Франция ще поиска спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради подновения снощи конфликт между Азербайджан и Армения, предадоха световните агенции. От канцеларията на ппрезидента Еманюел Макрон съобщиха, че той се е обърнал с призив към двете страни незабавно да прекратят огъня.
Арменското министерство на отбраната заяви, че въоръжените сили на Азербайджан са ударили арменски гранични селища във вторник сутринта и са убили 49 души. Според министерството са били използвани дронове и огнестрелни оръжия с голям калибър по посока на Горис, Сотк и Джермук. Министерството на отбраната на Азербайджан заяви, че ударите са "малки по мащаб" и "целят да гарантират сигурността на границите на Азербайджан".
On the map you can see where the military clashes are taking place
— NEXTA (@nexta_tv) 12 септември 2022 г.
An attack on Armenia under the #CSTO agreement means an attack on all the countries that are members of the organization (Belarus, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan).
2/3 pic.twitter.com/F15kYRplBm
В понеделник азербайджанското министерство на отбраната обвини арменските сили, че са стреляли по посока на село Новоивановка в района на Гадабай и село Хюсюлю в района на Лачин близо до границата между двете страни. Армения отрече обвиненията.
Арменският премиер Никол Пашинян се обади днес на световни лидери, за да поиска "адекватна реакция". От канцеларията му съобщиха, че е разговарял с френския президент Еманюел Макрон, руския президент Владимир Путин и държавния секретар на Съединените щати Антъни Блинкън, "информирайки ги за агресивните действия на Азербайджан срещу суверенната територия на Армения".
Русия изигра важна роля за споразумението за прекратяване на огъня в началото на ноември 2020 г., слагайки край на почти двумесечен конфликт, който уби най-малко 6500 души.
Миналия месец Армения и Азербайджан се сблъскаха отново заради спорния регион Нагорни Карабах, зона без излаз на море между Източна Европа и Западна Азия, която е населена и контролирана от етнически арменци, но се намира на територията на Азербайджан, припомня Си Ен Ен. Размириците в региона датират от разпадането на Съветския съюз, когато регионът, подкрепян от Армения, обяви независимост от Азербайджан. Азербайджан отдавна твърди, че ще си върне територията.
САЩ отправиха призив за ''незабавно прекратяване на военните действия'', се казва в изявление на кабинета на американския държавен секретар Антъни Блинкън.