Медия без
политическа реклама

Доживотната присъда на Ратко Младич бе потвърдена

Това е и окончателното решение по последното босненско дело за геноцид пред Съда на ООН за бивша Югославия

08 Юни 2021Обновена
БГНЕС
Ратко Младич през август 2020 г.

Доживотната присъда на бившия командир на босненските сърби по време на войната от 1992 до 1995 г. Ратко Младич, известен още като касапина от Босна, беше потвърдена от Съда на ООН за бивша Югославия, предадоха световните медии.  Той е обвинен в геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Това е и окончателното решение по последното босненско дело за геноцид пред Съда на ООН за бивша Югославия, припомня в. ''Дневник''.

Все още не е ясно къде Младич ще изтърпи останалата част от присъдата си, предаде Би Би Си.

Двадесет и шест години след клането в Сребреница, където през 1995 г. бяха убити повече от 8 хил. мюсюлмански мъже и момчета, 78-годишният Младич се яви в Международния наказателен трибунал за бивша Югославия в Хага. Петима съдии представиха заключенията си за 10 престъпления - включващи изтребление, терор, вземане на заложници и незаконни нападения над цивилни лица.

Сребреница е единственият случай на геноцид в Европа след Втората световна война, признат от два международни съда, припомня в. ''Дневник''. Адвокатите на Младич обаче твърдяха, че той е бил далеч от Сребреница, когато е започнало клането. 

През 2016 г. същият съд осъди бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич за планиране на клането в Сребреница, наред с други престъпления. Първоначалната му 40-годишна присъда за геноцид и военни престъпления беше увеличена на доживотен затвор през 2019 г.

В края на войната през 1995 г. Младич живее в неизвестност в Сърбия, защитен от семейството си и силите за сигурност. Той бе арестуван в къщата на братовчед си в северната част на Сърбия през 2011 г., след 16 години бягство.

''Сега'' припомня:

През август м.г. в Хага Ратко Младич обжалва присъдата за доживотен затвор от 2017г.  Той заяви пред съда, че е работил честно и законно като офицер и че обвиненията срещу него са нечестни, както и че няма как да носи отговорност за действията на подчинените си.

Приключи двудневното изслушване на Ратко Младич в Хага по обжалването на присъдата му за доживотен затвор.

 

 

Още по темата