Европа има нужда от "втора застраховка "Живот" в допълнение към НАТО, заяви вчера френският външен министър Стефан Сежурне, цитиран от Франс прес и БТА.
Френският министър каза това, след като бившият американски президент Доналд Тръмп заяви, че би насърчил Русия да прави каквото си поиска със страните от НАТО, които не изпълняват финансовите си задължения към алианса.
"Трябва ни втора застраховка "Живот", в допълнение към НАТО, а не вместо НАТО", каза Сежурне на среща в парижкото предградие Сел Сен Клу с външните министри на Германия и Полша.
"Атлантическият алианс не е договор с охраниктелна фирма", каза полският външен министър Радослав Шикорски.
Коментарът на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп относно НАТО и Русия е това, което руският президент Владимир Путин иска да чуе, заяви отделно министърката на отбраната на Нидерландия Кайса Олонгрен, цитирана от Ройтерс.
На предизборен митинг в Конуей, щата Южна Каролина, Тръмп, който е претендент за президентската номинация на Републиканската партия за изборите тази година, каза, че в качеството си на президент на САЩ е предупредил лидер на страна от НАТО, че ако не изразходва достатъчно средства за отбрана, той не само не би защитил въпросната държава, но и би "насърчил Русия да направи каквото си поиска".
"Съвсем честно, аз мисля, че това е точно което Путин иска да чуе", каза Олонгрен. "Нашата сила е в нашето единство. Ако не сме единни, ставаме по-слаби. И ние знаем, че точно това цели Путин", добави тя.
Задължението на колективната отбрана е залегнало в Член 5 на договора за създаването на НАТО (Организацията на Северноатлантическия договор) и той предполага, че нападението срещу една от държавите от алианса, означава нападение срещу всички.
"Не за първи път той (Тръмп) казва нещо в този дух. Но при всички положения е обезпокоително, естествено", продължи нидерландската военна министърка.
"... И аз съм на мнение, че, особено сега, когато над страните от НАТО е надвиснала реална заплаха, е доста тревожно човек от такъв важен калибър да изрича подобни неща", заяви още тя, допълвайки, че повечето от съюзниците в НАТО са или пред достигане, или вече са се вместили в изискваните 2 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) за бюджет за национална отбрана.
Тръмп отхвърли критиките, които си навлече заради своето изказване за НАТО, и увери, че е направил алианса силен.
"Направих НАТО силна и дори радикалните леви демократи и фалшивите републиканци признават това", написа Тръмп в своята социална мрежа "Трат соушъл" (Truth Social). "Когато казах на 20-те държави (от Алианса), които не плащат справедливия си дял (за отбрана в размер на 2 процента от БВП), че трябва да платят или няма да имат американска защита, парите потекоха", увери той.
Тръмп, който е явният фаворит за номинацията на републиканците за президентските избори през ноември, на които, както изглежда, ще се изправи срещу президента демократ Джо Байдън, призова НАТО да изравни помощта си за Украйна с американската. "Иначе ще бъде Америка на първо място!", предупреди той, имайки предвид външнополитическата си доктрина по време на своя президентски мандат (2017-2021 г.).
Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел, германският канцлер Олаф Шолц и други западни лидери порицаха заплахите срещу НАТО от лидера в надпреварата за номинацията на американската Републиканска партия за президентския пост.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че подобни коментари подкопават "сигурността на всички нас, включително и на САЩ", и излагат на риск американските и европейските войници. "Очаквам, че независимо от това кой ще спечели президентските избори, САЩ ще останат силен и ангажиран съюзник в НАТО", подчерта той.
Вероятният кандидат на Републиканската партия на предстоящите президентски избори в САЩ редовно критикува съюзниците от Атлантическия алианс, че не изпълняват ангажиментите си за военни разходи. Завчера той отправи критики и срещу сумите, отпуснати от САЩ за Украйна, в сравнение с партньорите им от НАТО. И то в момент, когато в американския Конгрес се бави нов пакет от 60 млрд. долара за Киев.
"Ние помагаме на Украйна с над 100 милиарда долара - повече, отколкото НАТО", посочи Доналд Тръмп. "НАТО трябва да се съобрази с това и трябва да го направи сега", поиска той. Снощи съюзниците на Доналд Тръмп в Камарата на представителите нанесоха още един удар по поддръжниците на помощта за Украйна, като отказаха да разгледат в сегашния му вид обсъждания в Сената пакет от 60 млрд. долара за Киев.
Демократите и републиканците в Конгреса на САЩ спорят от месеци относно помощта за Украйна. Огромното мнозинство от демократите са в подкрепа на помощта, но републиканците са разделени, като поддръжниците на Тръмп са много по-изолационистки настроени.
"Светът приема коментарите на Тръмп за НАТО буквално, а МАГА ги приема сериозно", пише британският в. "Индипендънт" (като визира движението "Да направим Америка отново велика", на английски съкращавано до МАГА, бел.ред.).
"Той говори скандални неща, за да провокира хората", казва сенатор Мит Ромни пред британското издание. "Това върши работа на митингите. За съжаление, то има въздействие и по света, където нашите приятели се чудят дали могат да разчитат на Америка", добавя той.
Но друг сенатор – подкрепящият Тръмп републиканец Роджър Маршал от Канзас, защити бившия президент, използвайки стар афоризъм, който мнозина подхвърляха по времето на Тръмп в Белия дом: "Мисля, че хората трябва да осъзнаят, че всичко, което той казва, трябва да приемат сериозно, а не буквално".
"Реалността е, че днес НАТО е толкова силна, колкото никога не е била и нямаше да е така, ако Тръмп я беше отслабвал като лидер", подчертава сенаторът републиканец Марко Рубио пред "Чикаго трибюн".