Американският президент Джо Байдън обяви, че ще е се кандидатира за втори мандат през 2024 г. Той направи това на първата си официална пресконференция след встъпването си в длъжност, проведена в Източното крило на Белия дом..
Байдън обяви, че неговото "очакване" е да се кандидатира за преизбиране през 2024 г., което беше очевиден опит да се преустановят спекулациите, че като най-възрастният човек, заемал някога тази длъжност, той ще се оттегли след един мандат, коментират световните агенции.
Американският президент съобщи, че американската администрация ще се сблъска с трудности при изтеглянето на американските войски от Афганистан до 1 май. Както обясни американският лидер, ще е трудно да се изтеглят войските в рамките на тези условия поради "тактически съображения". Той заяви, че САЩ провеждат консултации със своите съюзници относно това "как да постъпят". "Няма да останем дълго - добави Байдън. - Ще си тръгнем. Въпросът е кога ще си тръгнем". Попитан за възможността американските войски да останат в Афганистан до следващата година, президентът отговори: "Не мога да си представя, че това ще се случи”.
Президентът на Съединените щати Джо Байдън обяви, че до 100-ия ден от началото на мандата му - това е в средата на май - цели имунизацията на населението срещу коронавируса да достигне 200 милиона дози. Котата 100 милиона беше достигната миналия петък - на 58-ия ден от встъпването на Байдън в длъжност.
Но въпросите за ситуацията на границата между САЩ и Мексико доминираха. По време на пресконференцията в Белия дом Байдън обвини предшественика си Доналд Тръмп за нарастващата хуманитарна криза на южната граница и заяви, че е нормално САЩ да изпитват силен натиск на мигранти през по-хладните месеци. Повече от 17 000 деца се намират в държавните центрове за задържане и Байдън трябваше да разясни дали неговата политика не е допринесла за увеличаващи се поток мигранти и струпването на деца в центровете. Президентът защити решенията си и обеща достъп на журналистите и прозрачност.
По отношение на провокативните действия на Северна Корея Байдън заяви, че е "подготвен за някаква форма на дипломация" със Северна Корея, но "тя трябва да бъде обусловена от денуклеаризацията като краен резултат". Той каза, че Вашингтон се консултира със своите партньори и съюзници и ще има отговор, ако Пхенян реши да ескалира напрежението.
Обширно бе разисквана и темата с Китай като Байдън описа отношенията като сериозна конкуренция между две суперсили и поясни, че не иска конфронтация. Той нарече китайския президент Си Цзинпин автократ, разказва БНР.
На пресконференцията президентът също се впусна в коментар, че бъдещите поколения ще изследват кое било по-успешно демокрацията или автокрацията. Байдън каза, че според него демокрацията притежава способите да се справи със съвременните предизвикателства и посочи също, че амбициите на Китай да стане най-богатата и най-влиятелната страна в света няма да се осъществят по негово време. Съединените Щати ще отговорят увеличаване на инвестициите в наука и изследвания, поясни Байдън.