Медия без
политическа реклама

Европа плахо започва да се връща към нормалния живот

Дания и Норвегия първо отварят училищата, а Италия, Германия и Австрия - магазините

17 Апр. 2020Обновена
Датският премиер Мете Фредериксен обясни на децата в една от училищата в Копенхаген защо трябва да спазват голяма дистанция.
ЕПА/БГНЕС
Датският премиер Мете Фредериксен обясни на децата в една от училищата в Копенхаген защо трябва да спазват голяма дистанция.

Европа плахо започва да предприема стъпки за връщане към нормалния си начин на живот. Няколко държави постепенно разхлабват въведените в борбата срещу коронавируса строги ограничения. Сред тях са и най-силно засегнатите от пандемията Италия и Испания, в които общият брой на жертвите на COVID-19 представлява почти една трета от починалите в глобален мащаб. 

Италия разреши на книжарниците и магазините за детски дрехи да отворят врати във вторник. Това стана, след като ежедневният брой на новозаразените с коронавируса падна до 2%, като в пика на заразата беше между 20 и 25%. Смъртните случаи, които вече надхвърлят 20 000, също намаляват - всеки ден умират по около 560, а при пика преди две седмици те бяха над 900 души. 

В сила остават въведените мерки за спазване на социална дистанция и забраната за пътувания, които не са крайно наложителни. Фабриките и заводите също остават затворени, въпреки че много от големите компании се надяваха да отворят врати, след като неколкократно предупредиха за надвисналия икономически крах. Италия е под карантина от 9 март и според последното й удължаване тя ще бъде в сила поне до 3 май.

Милиони испанци започнаха да се връщат на работа, след като правителството вдигна рестрикциите, наложени на секторите, които не са от първа необходимост. Строителството и производственият сектор получиха разрешение да възобновят дейност, но при спазването на строгите изисквания за безопасност от работниците. Тези икономическите дейности спряха преди две седмици, когато заразата достигна своя пик и коронавирусът ежедневно отнемаше живота на по над 900 души. Сега смъртните случаи на ден са около 500. Специално за последното денонощие починалите са 585 (общо 19 715 души от началото на кризата), но е притеснителен броят новоинфектираните с COVID-19 -  5522 души (общо 188 068 души), което е най-висок ръст от седмица насам.

Затворени остават барове, нощни клубове и ресторанти, като се очаква и те да започнат работа в следващите седмици. Социалната дистанция и забраната за несъществени пътувания продължават да са в сила, а премиерът Педро Санчес обеща, че "до две седмици" може да има и още по-сериозно разхлабване на ограниченията.

Австрия разреши отново да заработят по-малките магазини, които са с площ до 400 кв. метра и градинските центрове. От 1 май ще отворят врати търговските центрове и фризьорските салони. В средата на следващия месец е планирано да заработят ресторанти и хотели, но при много стриктно спазване на мерките за безопасност. Засега носенето на предпазни маски остава задължително при пазаруване в супермаркети и в обществения транспорт. Правителството ще реши в края на този месец дали да отвори учебните заведения, а провеждането на големи мероприятия няма да бъде разрешено до края на юни. 

Властта във Виена обяви, че ще разреши спортове, които могат да се практикуват в условията на социална дистанция. Сред тях са тенис и голф, като турнири могат да се провеждат от 1 май. Тенис мачове на професионално ниво са забранени до 13 юли с решение на Международната федерация по тенис. "Индивидуалните спортове, при които няма непосредствен контакт между участниците, ще имат приоритет пред отборните", обясни вицеканцлерът Вернер Коглер, който е и министър на спорта. Той не изключва възможноста скоро да се поднови и футболното първенство в Австрия и да се тестват всички играчи.

Чeхия cъщо обяви, че ще започне пoетапно да разрешава на мaгaзини и рecтoрaнти да отворят врати. Мaлкитe мaгaзини щe oтвoрят oт 20 aприл, пo-гoлeмитe - oт 11 мaй, a рecтoрaнтитe и търгoвcкитe цeнтрoвe - oт 8 юни. Чacтичнo ще заработят и учeбните зaвeдeния. Правителството разреши и неотложни пътувания извън пределите на страната. 

Германия разреши от 20 април да отворят врати магазини с площ до 800 кв.метра, но при много строги хигиенни условия. Това е единственото разхлабване на ограничителните мерки, които ще останат в сила до 3 май, обяви канцлерът Ангела Меркел. От 4 май постепенно ще започнат да отварят врати учебните заведения в Германия, като първо в тях ще влязат абитуриентите; гимназистите, които догодина завършват, и учениците в 3-ти и 4-ти клас. Фестивалите и други обществени събития, сред които и футболни мачове, остават забранени до края на август. Религиозните служби няма да бъдат възобновени в близко бъдеще.

По-различен подход към разхлабването на мерките предприеха Дания и Норвегия. Властта в Копенхаген реши да отвори първо училищата за деца от първи до пети клас, както и центровете за дневни грижи. Целта е дa се рaзтoвaрят рoдитeлитe, кoитo рaбoтят от домовете си и ce грижaт зa децата. В училищата чиновете са пренаредени, за да се спазва дистанция от по 2 метра. Целта е дa се рaзтoвaрят рoдитeлитe, кoитo eднoврeмeннo рaбoтят у дoмa и ce грижaт зa дeцaта. "Разхлабването на мерките е все едно, че се движим по опънато въже. Ако стоим неподвижни, можем да паднем, а ако вървим прекалено бързо, можем да сгрешим. Затова трябва да направим една предпазлива стъпка в eдин момент", заяви премиерът Мете Фредериксен.

Кафенета, ресторанти и спортните зали в Дания засега остават затворени. Поне до 10 май остава в сила и забраната за събиране на повече от 10 души на едно място, а повече хора няма да могат да се събират до август.

Норвегия също започва разхлабването на ограниченията с отваряне на учебните заведения. Това трябва да стане в понеделник, когато първи ще заработят детските градини, обяви премиерът Ерна Солберг. Седмица по-късно в клас ще влязат и учениците от първи до четвърти клас. "Целта ни е всички ученици да се върнат в класните стаи преди лятото", разясни тя правителствената стратегия. 

Полша планира да отвори паркове и гори за разходки от началото на следващата седмица като първа стъпка за разхлабване на строгите ограничения, въведени в борбата с разпространението на коронавируса.

 

КООРДИНАЦИЯ

Шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призоваха страните-членки на ЕС да координират усилията си за разхлабването на ограничителните мерки. Според тях липсата на координация между държавите-членки за излизане от кризата може да има негативни последствия и затова настоява за общ подход. Затова и Брюксел представи "пътна карта" за координираното премахване на рестрикциите, но Фон дер Лайен каза, че страните не могат да бъдат принудени да се съобразяват с нея.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата