Медия без
политическа реклама

Франция се готви да удължи извънредното положение до 23 юли

Испания планира да се върне към нормалния начин на живот до края на юни, обяви премиерът Педро Санчес

28 Апр. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- Френският премиер Едуар Филип предложи да се удължи извънредното положение до 23 юли, както и да се предприеме поетапно разхлабване на ограниченията, въведени в борбата с разпространението на коронавируса, предаде Би Би Си. Той представи пред депутатите "национална стратегия за разхлабване на рестрикциите" след 11 май, която обаче трябва да бъде одобрена от парламента, за да бъде приложена. 

Удължаването на извънредното положение означава, че правителството ще може да ограничава правото на свободно движение на гражданите и дейностите на бизнеса. Правителственият план предвижда от 11 май поетапно да бъдат отваряни детските градини и началните училища, а седмица по-късно на училище да тръгнат и средношколците. Гимназиите трябва да възобновят учебна дейност в края на следващия месец. Разрешение да отворят врати ще получат магазините и пазарите, но барове и ресторанти засега остават затворени. Магазините за продажби на дребно имат право да изискват от клиентите си да носят маски, докато пазаруват. Предпазните маски ще бъдат задължителни в обществения транспорт, както и в учебните заведения, изключение се прави само за детските градини. Той предупреди, че няма да има разхлабване на мерките, ако дневният брой на новозаразените не падне до 3000 души до 11 май. Едуар Филип призова французите да бъдат "дисциплинирани". Премиерът подчерта, че заразата няма да изчезне скоро и "ние трябва да живеем с вируса". Наложените във Франция ограничителни мерки "са спасили живота на 62 000 живота за месец", обяви премиерът Едуар Филип.

Почти 23 300 са жертвите на коронавируса във Франция, а почти 166 000 са заразените. 

- Испания ще се връща към нормалния си начин на живот с план от 4 фази, който трябва да бъде реализиран напълно до края на юни. Това обяви премиерът на страната Педро Санчес, цитиран от информационните агенции. Страната постепенно започна да премахва ограниченията преди повече от седмица, като разреши на много бизнеси да възобновят работата. Децата пък могат да излизат от домовете си.

Премахването на още ограничения започва в понеделник, 4 май, като мерките ще бъдат различни в областите и ще са съобразени с нивата на разпространение на коронавируса, както и със спазването на правилата от местните хора. Този етап ще стартира с отваряне на магазините, но при строги мерки за безопасност. Търговските центрове няма да отварят на този етап. Културните институции ще започнат да приемат посетители, но с намален капацитет - не повече от 50% от традиционния брой посетители. Спортните тренировки могат да бъдат възстановени. Правителството ще позволи да заработят хотели и къщи за гости, но при изключително стриктни мерки за безопасност. 

Следващата фаза предвижда ресторантите да отворят и да приемат посетители, както и да се провеждат културни събития с не повече от 40 присъстващи. На открити големи събития също ще могат да се организират, но с максимум до 400 зрители. 

Препоръчително е да се носят предпазни маски, особено в обществения транспорт и на публични места. Премиерът посочи, че пикът на разпространението на COVID-19 в Испания е преминал и сега вече има спад. Педро Санчес изрази надежда, че до края на юни положението ще се нормализира, но подчерта, че пидемията бъде поставена под контрол в цялата страна. "Всяко безотговорно поведение ще навреди на обществото като цяло. Трябва да ограничим нетърпението си и да се вслушваме в съветите на експертите. Поведението ни може да спаси животи и именно това в момента е патриотизъм", подчерта той.

Испания е сред най-тежко засегнатите от коронавируса държави, като в момента тя е на второ място по най-голям брой заразени с коронавирус пациенти - над 232 000. Жертвите надхвърлят 23 800.

- Португалия премахва от 2 май извънредното положение, което беше въведено преди шест седмици заради коронавируса, съобщи електронното издание "Политико". Президентът на страната Марсело Ребело де Соуза обяви, че това ще позволи постепенното разхлабване на ограничителните мерки, въведени в борбата срещу разпространението на заразата. "Краят на извънредното положение не е краят на заразата, не е краят на наложения контрол, нито на усилията на португалския народ", обяви той. Държавният глава подчерта, че все още са необходими ограничителни мерки. 

В следващите дни правителството ще обяви поетапно разхлабване на ограниченията - магазините ще отворят врати, ще възобновят работа обществените услуги, а учениците в гимназиите ще се върнат в класните стаи. Общият брой на заразените с коронавирус в Португалия надхвърля 24 000 души. 

- Над 30 млн. работници в Европа, останали временно без работа заради пандемията, са поискали държавна финансова помощ, като са кандидатствали по обявените схеми за подпомагане, писа в. "Файненшъл таймс". Целта на тези програми е да се предотварти възможността за драстичен ръст на безработицата. Тези над 30 млн. души се намират в петте най-големите икономики на Стария континент - в Германия, Франция, Великобритания, Италия и Испания. Общият брой на кандидатствалите за държавна финансова помощ в тези страни възлиза на почти една пета от работната сила в там, изчислява в. "Файненшъл таймс". 

С въведените финансови схеми за подпомагане европейските правителства се надяват да убедят работодателите да не съкращават служителите си по време на кризата. Затова и спешно бяха разработени възможности фирмите да изпратят работниците си вкъщи или да намалят работното им време, като част от заплатите им се поемат от държавни фондове. Броят на европейците, които са кандидатствали за подобни субсидирани схеми, е по-висок от 26-те милиона американци, регистрирани в бюрата по труда в САЩ в последните пет седмици, след обявяването на ограничителните мерки заради заразата. 

Схемите, предложени в 5-те най-големи европейски икономики, ще струват общо на бюджетите им над 100 млрд. евро, изчислява в. "Файненшъл таймс". 

Безработицата в Испания в първото тримесечие на 2020 г. се е увеличила до 14,4%, сочат данните на Националния статистически институт, цитирани от информационните агенции. В предишното тримесечие безработицата е била 13,8 на сто – най-ниската в страната от третото тримесечие на 2008 г. Представените данни за безработицата не включват 3,9 млн. работници, за които правителството обяви, че са временно без работа поради ограниченията, въведени заради коронавируса. МВФ прогнозира, че безработицата в Испания ще достигне 20,8% тази година, а централната банка смята, че увеличението ще бъде в границите между 18,3% и 21,7% в зависимост от продължителността на ограничителните мерки.

- Китайските власти разрешиха да бъдат проведени клинични изпитания на четвърта проектоваксина срещу коронавируса, предаде ТАСС, като цитира съобщение на държавната телевизия в Китай. Препаратът е разработен от компанията "Си Ен Би Джи" и тестове се очаква да започнат веднага в провинция Хънан.

Досега китайските власти са издали разрешения за тестове на три възможни ваксини срещу COVID-19. Изпитанията на първата разработена ваксина започнаха на 17 март, а на 12 април бе пристъпено към втората фаза на тестове - върху 500 доброволци. 

- Лекарство срещу артрит дава обнадеждаващи резултати при лечението на пациенти с коронавирус, които са в критично състояние, съобщи БНР, като цитира информационните агенции. Това са показали тестове, направени от фармацевтичните гиганти "Редженерон фармасютикълс" и "Санофи". Лекарството срещу ревматоиден артрит Кевзара обаче дава резултати само при пациенти, при които се налага да бъдат в интензивно отделение, на респираторен апарат и подложени са на специален вид кислородна терапия. 

Лечението с препарата при пациенти в тежко, но не критично състояние, не дава добри резултати, става ясно още от изследванията. 

Липсата на ефективно лечение на COVID-19 накара фармацевтичните компании по света да тестват въздействието на съществуващи вече лекарства при заразени с коронавируса. 

- Евродепутатите и служителите в Европаламента задължително ще трябва да носят предпазни маски, а температурата им ще се измерва на входовете на сградите на институцията, съобщи електронното издание "Политико". Това са част от мерките, изготвени от главния секретар на институцията Клаус Веле и изпратени до евродепутати на 22 април. Те са одобрени от председателя на ЕП Давид Сасоли и идват на фона на подготовката на институцията постепенно да започне да разхлабва строгите ограничения по примера на много от държавите-членки на ЕС. Официално обаче тези мерки не са влезли в сила, съобщава изданието.

- Американският президент Доналд Тръмп намекна, че е възможно да поиска от Китай да плати милиарди долари репарации за щетите, нанесени от вируса. На пресконференция в Белия дом той обяви, че Китай е можел да спре коронавируса, който се появи в град Ухан, преди заразата да се разпространи по целия свят и затова може да поиска от Пекин да плаща милиарди обезщетения.  "Ще направим много сериозни разследвания", каза Тръмп. „И ние не сме доволни от Китай, не сме доволни от цялата тази ситуация, защото вярваме, че вирусът можеше да бъде спрян при източника“, допълни той.  "Тук никой не обвинява никого. Ние разглеждаме група хора, които би трябвало да го спрат при източника. САЩ никога няма да забравят онези, които са били пожертвани поради некомпетентност...Има много начини, по които да им се търси отговорност", категоричен бе държавният глава, цитиран от американските медии.

Около 1 милион души са се заразили с коронавируса в САЩ от началото на пандемията, а жертвите са над 56 000. 

Постепенно в страната се възобновява икономическият си живот, като е планирано първо да отвори заводите си авиогигантът "Боинг", а по-късно през май и автомобилните производители.

Тръмп каза, че „не може да си представи защо“ сериозно са се увеличи обажданията на горещите линии в САЩ, след като миналата седмица предложи дезинфектанти да се инжектират на заразени с коронавирус в хода на лечението им, предаде Би Би Си. През уикенда губернаторите на щатите Мичиган и Мериленд обвиниха президента за увеличаването на обажданията по въпроса. След като медицинското съсловие остро разкритикува Тръмп за изказванието му, той обяви, че то било "саркастично". Дезинфектантите са опасни вещества и при поглъщане могат да бъдат отровни. 

