Медия без
политическа реклама

Гърция се надява да посреща туристи през юли

Германия предупреди, че заради COVID-19 не е безопасно да се пътува в чужбина поне до 14 юни

29 Апр. 2020Обновена
Китайски военен стои на пост пред портрета на бившия лидер на страната Мао Цзедун на площад "Тянанмън". Китай обяви, че отложената през март заради пандемията годишна сесия на китайския парламент - Националния народен конгрес, ще започне на 22 май.
ЕПА/БГНЕС
Китайски военен стои на пост пред портрета на бившия лидер на страната Мао Цзедун на площад "Тянанмън". Китай обяви, че отложената през март заради пандемията годишна сесия на китайския парламент - Националния народен конгрес, ще започне на 22 май.

Гърция се надява да посреща туристи от юли

Гърция се надява да започне отново да приема туристи от юли, заяви ресорният министър Хари Теохарис, цитиран от информационните агенции. Властта в Атина вече обяви, че от 4 май започва поетапно разхлабване на ограничителните мерки, въведени заради коронавируса. Предвидено е хотелите, които по принцип работят целогодишно, да отворят врати на 1 юни при строги хигиенни мерки. Допълнителни мерки за безопасност се изисква да вземат плувните басейни, заведенията в хотелите и туристическите автобуси. Стаите ще бъдат дезинфекцирани по-често от обичайното, а шезлонгите и чадърите по плажовете ще бъдат на по-голямо разстояние, за да се спазят изискванията за физическа дистанция. 

"Целта ни е да започнем по някое време през юли“, казва Теохарис. Повече от половината от приходите от туризъм в страната идват през юли и август. Той обаче предупреждава, че туристическият сезон ще е много по-различен от изминалите години. Заради коронавируса много туристи вероятно ще решат да не пътуват в чужбина. 

Притесненията за предстоящия туристически сезон споделя и председателят на Асоциацията на хотелиерите на остров Корфу Хараламбос Вулгарис. "Туризмът е изправен пред най-голямата си криза“ от години, казва той. Вулгарис, който има два хотела на острова, очаква много ниска заетост. "Не знаем дали нашите хотели ще отворят, кога ще отворят, така че в момента сме на ръба на много тежки времена“, притеснен е той. 

Туризмът е основен източник на приходи за Гърция, които само през миналата година възлизаха на 18 млрд. евро. В сектора работят около една пета от активното население в страната.

Берлин призова германците да не пътуват в чужбина поне до 14 юни

Правителството в Германия реши да удължи до 14 юни препоръката си към гражданите на страната да се въздържат от неналожителни пътувания и от такива с цел почивка в чужбина, обяви министърът на външните работи Хайко Маас, цитиран от местните медии. Според него заради разпространението на коронавируса все още не е безопасно да се пътува. "Решението трябваше да се вземе, защото на този етап не можем да предложим безопасно пътуване", обясни Маас. Той припомни, че властите е трябвало да върнат от чужбина около 240 000 туристи в последните четири седмици, и предупреди, че "няма да предприемаме подобни действия отново през това лято". 

Формално правителствената препоръка не може да попречи на германците да пътуват в чужбина, но почти всички туроператори се съобразяват с разпоредбите на МВнР. Затова и много от тях реагираха остро на удължаването на препоръката до средата на юни, когато обичайно започват масовите туристически пътувания на германците.


В Испания дезинфекцираха с белина плаж

 

Властите в испанското градче Сахара де лос Атунес, намиращо се край Кадис, дезинфекцираха с белина местен плаж срещу разпространението на коронавируса, предаде Би Би Си. Препаратът е разпръснат на около 2-километрова плажна ивица с трактор. Това предизвика масово недоволство сред населението и екоактивистите, което накара властта да се извини. Странното решение бе обяснено като мярка за защита на децата от COVID-19. 

Според екоактивисти разпръскването на белина по плажа е нанесло „брутални щети“ на екосистемата. Природозащитничката Мария Долорес Иглесиас обясни, че дезинфекцията е ликвидирала всичко живо, включително и насекомите. „Плажът има собствен начин да се почиства, подобно нещо не бе необходимо. Това е абсолютна лудост“, възмути се тя.

"Сгрешихме... Признавам, че допуснахме грешка, но действахме, водени от добри намерения", каза Агустин Конехо от управата на градчето. Той обясни, че идеята била да се защитят децата, които идват на плажа след 6-седмичната карантина. 

Регионалната власт в областта Андалусия, в която е Сахара де лос Атунес, обмисля да наложи глоба на населеното място, писа в. "Ел паис".

Pfizer Inc. обяви, че до есента може да разполага с ваксина срещу коронавируса, готова за употреба при спешни случаи,

ако се окаже, че разработваната от нея е безопасна при провежданите тестове, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Тестването на ваксината, което вече върви в Германия, може да започне и в САЩ още през следващата седмица, ако получи разрешение от американските здравни регулатори, заяви в интервю за изданието главният изпълнителен директор на компанията Алберт Бурла. Резултатите от проучването може да станат факт още през следващия месец, допълни той.

Американската фармацевтична компания обаче ще трябва да направи повече тестове, за да се увери, че ваксината работи безопасно. Фирмата вече се подготвя да започне производството на коронавирусната ваксина в САЩ и Европа. Бурла добави, че Pfizer планира да инвестира $650 млн. в разработването на ваксината и на лечение на коронавируса.

