Медия без
политическа реклама

Гърция ще допуска само туристи със "здравен паспорт"

Австрия планира да отвори ресторантите от 15 май

21 Апр. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- Туристите, които идват на почивка в Гърция през лятото, вероятно ще трябва да представят т.нар. "здравен паспорт", обяви министърът на туризма Харис Теохарис в интервю за тв канала "Скай". Той каза, че идеята все още се обсъжда, но това е начин за "безопасно влизане" на туристи в страната. Теохарис подчерта, че най-голямото предизвикателство за туризма е осигуряването на безопасно влизане и излизане от Гърция. Подробности какво ще представлява "здравният паспорт" засега няма. Министърът обясни, че в рамките на ЕС се водят консултации за възможностите да се осигурят надеждни тестове за коронавирус на всеки европейски гражданин, който иска да пътува. 

Министър Теохарис прогнозира, че тази година туристическият сезон в Гърция ще бъде ограничен в рамките на три месеца - юли, август и септември, като на тях ще се разчита да компенсират загубите. Той не изключи възможността сезонът да продължи и през октомври, и ноември, но това зависи от ситуацията с коронавируса. Гърция прогнозира спад в сферата на туризма с 50%. Страната не очаква това лято туристи от държави извън Европа.

Шефовете на петте най-големи хотелски вериги в Гърция заявиха пред в. "Катимерини", че туристическият сезон няма да започне преди юли. Важен сигнал за сектора ще бъде вдигането на ограниченията, въведени заради коронавируса, но не само това. Те също подчертават необходимостта от паневропейски здравни протоколи, които ще са от съществено значение туристите да се чувстват сигурни. Хотелиерите изразяват удовлетворение от мерките на правителството, но също така призовават за повече данъчни облекчения.

Междувременно беше съобщено, че положителни проби за коронавирус са дали 150 души в мигрантски център в Краниди, Пелопонес. 148 от тях са бежанци, а останалите двама са служители. Всички тези 150 нямат симптоми на заболяването, обяви зам.министърът, отговарящ за гражданската защита, Никос Хардалиас, цитиран от в. "Катимерини". Тестове са направени, след като в неделя бременна сомалийка се оказа заразена с COVID-19, която също няма изявени симптоми на заразата. Центърът, който се помещава в нает от Международната организация по миграция хотел, има 470 обитатели, които са основно от Субсахарска Африка. Тестове за коронавирус са направени на всички настанени там бежанци, както и на обслужващия персонал. Центърът е поставен под карантина. 

- Хърватия пък обмисля възможността да бъдат създадени т.нар. "коридори за туристи", обяви министърът на туризма Гари Капели, цитиран от информационните агенции. Идеята е на чешки туроператори, които се готвят да изпращат в Хърватия свои туристи и търсят начин да по-лесно пътуване. Чешките туристи, които искат да пътуват с наземен или с въздушен транспорт, обаче ще трябва да имат сертификат, доказващ, че не са заразени с коронавируса.

Възможността за подобни коридори вече е обсъждана между представители на Загреб и Прага. „Обсъдихме с Чехия предложенията им и подготвяме нашите“ за подобна възможност, заяви хърватският министър на туризма Гари Капели. Той подчерта, че страната е силно зависима от чуждестранни туристи, тъй като на тях се падат 90% от приходите в този сектор. Хърватските медии смятат, че е възможно подобен модел да се приложи и с туристи от Австрия и Унгария.  Капели обаче подчерта, че "туризмът вече няма да бъде както преди". "Нещата ще бъдат различни, всичко ще се прави много по-внимателно", заяви още той. 

Шенгенската зона вероятно ще остане затворена и през лятото заради коронавируса, прогнозира европейският комисар, отговарящ за вътрешния пазар и услугитe, Тиери Бретон в интервю за френския тв канал BFM. Той обаче подчерта, че по въпроса все още текат дискусии. Но той смята, че "ще има допълнителни ограничения, които да се спазват". иери Бретон подчерта, че битката срещу коронавируса все още не е спечелена. "Виждам нетърпение. Пет седмици затвор са дълъг срок и ние си задаваме въпроси, но трябва да се върнем към реалността", допълни още еврокомисарят.

Следващата седмица еврокомисарят Бретон е насрочил видеоконференция с министрите на туризма на ЕС, за да анализират предстоящия летен сезон. Това бе обявено, след като Австрия обяви, че има намерение да отвори границите си за туристи от Германия. ЕК обаче настоява за координирани действия на страните-членки на ЕС при отварянето на границите. ЕК ще подготви предложения за пътни връзки в Европа, за да планира трафика през летните почивки. Брюксел настоява връщането на свободата на пътуване да се извършва постепенно. 

ЕС ще трябва да заеме средства, за да премине през кризата, посочи още Бретон пред френската тв BFM. Според него при настоящата ситуация ще е необходим възстановителен план на стойност "10% от европейския БВП или около 1,6 трилиона евро". Еврокомисарят посочи за свой основен приоритет оказването на помощ на на малките и средни по размер фирми. "Нуждаем се от план "Маршал", за да помогнем на туристическата индустрия", заяви още Бретон.

Часове по-рано френският министър на  на транспорта и околната среда Елизабет Борн каза пред местното радио RTL, че страната прекратява всички полети извън Шенгенската зона. „Няма да се осъществяват повече международни полети извън Шенгенската зона“, каза тя.

