До края на годината може да бъде намерена ваксина срещу COVID-19, изрази увереност българският еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел по време на онлайн граждански диалог на тема "Ден на Европа 2020: Още по-силни заедно. Европейска солидарност по време на криза“. Според Габриел обаче, когато се намери ваксина, ще възникне проблем с това дали Евросъюзът ще има капацитет да я произвежда в необходимите количество.
Еврокомисарката се спря подробно и, както винаги, много витиевато, на въпроса за намирането на ваксина от европейски лаборатории и заяви:
"Имаме надежди да бъде намерена ваксина от европейска лаборатория. Още в края на януари започнахме действия в областта на науката по три основн направления - лекарства, ваксини и диагностични тестове. Да не забравяме, че и трите са еднакво важни, защото сме наясно, че дълготраен изход няма от тази ситуация, докато не намерим ваксина и лекарства. Затова ЕС в момента разполага с над 151 научно-изследователски екипа, които работят за това. Освен това, заедно с европейската инвестиционна банка, подкрепяме най-обещаващите компании.
Днес, когато се вгледаме в пространството на компаниите, които са най-напреднали - имаме две европейски, които вече анонсираха началото на клиничните си тестове с първа група от 200 човека през юни месец, нещо немислимо в днешно време. Ваксина да се разработи, определено означава години. Но факт е, че в последните месеци виждаме безпрецедентна мобилизация, виждаме, че това, което на ме ми се иска да усетят тези компании, тези научни изследователи, е че Европа е техният дом, че ние сме тук, за да ги подкрепяме, а след това добавената стойност на европейския подход към ваксината е, че тя ще бъде за всеки: Универсален достъп до тази ваксина и разпространение до всяка държава членка, която има нужда (...)
На донороската конференция, организирана от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в понеделник бяха събрани само за три часа 7.4 млрд. евро. Така че - да, ще имаме скоро ваксина. Но да не спираме до намирането на ваксина. След това има много важни периоди, които отнемат време. Ще стигнем до много ценностен въпрос - какви са нашите способности за производство, какъв е капацитетът ни. Тук има нужда от много сериозни инвестиции. Имаме много регулаторна работа. Това не трябва да бъде подминавано, защото една ваксина трябва да бъде ефикасна и безопасна. Тук става въпрос за най-ценното - човешкия живот и не можем да правим компромиси. Това ще отнеме време, да бъдем реалисти. Надявам се наистина европейската наука да продължава да показва лидерството, което сега имаме, и оттам-нататък да усеща нашата подкрепа".