Медия без
политическа реклама

Денят Х настъпи - САЩ избират президент

Днес, 07:15
Камала Харис и Доналд Тръмп. Ако спечели вота, Камала ще бъде първата жена-президент на САЩ. При победа Тръмп ще повтори резултата на Гроувър Кливланд - единственият американски президент, който е бил такъв в два непоследователни мандата
Камала Харис и Доналд Тръмп. Ако спечели вота, Камала ще бъде първата жена-президент на САЩ. При победа Тръмп ще повтори резултата на Гроувър Кливланд - единственият американски президент, който е бил такъв в два непоследователни мандата

Денят Х за САЩ настъпи - на 5 октомври приблизително 244 милиона американци са призовани да изберат президент на САЩ.

Очаква се висока избирателна активност - около 160 млн. души ще гласуват. През 2012 г. избирателната активност бе около 58.6% от имащите право на глас граждани, а през 2016 г. леко се увеличава до 60.1%. През 2020 г. активността достига забележителните 66.7%, което е най-високата активност за последния век - благодарение на нарасналото участие в гласуването по пощата и други методи за дистанционно гласуване по време на пандемията от COVID-19.

Данните от последните дни показаха рекордна избирателна активност в предварителното гласуване, в което са се включили над 78 милиона американци. Последните социологически изследвания пък прогнозираха изключително равностойни резултати, като изходът от изборите изглежда напълно неясен.

Претендентите за 47-и президент и вицепрезидент на САЩ не са само двойките Камала Харис / Тим Уолц и Доналд Тръмп / Джей Ди Ванс. Това са кандидатите на двете основни партии - Демократическата и Републиканската. Кандидати са Робърт Ф. Кенеди-младши / Никол Шанахан от (Партия на независимите), Джил Стейн / Бъч Уеър (Зелена партия), Чейс Оливър / Майк тер Мат (Либертарианска партия), Клаудия Де Ла Круз / Карина Гарсия (Партия за мир и свобода)​. Много от кандидатите не са регистрирани в 50-те щати. Кенеди-младши, например, подкрепи Тръмп в най-оспорваните щати, но в останалите продължава да е претендент
 

Изборите в САЩ са уникални
 

Те имат твърде много специфики, които ги различават от европейските. Главната особеност е, че президентските избори в САЩ не са преки, т.е. на 5 ноември не се избира президент, а електори, броят на които зависи от населението на съответните щати. Калифорния дава 54 електори, Тексас - 40, Флорида - 30, Аляска - 3, Хавай - 4 и т.н. Електорите са 538, те образуват Избирателната колегия, която избира президента на САЩ. Което означава, че за победата на един кандидат са необходими 270 гласа. На теория гласовете може да са равни 269-269, но американската конституция е предвидила това - според 12-ата поправка тогава Камарата на представителите решава кой ще е президент. 

Електорите са съобразени с населението, но не точно. Един електор от малък щат представлява по-малко хора от електор от голям щат. Така се получава друго изкривяване - президент може да стане този, който е получил по-малко народни гласове днес, но е събрал повече електори.

На практика всички гласове на електорите от един щат отиват за кандидата, който е получил повече гласове в съответния щат. Ако Тръмп спечели повече народни гласове в Айова, всичките 6 електори трябва да гласуват за Тръмп. Напълно е възможно обаче електор да не се съобрази с народния вот.  

 

Освен президент, америкаците ще избират днес 11 губернатора, 34 сенатори, както и всички 435 членове в Камарата на представителите.

Днес са изборите, но с това не приключва процеса.

 

По-важните дати в президентската надпревара са:
 

5 ноември - Ден на изборите
Краят на гласуването бележи началото на отчитането на резултатите. Макар че след изборния ден не може да се гласува, много щати позволяват пощенски маркирани бюлетини да постъпват по пощата няколко дни след това и избирателите да поправят грешки в бюлетините си.

През следващите няколко седмици
На практика резултатите от 5 ноември се водят неофициални. През следващите няколко седмици изборната администрация ще потвърди тези резултати, ще добавят временните бюлетини и бюлетините от чужбина и ще се заемат с преброяването на гласовете, за да стигнат до официалните резултати в рамките на крайните срокове за сертифициране на местно и държавно ниво. Тези крайни срокове са различни за отделните щати.

11 декември - Назначаване на електорите
Това е ключов краен срок: Това е моментът, в който щатската „изпълнителна власт“ трябва да сертифицира президентските електори на щата. (Губернаторът е изпълнителният орган на щата по подразбиране, освен ако щатският закон предварително не определи друго длъжностно лице.) Според Закона за реформата на избирателните списъци, който беше приет с двупартийно гласуване през 2022 г., този краен срок е шест дни преди срещата на електорите, която тази година е на 17 декември.

17 декември - Среща на електорите
Назначените президентски електори от всеки щат ще се срещнат в столиците на своите щати, за да дадат официалните си гласове за кандидата, който е спечелил гласовете на техния щат. Заедно тези събрания се наричат заседание на Избирателната колегия.

25 декември - Пристигане на гласовете на избирателите
Председателят на Сената и националният архивар трябва да получат избирателните удостоверения на всеки щат до четвъртата сряда на декември.

3 януари 2025 г. - Полагане на клетва от новия Конгрес
Новият Конгрес полага клетва, преди членовете му да преброят гласовете на президентските електори.

6 януари 2025 - Преброяване на гласовете на избирателите в Конгреса
На последния етап от изборите членовете на Конгреса се събират, за да преброят гласовете на електорите.

20 януари 2025 - Президентска инаугурация - ден на встъпването в длъжност
47-ият президент полага клетва пред Капитолия.

 

Същинската развръзка на президентските избори

 

може да се очаква между 2 ч. и 8 ч българско време в сряда, 6 ноември.

В 2 ч. затварят секциите в 6 секции, включително в ключовата Джорджия. Тръмп ще очаква по това време победа в Индиана, Кентъки и Южна Каролина, а Харис - във Вирджиния и Вермонт.

В 2.30 ч. ще са ясни резултатите в Северна Каролина, както и в две червени щата Охайо и Западна Вирджиния.

В 3 ч. затварят секциите в 17 шата - включително Пенсилвания. Тръмп се бори за Оклахома, Мисури, Тенеси, Мисисипи, Алабама, Флорида и втория конгресен окръг на Мейн. Харис очаква - Илинойс, Мейн, Ню Хемпшир, Масачузетс, Род Айлънд, Кънектикът, Ню Джърси, Делауеър, Мериленд и Вашингтон, окръг Колумбия
В 3:30 ч. е края на вота в Аризона

В 4 часа затварят 15 щата, включително ключовите - Аризона, Мичиган и Уисконсин. Край на гласуването в някои от най-населените щати, като Тексас и Ню Йорк

Спира гласуването в Уайоминг, Северна Дакота, Южна Дакота, Небраска, Айова, Канзас, Тексас и Луизиана - републикански щати, както и Ню Мексико, Колорадо, Минесота, Ню Йорк и втория конгресен окръг на Небраска - територии на демократите. 

В 5 ч. ще станат ясни резултатите от три щата - Невада, Юта и Монтана

В 6 ч. ще дойдат гласове за Харис - от Айдахо, Калифорния, Орегон и Вашингтон

Последните два щата, от които ще дойдат резултатите са Аляска и Хавай, които по принцип се поделят от републиканци и демократи. 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?