"Принципната позиция на германското правителство по отношение на "Северен поток-2" остава непроменена, въпреки призива от френска страна".
Това се казва в официално правителствено изявление, цитирано от РИА Новости. Говорителят на канцлера Ангела Меркел - Мартина Фиц, пък добави, че няма "нови решения" по проекта за газопровода.
Изявлението е във връзка с призива на Франция от по-рано днес Германия да се откаже от проекта в знак на протест заради задържането в Москва на опозиционния лидер Алексей Навални. „Винаги сме казвали, че имаме най-големи съмнения по въпросния проектт“, заяви министърът по европейските въпроси Клеман Бон пред радио Франс Ентер. „Всъщност, ние сме го казвали и преди“, добави той към отрицателната оценка за проекта „Северен поток-2“.
Хиляди в Русия се противопоставиха на правителствените действия с протест в цялата страна в неделя във втория уикенд на масови демонстрации срещу ареста на най-видния опонент на президента Владимир Путин. Над 4000 бяха задържани.
Русия може да използва съдебни механизми за защита на строителството на „Северен поток 2“, но въпреки това в тази ситуация позицията на лидерите на държави и бизнеса, които трябва да си кажат думата, е много по-важна, каза междувременно Дмитрий Медведев, зам.-председател на руския съвет за сигурност, цитиран от РИА Новости. Той допусна, че това може да стане дори пред американски съд.
В същото време зам-председателят на Съвета за сигурност подчерта, че въпреки факта, че той винаги се застъпва за съдебно разглеждане на проблемите, то „позицията на лидерите на държави и бизнес лидери все още е много по-важна тук“. "Те трябва да си кажат думата", убеден е Медведев.
Дмитрий Медведев заяви, че няма съмнение относно завършването на газопровода "Северен поток 2", тъй като всички страни имат нужда от него и обяви, че Германия трябва да заеме твърда позиция и да не се придържа към исканията на САЩ.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
Само преди дни бе обявено, че корабът "Фортуна" е възобновил полагането на тръбите на газопровода "Северен поток 2" в датски води. На практика това означаваше, че нито санкциите на САЩ, нито няколкото откази на фирми, включително гераманска, швейцарска, датска, норвежка, са успели да спрат проекта.
Още няколко дни по-рано германското правителство обяви, че приема за сведение и резолюцията на Европейския парламент, призоваваща за спиране на строителството на газопровода "Северен поток 2" поради ареста на Алексей Навални. Това заяви говорителят на кабинетът Стефан Зайберт. Ден по-рано пък канцлера Ангела Меркел заяви на пресконференция, че позицията й по "Северен поток 2" не се е променила. Тя отново нарече американските санкции срещу този проект неподходящи, но изрази готовността си да преговаря с новата администрация на САЩ по темата за газопровода.
Депутатите от Европейския парламент приеха резолюция във връзка с ареста на Навални, в която настояват Европейският съюз "незабавно да възпрепятства завършването на проекта" Северен поток 2 ", както и" разумно да засили "ограничителните мерки срещу Руската федерация във връзка с задържането му.
На практика обаче Германия не е съгласна да спре проекта на каквото и да е основание. Независимо от силният натиск на САЩ и поредицата, включително и реални санкции, то проекта продължава. Наскоро приключи работата в изключителната икономическа зона на Германия.
"Северен поток-2" е тръбопровод под Балтийско море на стойност 10 милиарда евро и ще удвои доставките на руски природен газ до Германия, най-голямата икономика в Европа. Той отдавна е в полезрението на САЩ, и по-специално на администрацията на вече бившият американски президент Доналд Тръмп, която яростно критикуваше европейските държави за тяхната енергийна зависимост от Русия.
Не е ясно дали ще има някаква промяна в тази позиция на новия държавен глава Джо Байдън. Германия се надява на смекчена позиция, но повечето наблюдатели прогнозират, че това едва ли ще се случи. Припомня се, че още докато беше вицепрезидент, Байдън каза, че с тръбопроводи по дъното на Балтийско море Европа "ще стане още по-зависима" от руското синьо гориво. Той посочи втечнения природен газ от САЩ като най-добрата алтернатива на руските доставки.
"Северен поток 2" предвижда полагане на две тръби с общ капацитет 55 млрд. куб. метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Той също така ще премине през териториалните или изключителни икономически зони на Финландия, Швеция и Дания.
Проектът се изпълнява от компанията Nord Stream 2 AG, чийто едноличен акционер е руската държавна корпорация "Газпром". Европейските партньори - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper и Wintershall - финансираха половината от строителството, с до 950 милиона евро всяка.
Против "Северен поток 2" са Украйна, която се страхува да загуби приходи от транзита на руски газ, САЩ, които активно рекламират своя втечнен природен газ в ЕС, както и Полша, Латвия и Литва, които смятат проекта за политически