В същото време Тръмп отхвърли обвиненията на опонента си Джо Байдън, че ще се опита да отложи президентските избори през ноември под претекст, че САЩ се борят с потушаване на епидемията от коронавирус. "Никога дори не съм мислил да променя датата на изборите. Защо да го направя?”, каза президентът на САЩ. "Очаквам с нетърпение тези избори и това беше просто измислена пропаганда. Не от него, а от някои от многото хора, които работят за Байдън”, заяви Тръмп. По закон президентът не може едностранно да промени датата на изборите, които са насрочени за 3 ноември.

- Китай осъди "безсрамните лъжи" на САЩ след изявление на президента Доналд Тръмп, че може да поиска обезщетение от Пекин заради епидемията от новия коронавирус. "Американски политически официални представители многократно пренебрегнаха истината и изрекоха безсрамни лъжи", заяви говорителят на китайското външно министерство Гън Шуан в отговор на въпрос за това изказване на Тръмп. "Те имат само една цел: да се освободят от всякаква отговорност за собственото си управление на епидемията и да отклонят вниманието", добави той.

- Германия отново отчита ръст на броя на заразените с коронавируса, след като започна постепенно да разхлабва ограничителните мерки, предаде Би Би Си. Властите обявиха, че нивото на заразените отново се е върнало на 1, което означава, че 10 инфектирани предават вируса на други 10. Миналата седмица това ниво беше 0,7 или 10 заразени предаваха вируса само на 7 души. Според експертите, за да се победи пандемията, нивото на заразените трябва да е под 1. Носенето на предпазни маски на обществените места в страната е задължително. Две трети от германците подкрепят новите правила за носене на маски в страната, показва проучване на YouGov, цитирано от Дойче веле. Според данните 67% от анкетираните са категорични, че ще спазват изискването, 15% смятат частично да се съобразят с тях, а около 4% открито признават, че искат да бойкотират мярката.

За последното денонощие новозаразените в Германия са 1144 души, а починалите са 163-ма. Общият брой на инфектираните с коронавируса от началото на пандемията в страната е над 156 000, а жертвите са почти 6000.

- Австрия продължава да премахва ограниченията, въведени в борбата срещу разпространението на коронавируса, съобщи електронното издание "Политико". От 1 май се разрешава събирането на до 10 души на обществени места, обяви здравният министър Рудолф Аншобер. Той обаче подчерта, че ще трябва да бъде спазвана дистанция между хората от минимум един метър. "Много огромен букет от цветя за хората, които направиха това възможно", заяви Аншобер и благодари на австрийците, които се съобразяват с ограниченията и в резултат на това броят на заразените намалява. "За съжаление, обаче, вирусът все още не си е отишъл", обясни здравният министър и подчерта, че мерките непрекъснато се преразглеждат.

Вътрешният министър Карл Нехамер пък каза, че на погребения ще могат да се събират до 30 души. Туристическият министър Елизабет Кьостингер пък уточни, че когато ресторантите в Австрия отворят врати на 15 май ще бъде разрешено на една маса да седят до 4-ма души (в това число и деца). Персоналът задължително ще трябва да носи предпазни маски. 

-  Около 195 милиона работни места могат да бъдат съкратени само през второт о тримесечие на тази година в резултат на последствията от пандемията от коронавирус. Това се посочва в пътната карта на ООН за социално-икономическите мерки за възстановяване на държавите след пандемията. „Кризата, причинена от COVID-19, влошава световната икономика и повишава безработицата до исторически нива, се казва в проучването.„ Тази криза може да доведе до съкращаване на най-малко 195 милиона работници на пълен работен ден през второто тримесечие на 2020 г“. 

ООН изброява най-засегнатите от кризата браншове: това са работещите в „малки и средни предприятия, селскостопанските работници, самонаетите хора и трудовите мигранти“.

Според организацията кризата ще засегне в различна степен мъжете и жените: „Поради съществуващите неравенства между половете жените са по-уязвими да срещат трудности при намирането на нова работа или да се възползват от предприемаческите възможности по време на икономическото възстановяване.“

- Турция въвежда полицейски час от 1 до 3 май в 31 турски провинции като поредната мярка за ограничаване разпространението на коронавируса. Това обяви президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от в. "Сабах". Решението е взето, след като същите провинции, включително 30 столични региона и северната провинция Зонгулдак, преминаха през четиридневен полицейски час, който започна на 23 април, когато страната отбеляза националния си празник, и завърши на 26 април. Според Ердоган Турция е в период, в който постига конкретни резултати в борбата си с коронавирусната епидемия, тъй като новите пациенти с COVID-19 и броят на смъртните случаи намаляват всеки ден.

Министърът на здравеопазването Фахретин Коджа заяви, че за последното денонощие жертвите на COVID-19 са се увеличили с 95 и общият им брой вече е общо 2 900. Заразените с коронавирус в цялата страна са 112 261.

- Над 3 милиона души по света са вече заразените с коронавирус, а повече от 211 000 са починалите от СOVID-19, сочат последните данни на университета "Джонс Хопкинс". 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Китай, САЩ, репарации

Още по темата