Полша отваря моловете и хотелите от понеделник

Търговските центрове, хотелите и културните институции в Полша ще възобновят работата си на 4 май при строги санитарни изисквания, обяви премиерът на страната Матеуш Моравецки, цитиран от информационните агенции. Това е поредната стъпка за разхлабване на ограниченията, въведени в борбата срещу разпространението на коронавируса. От средата на другата седмица ще отворят врати и детските градини. Училищата обаче ще останат затворени поне до 24 май. В Полша има над 12 400 заразени с коронавируса от началото на пандемията, а жертвите са повече от 600.

 

Близо 100 000 са заразените в Русия

Близо 100 000 са доказано заразените с коронавирнуса в Русия след нови 5841 за последното денонощие. Починалите след заразяване са вече 972-ма, а възстановените от заболяването - 10 286, обявиха от оперативния щаб за борба с разпространението на коронавируса.

Точната бройка на заразените в Русия е 99 399 (дневен прираст + 6,2%), 972 души са починали, 10 286 са се възстановили

Блокираха най-големите бежански лагери в Африка

Министърът на вътрешните работи на Кения Фред Матианги обяви, че се блокира влизането и излизането в/от двата най-големи бежански лагера в Африка, като част от мерките за борба с разпространението на коронавируса. Той не предостави повече подробности, но благотворителната организация CARE предупреждава, че лагерите „Дадаб“ и “Какума“ не разполагат с ресурси, за да се справят с огнището.

Групата заяви, че „Дадаб“ (в Източна Кения) има карантинно пространство за около 2000 души, а помещава около 290 000 бежанци, предимно от Сомалия. Около 60 000 пък са бежанците, предимно от Южен Судан, пък се намират в „Какума“ (Северна Кения).

 

Заразените в Индия вече са над 30 000

За 24 часа броят им се е увеличил с 1897 и възлиза на 31 332. Починалите са над 1000, според Министерството на здравеопазването и семейните грижи. То съобщи също, че 22 629 души са подложени на лечение, а 2795 са се възстановили. 

Повечето от заразените са установени в щата Махаращра в центъра на страната - 9318. Гуджарат, най-западният щат, е втори в тази подредба с 3744, следван от столицата Делхи с 3314.

Индийският премиер Нарендра Моди реши да удължи режима на изолация в страната до 3 май. Този режим беше въведен на 25 март. Работата на образователните и развлекателните институции, обществения транспорт, такситата, метрото и железопътните услуги е ограничена, а границите между щатите в страната са затворени.

 

Опасността от зараза с коронавирус в Германия се е повишила

Институтът „Роберт Кох“ обяви, че индексът R0, което измерва колко души заразява един инфектиран, се е вдигнал от 0,96 на 1,0. Това означава, че всеки заразен с коронавирус, заразява още един. В началото на март тази стойност беше 3 - един инфектиран заразяваше трима.  С пакет от мерки Германия успя да свали индекса до под 1, но през последните дни се отбелязва колебание отново нагоре.

Заради повишаването на репродукционното число шефът на института „Роберт Кох“ Лотар Вайлер се обърна към германците с думите: „Не искаме да проиграваме успеха, постигнат досега. Затова нека продължим да спазваме правилата. Не искаме да пренатоварим здравната система." В момента здравната система обаче не е натоварена и дори работи много под капацитета си, уточни той. При показва, че на риска над 1,1, обаче това бързо ще се промени.

Канцлерът Ангела Меркел предупреди миналата седмица премиерите на отделните федерални провинции да не избързват с мерките за отпускане на карантината и да действат внимателно.

Германия има регистрирани 156 337 случая на заразени с Covid-19, като по-голямата част от тях - 117 400, вече са оздравели. 39 000 души все още се борят с вируса. Експертите смятат обаче, че нерегистрираните случаи са в пъти повече. 5913 души са починали от началото на епидемията.

1 милион са вече заразените с COVID-19 в САЩ

Заразените с коронавируса в САЩ са вече 1 милион души. По данни на университета Джонс Хопкинс за последното денонощие са починали 2 207 души. Резкият скок е отбелязан след като в неделя и понеделник броят на смъртните случаи падна до около 1300. САЩ вече преминаха границата от милион заразени. Починалите заради вируса само за изминалите два месеца са 58 000 - повече, отколкото са загинали в продължилата 20 години война във Виетнам - една от най-болезнените рани за американското общество.

Въпреки настояването на президента Тръмп Конгресът да поднови работа, доминирания от Демократическата партия орган заяви, че е прекалено рано и прекалено опасно хората да се завърнат в Капитолия. A вицепрезидентът Майк Пенс получи остри критики за решението си да посети болница без предпазна маска.

Междувременно Тръмп подписа указ, който приравнява предприятията за преработка и производство на месо с отбранителните предприятия и им позволява да работят в условията  на пандемията. По-рано големи представители на индустрията, принудени да затворят предприятия, обявиха, че в САЩ има сериозен дефицит на месо.

„Важно е производителите на говеждо, свинско и птиче месо от веригата за доставка на храни да продължат да работят и да изпълняват поръчки, за да гарантират непрекъснато снабдяване с протеини за американците“, се казва в указа на Тръмп.

Наскоро в САЩ, под натиск от местните власти, водещият производител на свинско месо Smithfield Foods затвори фабриката си в Илинойс. Hormel Foods затвори две производства за пуешко месо в Минесота. В Индиана беше затворена голяма кланица за прасета. Цените на едро на месото в САЩ се увеличават. Цените на говеждото и свинското месо достигнаха рекордни нива, като свинското месо се повиши с почти 30% за седмица.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?