Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа три изпълнителни поръчки, поставящи тарифи от 25 процента за всички стоки от Канада и Мексико, с изключение на малко по-ниска, 10-процентова тарифа за канадския износ на петрол. Президентът също така вдигна митата с 10% за стоките от Китай. Така Тръмп започна атака срещу трите най-големи търговски партньори на САЩ.
Изпълнителните заповеди съдържат клауза за ескалация на тарифите, ако в отговор Канада, Мексико или Китай се опитат да наложат повишени тарифи на американските продукти. Тръмп заяви, че не се интересува от преговори за тарифите и че компаниите, които искат да ги избегнат, трябва да преместят производството си в Съединените щати.
Изключението за канадски петрол бе неизбежно. Съединените щати са най-големият производител на петрол в света, но на преработен - приблизително 40 процента от суровия нефт, който САЩ преработва, идва от други страни, според Американската агенция за производство на горива. Канада е основният източник на вносен нефт досега.
Планът на Тръмп да нанесе икономически удар върху трите държави се реализира точно в деня, в който той каза, че ще го направи.
Митата ще влязат в сила във вторник и ще останат в сила, докато Тръмп не бъде удовлетворен, че Канада и Мекиско не правят достатъчно за да спре потока от фентанил към САЩ.
Икономическите последици от тарифите могат да бъдат осакатяващи за Канада и Мексико, които изпращат приблизително 80 процента от износа си за Съединените щати и са по-икономически зависими от търговията, отколкото САЩ. Експерти твърдят, че търговска мярка от такъв мащаб може да намали брутния вътрешен продукт (БВП) на Канада с милиарди долари и да потопи страната в болезнена рецесия, която ще изисква държавни стимули за стабилизиране на икономиката.
Канада отговори с това, че ще повиши митата на портокалов сок от Флорида, уиски от Тенеси и фъстъчено масло от Кентъки. Решението да се ударят тези продукти, поне първоначално, е стратегическо: те идват от щати с републикански сенатори и с избиратели, избрали Тръмп за президент.
Очаква се Канада да отговори по-късно в събота със свои ответни мита, за да накара Тръмп да се замисли дали си струва да се изправя срещу най-големия клиент на САЩ. Министър-председателят Джъстин Трюдо се очаква да направи изявление, съобщиха източници на CBC News.
Действието на Тръмп в събота показва, че никоя държава не е защитена от стремежа му да преформатира драматично американската икономика, да върне глобализацията назад и да торпилира споразумения за свободна търговия като новото НАФТА – Споразумението между Канада, САЩ и Мексико (CUSMA), което той подписа по време на първия си мандат.
Само през първите девет месеца на 2024 г. стоки на стойност 800 милиарда долара са преминали границата между Канада и САЩ, според данни на канадското правителство. Митата на Тръмп могат да намалят този търговски поток, с огромни последици за бизнеса и работниците от двете страни на 49-ия паралел, имайки предвид колко тясно свързани са икономиките на двете държави след десетилетия на либерализирана търговия.
С това си действие Тръмп изпълнява предизборното си обещание да търси възмездие от държави, които според него „ограбват“ САЩ.
По този начин той игнорира данните, които показват, че търговският дефицит между Канада и САЩ се дължи основно на американското търсене на по-евтин канадски петрол. Ако изключим износа на петрол, САЩ всъщност имат търговски излишък с Канада, според данни на канадското правителство.
В миналото Тръмп е представял силно неточни данни за търговския дефицит, твърдейки в различни моменти, че той възлиза на суми между 100 и 200 милиарда долара. Според данни на американското правителство, към ноември 2024 г. търговският дефицит на САЩ с Канада възлиза на 55 милиарда долара.
Тръмп също така твърди, че митата са наказание за Канада заради твърде слаб контрол върху наркотиците и миграцията, въпреки че според официални данни на американското правителство по-малко от 1 процент от фентанила и нелегалните мигранти идват от тази страна. Миналата година американските митници хванаха 19 килограма фентанил на северната граница, в сравнение с почти 9 600 килограма на границата с Мексико.
В САЩ се опасяват, че повишените тарифи за Канада и Мексико може да стимулират скок на храните за обикновените купувачи и то в момент, в който нарастващите разходи за хранителни стоки вече са проблем за много американски семейства. Двете държави доставят значителен дял от няколко ключови категории храни. Например, Мексико е най-големият доставчик на плодове и зеленчуци за САЩ, докато Канада изнася зърно, месо, домашни птици и друг. От Канада и Мексико е 28.8% от вноса на САЩ.