Индия проведе успешно първия си полетен тест на хиперзвукова ракета с голям обсег, съобщи министерството на отбраната на най-многолюдната страна в света.
Ракетата е разработена под егидата на държавната Организация за отбранителни изследвания и развитие на Индия (DRDO) и може да пренася бойни заряди на разстояние наз 1500 км. Тя е тествана на остров Абдул Калам, на източното крайбрежие в щата Одиша.
„Ракетата беше проследена от различни системи за обхват, разположени в множество райони. Данните за полета, събрани от корабни станции, потвърдиха успешните действия на терминала, както и последващ удар по набелязаната цел с висока степен на точност", се казва в изявлението на министерството на отбраната.
The @DRDO_India has successfully conducted a flight trial of its long range hypersonic missile on 16th Nov 2024 from Dr APJ Abdul Kalam Island, off-the-coast of Odisha.
— रक्षा मंत्री कार्यालय/ RMO India (@DefenceMinIndia) 17 ноември 2024 г.
Raksha Mantri Shri @rajnathsingh has congratulated DRDO, Armed Forces and the Industry for successful flight… pic.twitter.com/wq7yM2YS9f
„Индия достигна важен крайъгълен камък, като успешно проведе изпитателен полет на хиперзвукова ракета с голям обсег - написа в "Туитър" военният министър Раджнат Сингх. - Това е исторически момент и днешното значително постижение постави страната ни в групата на избраните нации, притежаващи такива напреднали военни технологии.“
Хиперзвукови ракети са такива, които се движат с хиперзвукова скорост, т.е. между 5 и 25 пъти по-бързо от скоростта на звука или около 1.6-8 км/сек.
На 12 ноември DRDO проведе първия полет на крилата ракета с голям обсег от острова-полигон Чандипур от мобилна пускова установка. Тогава всички подсистеми са се представили според очакванията и са изпълнили основните цели на мисията.
През 2020 г. Индия успешно тества друго хиперзвуково летателно устройство, предназначено за цивилни и военни цели и способно да достига скорост от 7300 км/ч, присъединявайки се към малкия клуб от страни, които успешно са разработили толкова напреднали технологии за хиперзвукови ракети - водещи сред тях са САЩ, Китай и Русия.