Khmeimim Air Base #Syria as a Il-76 departs withdrawing Russian equipment from the base. pic.twitter.com/niXOPZaxsL
— Globe Sentinel (@GlobeSentinels) 16 декември 2024 г.
Престъпления
Сирийските правозащитници заявиха, че са открили масов гроб в района Ел-Кутайф, разположен на около 40 км от Дамаск, в който са били погребани най-малко 100 000 души, убити по време на управлението на Башар Асад. Пред Reuters Муаз Мустафа, ръководител на базираната в САЩ организация "Сирийска оперативна група по извънредните ситуации" казва, че това е само едно от петте известни места, където има масов гроб. Той каза, че такива погребения могат да са много повече и сред жертвите освен сирийци вероятно има и граждани на други държави, включително САЩ и Великобритания.
На видео сирийская женщина кричит делегации ООН, которая посетила тюрьму Седнайа: «Сейчас вы сюда приехали? После того, как все погибли?».
— Miss Marple 🇮🇱🇺🇦 ♍️ (@natalie_shv) 17 декември 2024 г.
За долгие годы правления Асадов делегации ООН никогда не посещали сирийские тюрьмы.
Восточный Синдром pic.twitter.com/egyKUKNj9n