Германският канцлер Олаф Шолц намекна на пресконференцията след срещата с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че газопроводът „Северен поток 2“ може да бъде спрян, ако Русия нахлуе в Украйна. Същият коментар беше направен и от германския външен министър Аналена Бербок по време на днешната среща с руския ѝ колега Сергей Лавров в Москва. Канцлерът и външният министър на Германия се позоваха на споразумение между САЩ и Германия от юли миналата година, според което Берлин ще наложи санкции върху енергетиката на Русия, ако страната се опита да използва енергийната криза като оръжие или извърши агресивни действия срещу Украйна.
Йенс Столтенберг пък използва случая да покани Русия на нова серия от преговори за обсъждане на европейската сигурност и контрола върху оръжията. Предложението за още разговори с Москва идва след неубедителните срещи миналата седмица между САЩ и Русия, както и между НАТО и Русия, на които Кремъл повтори своите искания относно бъдещата сигурност на Европа, включително да бъде гарантирано, че Украйна и Молдова няма да бъдат допуснати в НАТО. Новата покана за преговори може да е последният опит да се покаже на руския президент Владимир Путин, че военната интервенция представлява огромен политически риск за него, пише в. „Гаридън“.
Бербок пък призова Сергей Лавров за спешно връщане към диалога за бъдещето на Украйна чрез Нормандския формат, който включва Германия, Русия, Франция и Украйна. Лавров отговори, че би приветствал и участието на САЩ във формата. Той също така заяви, че в момента Украйна не осъзнава редица важни проблеми като правния статут на сепаратисткия регион Донбас. Лавров защити правото на Русия да придвижва войските си в рамките на своите граници и поиска обещаните писмени отговори както от НАТО, така и от САЩ на призива на Кремъл за пренаписване на европейските правила за сигурност и гаранциите, че Украйна и Молдова няма да бъдат приети в НАТО.
По време на срещата с Лавров Бербок защити правото на Украйна на самоопределение, но каза, че Германия няма да предостави оръжие на Киев на основание, че по исторически причини Берлин не предоставя оръжие в зоните на конфликт. Тя обаче предложи да се предостави на Украйна помощ за разработването на водородната технология на страната.
Тъй като руското военно струпване по границата с Украйна продължава, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще пристигне в Украйна в сряда, където се очаква да се съсредоточи върху предложенията, които Киев може да направи за възстановяване на диалога с Русия.