- Предпазните маски стават задължителни в много провинции в Германия. Миналата седмица канцлерът Ангела Меркел обяви, че носенето на маски е "силно препоръчително" в магазините и в градския транспорт, но остави на властите в отделните провинции да решават. В Берлин предпазните маски стават задължителни в обществения транспорт от 27 април. Това изискване въвежда и Тюрингия, но още от този петък. От понеделник в магазините и на пазарите в Хамбург също ще бъде задължително посетителите да са покрили носа и устата си, а от следващата сряда това ще важи и за федералната провинция Шлезвиг-Холщайн. 

Предпазните маски вече са задължителни в Саксония, а от следващата седмица това ще стане в Баден-Вюртемберг, Мекленбург-Предна Померания и Бавария. Останалите федералните провинции продължават да обсъждат мярката, писа в. "Ди Цайт". 

- Австрия ще отвори отново ресторантите от 15 май, обяви канцлерът Себастиан Курц, цитиран от местните медии. Те обаче ще трябва да спазват ограничения относно броят на посетителите, персоналът ще бъде задължен да носи предпазни маски и работното време ще е само до 23 часа. Религиозните служби също ще бъдат възобновени от средата на май, но при стриктно спазване на правилата за социална дистанция. Властите във Виена също така планират постепенно да започнат да отварят и учебните заведения. 

- Ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че най-лошото все още предстои във връзка с пандемията от коронавируса.

Това предупреждение идва в момент, в който редица страни по света започнаха да облекчават ограниченията, въведени заради пандемията, предадоха информационните агенции. Ръководителят на СЗО не уточни защо смята, че пандемията, заразила близо 2,5 милиона души по света и отнела живота на над 166 000 души, може да се влоши. Някои обаче обръщат внимание към бъдещо голямо разпространение на заразата в Африка, където здравните системи са по-малко развити.

Шефът на СЗО припомни, че преди век испанският грип е отнел живота на 100 милиона души по света. "Но сега ние имаме технология, ние можем да избегнем подобно бедствие, ние можем да предотвратим този род криза", каза той. "Вярвайте ми. Най-лошото е все още пред нас", заяви той. "Нека да предотвратим тази трагедия. Това е вирус, който много хора продължават все още да не разбират", предупреди той.

- По света заразените с коронавирус вече са повече от 2 милиона и 400 хиляди, в 193 държави по света. Около 545 хиляди души са успели да преборят болестта.

- За първи път заболеваемостта в Италия спада, отчетени са и най-малко смъртни случаи от седмица.

- Отвъд океана - в САЩ продължава да има най-много случаи на COVID -19 - само за последните 24 часа повече от 1 400 души са починали от коронавирус. Съобщава се за повече от 25 000 нови инфекции, според данните на университета "Джон Хопкинс". 1433 души са починали от COVID-19 за последния ден, регистрирани са 25 240 нови случая. Общият брой на смъртните случаи в страната надхвърли 42 000, повече от 784 000 души са били заразени с коронавирус в САЩ от началото на пандемията. Повече от 72 000 са се възстановили. Губернатори апелираха към Белия дом и президента Тръмп да втвърди тона към гражданите и да издаде по-строги заповеди за физическо дистанциране. Причина са масовите протести срещу рестриктивните мерки и исканията за отваряне на редица бизнеси.

- 14 служители на ООН в Женева са заразени с новия коронавирус, съобщи официалният представител на централата в Женева на световната организация Алесандра Велучи. „Към 20 април общо 14 служители на секретариата в Женева са дали положителен тест за COVID-19“, каза тя. Отчетени са два случая на заболяването сред служителите на Конференцията на ООН за търговия и развитие, Програмата на ООН за околната среда и Службата на Върховния комисариат на ООН за правата на човека. Сред болните са и петима служители на секретариата на централата на Женева на ООН и няколко други звена. На 14 април Велучи информира репортерите, че като цяло 189 служители са се разболели в системата на ООН. Трима души са починали.

- Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обяви, че правителството ще наложи 4-дневна блокада на страната от четвъртък. Мярката е свързана с националния празник и цели да се ограничи разпространението на смъртоносната епидемия от коронавирус. Броят на регистрираните случаи на зараза с коронавирус в Турция се увеличи вчера с над 4 600 и надхвърли 90 000. Общият брой на смъртните случаи е 2 140, а на заразените - 90 980. Излекувани са 13 430 пациенти.

Вчера редица държави в Европа започнаха да облекчават някои от ограничителните мерки, които наложиха срещу разпространението на коронавируса.

В Германия малките магазини до 800 кв. метра получиха правото отново да отворят врати.

В Словакия също могат да заработят малките магазини, но с площ до 400 кв.м.

В Норвегия вчера трябваше да отворят детските градини, премахна се и забраната на гражданите да отидат до вилите си. На 27 април в страната отварят гимназиите и университетите, както и салоните за красота.

В Чехия също бе стартиран 5-етапен план за отмяна на рестрикциите, който ще се изпълнява до 8 юни. Първо например ще бъде разрешено да отворят отново откритите пазари, от вторник миналата седмица на чехите бе позволено да пътуват до чужбина по работа или за да посетят роднини, при условие, че при връщане преминат 14-дневна карантина.

В Пекин бяха отворени 73 основни туристически обекта, включително няколко участъка от Великата китайска стена, а Южна Корея разреши провеждането на някои спортни състезания, както отварянето на църквите.

 

Повече за вчерашното развитие на коронавируса може да прочетете тук.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Европа, ограничения

Още по темата