Медия без
политическа реклама

ЕК иска спиране на парите за Унгария заради обвинения в корупция

18 Септ. 2022
Унгарският премиер Виктор Орбан
EPA/БГНЕС
Унгарският премиер Виктор Орбан

Европейската комисия предложи спиране на 7,5 млрд. евро от своя бюджет, предназначени за Унгария заради обвинения в корупция и измами, предава ''Блумбърг''. Спирането на финансирането е част от новите правомощия на ЕК, съгласно т.нар. механизъм за обвързване с условия, се казва изявление. Предстои наказанието да бъде одобрено от държавите-членки на блока.

Унгарският премиер Виктор Орбан пренаписа конституцията на страната, преработи изборните правила и разшири влиянието си върху съдилищата, медиите, културата и образованието. Под негово ръководство от 2010 г. насам Унгария пада все по-стремглаво в индекса за възприятие на корупцията на Transparency International и сега се нарежда на най-ниското място в ЕС след България, отбелязва ''Блумбърг''.

Заради действия за подкопаване на независимостта на съдиите, ерозията на правата на малцинствата и върховенството на правото на ЕС, блокът въведе нов механизъм за защита на финансовите си интереси срещу страните членки, които обвинява в отстъпление от демокрацията. Унгария е първата набелязана държава, въпреки че Полша, където ръководството имитира политиките на Орбан, също може да бъде изложена на риск от подобен контрол в бъдеще.

Спирането на евросредства за Унгария се основава на интензивен диалог между ЕК и унгарските власти през последните месеци, който доведе до това, Унгария да предложи набор от коригиращи мерки за справяне с нарушенията, идентифицирани от Комисията при официалното стартиране на процеса на 27 април тази година.

Европейската комисия даде ход днес на процедура срещу Унгария, която може да доведе до спиране или намаляване на някои отпускани от Европейския съюз фондове, поради безпокойства, свързани с възлагането на обществени поръчки, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Стъпката следва писмото, изпратено от ЕК до Унгария, в което се очертават мерките, които възнамерява да предложи на Съвета, и коригиращите мерки, представени от Унгария в писмото от 22 август, допълнени с пояснения в писмо от 13 септември.

Унгарската правосъдна министърка Юдит Варга представи проектозакон пред парламента на Унгария, насочен към борба с корупцията и съобразяване с изискванията, поставени от Европейската комисия за по-голяма законодателна прозрачност, предаде ДПА, като се позова на

Заключението на Комисията е, че предложените коригиращи мерки биха могли по принцип да решат разглежданите проблеми, ако са правилно описани в съответните закони и правила и се прилагат по съответния начин. На този етап Комисията предлага следните мерки:

- Спиране на 65% от поетите задължения по три оперативни програми по кохезионна политика
- Забрана за поемане на правни задължения с тръстове от обществен интерес за програми, изпълнявани при пряко и непряко управление.

Сега Съветът разполага с един месец, за да реши дали да приеме такива мерки с квалифицирано мнозинство. Този период може да бъде удължен с максимум още два месеца при изключителни обстоятелства.

Орбан не губи време, като изпрати своите служители да убедят колегите си да гласуват против съкращаването на евросредствата. ''Унгарското правителство е готово да предостави гаранции, за да гарантира, че унгарският народ ще получи средствата, които им се полагат'', написа министърът на правосъдието Юдит Варга във Фейсбук в четвъртък след среща в Париж със съветничката на френския президент Еманюел Макрон по въпросите на ЕС Гаранс Пино.

Законодателите на ЕС заявиха тази седмица, че изпълнителната власт на блока е оставила проблемите в Унгария да тлеят твърде дълго и липсата на решителни действия е ''допринесла за срива на демокрацията'' там. ''Безконтролните нарушенията на върховенството на закона подкопава демократичните институции и в крайна сметка засяга човешките права и живота на всички в страната, където са извършени тези нарушения'', се казва в резолюцията на Европейския парламент.

''Сега'' припомня:

Европейският парламент прие днес резолюция за Унгария, в която се посочва, че страната повече не може да бъде възприемана като пълна демокрация.  Вместо това страната трябва да се счита за "хибриден режим на изборна автокрация".
Унгария осъди като "обида" гласуването на Европейския парламент, с което той вече не приема страната за "пълноценна демокрация".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Унгария, ЕС, корупция

Още по темата